Technika v domácnosti

Zorientujte se na trhu chladniček a vyberte tu ideální do vaší kuchyně

Od   | 

Lednice patří neodmyslitelně do našich domácností a její absenci si ani nedokážeme představit. Jelikož se jedná o spotřebič, který běží 24 hodin denně a používáme ho prakticky pořád, je velmi důležité zorientovat se na trhu a vědět, jak lednici vybrat. Na výběr jsou běžné typy, ale i ty s nejrůznějšími funkcemi a vychytávkami. Záleží pouze na vás, čemu dáte přednost, kolik členů rodiny domácnost obývá a jaké jsou vaše preference. 

Výběr ledničky není snadný. Patří mezi spotřebiče, které jsou v provozu nonstop.
Zdroj: Haier

Kapacita ledničky

Před samotným výběrem je potřeba si položit otázku, jak početná domácnost jste a jaké jsou vaše stravovací návyky. Od toho se odvíjí velikost ledničky, která bude právě do vašeho domova ideální. V potaz tedy musíte vzít zda si nejčastěji jídlo objednáváte, nebo navštěvujete restaurace a nebo každý den vaříte doma. Vždy je lepší si nechat prostor a lednici zvolit ve větším provedením, aby po každém nákupu nebyla zaplněna natolik, aby nešla zavřít. Obecně řečeno se na jednoho člověka počítá lednice o velikosti 50 – 70 litrů a zhruba 20 litrů v mrazáku. Podle počtu členů domácnosti tedy jednoduše spočítáte, jak velký spotřebič budete potřebovat. 

Velikost spotřebiče by měl odpovídat počtu uživatelů. Zdroj: Hoover

Zabudovaná, nebo volně stojící?

Podle dispozice kuchyně vybíráme buď vestavěnou lednici, nebo volně stojící. Vestavěná lednička příjemně splyne s kuchyní, není tolik na očích a celkově díky ní získáte více prostoru. Je však potřeba s tímto řešením počítat již při samotné realizaci kuchyně. Počítejte s tím, že oproti volně stojící lednici je vnitřní obsah zabudovaných lednic menší. V některých domácnostech jsou proto integrované hned dva spotřebiče vedle sebe. Funkce jsou u obou variant naprosto totožné. Je tedy pouze na vás, zda zvolíte klasiku v podobě volně stojící chladničky, nebo dáte přednost zabudovanému řešení. Je ale potřeba pamatovat na to, že lednice potřebuje dostatek volné prostoru okolo, aby k ní mohl proudit dostatek vzduchu. V opačném případě hrozí přehřívání. 

Vestavěná chladnička má menší vnitřní objem. Zdroj: Candy

Typy ledniček 

Podle typu rozdělujeme lednice na jednodveřové, kombinované a americké. Jednodveřové ledničky nedisponují mrazákem a v dnešní době již nepatří mezi nejprodávanější modely. Navíc pokud zvolíte tento typ, musíte zakoupit samostatný mrazák, který zabere další místo. Mezi oblíbený a nejprodávanější model patří kombinované modely, které jsou ideální pro rodiny. V takové lednici najdete v dolním, nebo horním prostoru mrazák, který může být různě velký. Kombinace těchto dvou spotřebičů nám ušetří nejen cenné místo, ale také spotřebu. 

Podívejte se s námi na dokonalou chladničku s mrazničkou

V moderních kuchyních dnes již často vídáme americké lednice, které mají dvoje dveře. Na jedné straně bývá vyhrazena chladicí část a ve druhé mrazicí. Americké lednice většinou disponují také výrobníkem ledu, studenou vodou, kterou si lze nečepovat z ledničky nebo okénkem, kterým lze sáhnout do ledničky bez nutnosti otevírání dveří pro chlazené nápoje. 

Americká lednice se těší stále větší oblibě. Zdroj: Candy

Pozor! Mění se energetické třídy

Každý spotřebič je opatřen příslušným energetickým štítkem, který nám říká, jaká je spotřeba při teplotě cca 20 °C  a při zaplnění lednice zhruba ze 70%. Nicméně označení energetických štítků se od března 2021 změnilo. Zvyklí jsme byli na používání znaku A+, A++, nebo A+++, které však výrobci považovali za nevyhovující, a proto nejen ledničky, ale i další spotřebiče, jsou nově označeny štítky s třídou A – G, přičemž třída A je nejúspornější a třída G nejméně úsporná. Pokud jste zakoupili spotřebič s označením A+++, nyní má štítek D, nové označení rozhodně nemění nic na spotřebě jednotlivých spotřebičů.

Většina modelů disponuje variabilním řešením. Police si tak můžete přemístit podle sebe. Zdroj: Candy

Hlučnost 

Co si asi nikdo nepřeje, je poslouchat hlasité vrčení lednice. Při výběru je tedy potřeba zvolit tichou ledničku, která nebude rušit během celého dne, nebo dokonce v noci. Pokud je navíc kuchyně spojena s obývacím pokojem, je potřeba na tichost dbát ještě více. Moderní typy ledniček se pohybují okolo 47 dB, na trhu však najdete i malé provedení lednic, které mají hlučnost i menší, než 35 dB. 

Zejména v otevřeném prostoru je potřeba dbát na co nejtišší lednici. Zdroj: Haier

Moderní funkce

Na trhu tedy najdeme chladničky, které disponují funkcí proti tvorbě námrazy a šetří tak energii. Pokud často dáváte potraviny do mrazáku, může se vám hodit také funkce pro šetrné mražení, díky které se v potravinách udrží všechny vitamíny. Výjimkou není antibakteriální ochrana, která zajistí čerstvé potraviny bez bakterií. Lednička je opatřena antibakteriálním filtrem, nebo samotnou povrchovou úpravou. Moderní spotřebiče si také dokáží poradit s rovnoměrným chlazením a cirkulací vzduchu tak, aby samotné potraviny ochránily před náhlou změnou teplot nebo vlhkosti. SMART ledničky lze navíc ovládat na dálku přes telefon. Stačí pouze Wi-Fi připojení. 

SMART lednice ovládáme pomocí mobilní aplikace. Zdroj: Siemens

Fotogalerie:

 

Barevné kuchyňské baterie jsou trendy: Z jakých barev můžete vybírat?

 


You must be logged in to post a comment Login