Články

Zpestřete si na podzim zahradu záplevákem nebo rozchodníkem

Od   | 

K typickým podzimním rostlinám patří především vřesy nebo chryzantémy. Pokud ale chceme originální zákoutí zahrady, je ideální přidat ještě záplevák nebo rozchodník, které zpestří podzimní období plné výkyvů. 

Létem kvetení zahrady nekončí. Zdroj: Pixabay

Záplevák podzimní 

Zápleváků najdeme v zahradnictví hned několik druhů a liší se především různými typy výsadeb. Jednoduše tak můžete najít druh přesně pro vaše podmínky, ve kterém se mu bude dařit. Záplevák podzimní je trvalka, která se dorůstá výšky mezi 100 – 140 centimetrů a vyznačuje se jazykovitými květy, které ošálí zrak žlutou, bronzovou, červenou, nebo sytě vínovou barvou. Svou neodolatelnou barvou tak pokryje zahradu drobnými kvítky, které kvetou od června až do konce října. Tato rostlina vyžaduje dobře propustnou půdu a stanoviště na slunci, díky kterému je tolik bohatá na květy. Během dne se připravte na motýly nebo včely, které květy zápleváku jednoduše milují. Pokud chceme rostlinu množit, počkejte na jarní období a záplevák množte dělením trsů. Co se týče hnojení, je ideální několikrát do roka záhon přihnojit kvalitním kompostem. 

Záplevák se zbarvuje do typických barev podzimu. Zdroj: Pixabay

Rozchodník

Rozchodník patří mezi trvalku, kterou najdeme především v mírnějším pásmu na severu. Řadíme ji proto k rostlinám se sukulentními vlastnostmi. Rozchodníku se bude skvěle dařit v období sucha, protože dlouhodobé vlhko a mokro zkrátka nesnese. Vyznačuje se květy, které nesou nejčastěji světle růžovou barvu, ale na trhu nalezneme i vzácnější odrůdy s listy do fialové barvy. Stejně jako záplevák, i rozchodník do zahrady přiláká velké množství motýlů, včel nebo čmeláků.

Pořiďte si na zahradu nezámrzný ventil

Vyznačuje se také díky svým dužnatým listům a svou nenáročností. Zasaďte ho na slunné místo a dbejte na to, aby byla půda co nejsušší. Výhodou je, že rozchodník nepotřebuje žádnou péči, a proto se hodí nejen pro zahradníky, kteří nemají příliš času, ale zasadit ho můžete i na chatu, kam se dostanete jen několikrát v měsíci. Skvělou zprávou také je, že nepotřebuje během celého roku žádné přihnojování. Této rostlině se bude dařit v písčité zemi, která je chudá na živiny. Pokud bychom ji zasadili do bohaté zeminy a na vlhké místo, mohly by stonky rozchodníku začít slábnout a květy blednout. Pokud rostlině chcete přeci jen přilepšit, přidejte k zemině i trochu kompostu. Do její blízkosti se snažte vysadit vyšší trvalky, jelikož rozrůstající se druhy do stran by mohly rozchodník utiskovat. Skvěle se dá pěstovat také v nádobách, které lze umístit kamkoliv na sluníčko. Takto dokáží přežít i několik let.

Po odkvětu bývá rozchodník vysoký asi 15 cm. Přestože stonky s nástupem zimy většinou odumřou, vydrží na rostlině až do jara. Díky tomu se zahrada zazelená i během zimy. Na ten pravý střih se připravte zkraje jara, kdy je nutné rostlinu seříznou těsně nad zemí. 

Rozchodník přiláká nejen včely na svůj sladký nektar. Zdroj: Pixabay

Přidejte traviny

Rozchodník, netřesk nebo chryzantému skvěle oživí a doplní okrasné zahradní traviny. Dobře vypadá například pampová tráva, ozdobnice nebo kavyl. Nejenže příjemně oživí a dodají šmrnc trvalkovému záhonu, ale zároveň traviny zůstávají většinou zelené i přes zimu.

Záhon a podzimní trvalky doplňte okrasnou travinou. Zdroj: Pixabay

Fotogalerie:

Netradiční osvětlení pro zahrady i terasy

 

 


You must be logged in to post a comment Login