Inspirace

Zpestřete okna a balkony podzimními truhlíky: Víme, co do nich zasadit

Od   | 

Že musejí být okna, nebo balkony bez barev a zeleně, jakmile udeří podzim? Nemusí! Truhlíky lze osázet rostlinami, které vydrží do nástupu té pravé zimy, mrazuvzdorné pak při správné péči i celou zimu. Zpestřete si pochmurný podzim a rozveselte svá okna i srdce.

Do podzimních truhlíků naaranžujte dekorativní dýně. Zdroj: Pixabay

Vřes a vřesovec je základ 

V podzimních truhlících nesmí rozhodně chybět vřesy a vřesovce, což jsou rostliny symbolizující podzim. Jejich výrazné barvy růžové, fialové, žluté, zelené, nebo bílé dokážou rozveselit každé okno i balkon. Přestože jsou si tyto rostliny na první pohled velmi podobné, dají se od sebe rozlišit. Vřes má jehlicovité listy dlouhé od 1 do 3 milimetrů. Naopak vřesovec má listy dlouhé 2 – 15 mm. Liší se také jejich vzrůst. Vřes dosahuje výšky až 50 cm (20-50 cm), kdežto vřesovec maximálně 30 cm (10-30 cm). Zatímco vřesovec kvete na jaře, vřes kvetou v pozdním létu a během podzimu. Oba druhy se vždy stříhají po odkvětu.

Zleva: okrasné zelí, vřesy a chryzantéma vínová, zdroj: HomeInCube

S čím vřes kombinovat?

Vřesy díky svému jemnému vzhledu můžeme kombinovat i s dalšími rostlinami. Ideální jsou kostřavy, ostřice nebo chryzantémy, které dodají truhlíkům zajímavý vzhled. Vřesy působí skvěle také v kombinaci s jehličnany, které přes Vánoce můžeme ozdobit drobnými světýlky. Vřes sám o sobě vypadá nádherně, pokud se zkombinuje s jinou barvou. Například růžovou s bílou. Sáhnout tedy můžete téměř po kterékoli květině, která se hodí do chladných, podzimních dnů. 

Zleva: vřes Silvana, chryzantéma bílá, drátovec a vřesovec stromovitý, zdroj: HomeInCube

Okrasné zelí si zamilujete

Velmi oblíbené a nádherné je také okrasné zelí, které do podzimních truhlíků rozhodně patří. Na trhu najdeme různě zbarvené odrůdy od bílých, přes lila až vínovou barvu. Tu pravou, sytou barvu postupně získávají s přicházející zimou. Jakmile tedy udeří první mrazíky, těšte se na záplavu barev. Okrasné zelí je navíc nenáročné co se péče týče a parádu udělá až do příchodu opravdu tuhých mrazů. Stejně jako vřesy i okrasné zelí lze kombinovat s jinými podzimními rostlinami nebo zakrslými jehličnany. 

Zleva: břečťan Hedera Helix, vřes Quintett, chryzantéma vínová, okrasné zelí, Zdroj: HomeInCube

A co dalšího do podzimních truhlíků?

Mezi zelené rostliny je ideální dát nejen něco barevného, ale i stříbrného. Ideální je starček, kostřava nebo drátovec. Tyto rostliny sice mohou uschnout nebo v zimě zmrznout, ale na druhou stranu neopadají a na pohled budou vypadat stále stejně. Do truhlíků můžeme vysadit jeden druh rostlin, nebo si vytvořit originální, rozmanité kombinace. Kromě vřesů se hodí i rozchodník, zimostráz, cesmína, hebe nebo břečťan. Originalitu dodají truhlíkům i okrasné trávy, které však musejí být vybírány tak, aby přes zimu úplně neztratily barvu. 

Hebe kombinujte s vřesem, nebo ho ponechte samotné. Zdroj: HomeInCube

Dekorujte 

Podzimní truhlík podtrhnete nejen správně zvolenými rostlinami, ale i doplňky, které je rozzáří. Truhlík příjemně ozdobí malé dýně, tykve, nebo nepravidelně zakomponované větvičky. Místo okolo rostlin vyplňte barevnými listy, nasbíranými kaštany nebo jeřabinami.  

Kombinace bílých vřesů a hebe působí velmi elegantně, zdroj: HomeInCube

Fotogalerie:

 


You must be logged in to post a comment Login