Rady a tipy

Znáte výhody jímek? Tady je výčet těch hlavních

Od   | 

Mnoho lidí dost možná ani neví, že něco jako jímky existuje. To z proto, že bydlí v bytech, nebo jejich domy stojí tam, kde existuje kanalizace. Odpadní voda tak míří právě do ní, s čímž je spojena platba takzvaného stočného. Kde kanalizace není, je třeba problém odpadní vody vyřešit jinak. Do popředí se dostává jímka. Jaké jsou její výhody?

Ceny jsou příznivé

Jímka samozřejmě není v případě řešení odpadní vody jediná možnost. Existuje třeba i domácí čistička odpadních vod, stejně jako může fungovat i varianta, kterou je septik. Když se podíváme na porovnání cen daných řešení, tak je třeba říci, že nejlépe v tomto ohledu vycházejí betonové jímky. Tím se dostáváme k prvnímu kladu, kterým jsou samozřejmě jejich nízké ceny. Kdo hledí na svůj omezený rozpočet, ten by se měl vydat právě touto cestou.

Existují v různých materiálech

Další jasnou výhodou je i to, že lze vybírat z různých materiálů. Ty se mohou lišit primárně svými vlastnostmi, jako je pevnost a odolnost, stejně jako to může být také hmotnost, nebo i životnost. Je na každém, pro jakou volbu se rozhodne, právě s ohledem na své potřeby. Pokud máme být konkrétní, tak mezi trojici materiálů patří:

  • Laminát
  • Beton
  • Plast

Nejenom na odpadní vodu

Jímku má každý zafixovanou jako něco, co je určeno právě k pojímání odpadní vody. Tak jsme ji charakterizovali i my, a to v úvodu našeho článku. Nutno však dodat, že se nejedná o jediné možné využití. Opomenout nelze poměrně moderní trend, kterým jsou jímky na dešťovou vodu. Mohou být využívány u nemovitostí, stejně jako v zahrádkářských koloniích. Cílem je zadržovat dešťovou vodu, která může být následně využita třeba na zalévání. To přináší nejenom možnost úspory využití bezplatné vody, ale finanční stránka je zajímavá i proto, že na takovou jímku je možné získat i dotace.

Na výběr je mnoho různých velikostí

Všestrannost jímek rozhodně zaujme i tím, že se jedná o řešení, které lze využít na různých místech. Nejčastější jsou pochopitelně klasické rodinné domy. To však neznamená, že by se nedaly využít u chat a chalup, veřejných objektů, výrobních a zemědělských družstev, nebo třeba u rekreačních objektů. Všude tam, kde není klasická kanalizace. Z tohoto plyne výhoda týkající se faktu, že na trhu je na výběr řada různých velikostí. A pokud by klasická nedostačovala, není problém dvě a více jímek vzájemně propojit a následně kapacitu rozšířit na požadovaný objem.

Téměř bez starostí

Jak taková jímka vlastně funguje? Jednoduše. Odpadní voda míří do ní, kde je hermeticky uzavřena. Více se o ni nemusí starat. Jediné, co je třeba mít na paměti, je nutnost pravidelného vyprázdnění, když začne dosahovat plné kapacity. Tady stačí jenom domluva se specializovanou firmou, která se na odčerpání jímek specializuje.


You must be logged in to post a comment Login