Rady a tipy

Známe odpověď na otázku: Jak topit co nejlevněji?

Od   | 

Zima se blíží a spolu s ní bohužel i období, kdy si budeme muset sáhnout hlouběji do rodinného rozpočtu. A to dokonce mnohem víc než v předchozích letech. Víte, jak můžete topit co nejlevněji? Máme pro vás několik tipů.

Topte v místnostech, které skutečně obýváte. Zdroj: Vaillant

Levnější topení díky kondenzačnímu plynovému kotli

Abyste mohli topit levněji, potřebujete kvalitní otopné zařízení, které bude dosahovat vyšší energetické účinnosti a finanční úspornosti. V současnosti se vám vyplatí topení tepelným čerpadlem. K dalším poměrně levným způsobům vytápění patří dřevo a uhlí. Důležité jsou také tepelně-izolační parametry vašeho domova.

Ideálem jsou pasivní domy, které díky skvěle zatepleným stěnám, kvalitnímu návrhu a automatickému větrání s rekuperací tepla nepotřebují vytápění téměř vůbec. Co dělat v případě, že bydlíte v normálním domě či bytě a chcete ušetřit?

 

 

Kam pro obklady a dlažby?

 

Odvzdušněte topení

Někdy můžete topit na maximum, ale vaše radiátory budou vlažné, případně budou hřát jen v některých místech. Důvodem mohou být vzduchové bublinky uvnitř radiátoru. Zbavte se jich. 

Použijte hliníkovou folii za radiátor

Cihlové i panelové domy pohlcují teplo. Zatímco část tepla z radiátorů jde do prostoru, část jde právě do zdí. A to můžete omezit tak, že za radiátor umístíte speciální hliníkovou folii. Ta bude teplý vzduch odrážet zpět do místnosti. Jde o levný způsob, jak můžete ušetřit.

Používejte termostat

Na tom, zda je lepší topit celý den, aby byt či dům nepromrzal, nebo zda topit jen, když jste doma, se lidé neshodnou. Jedno je ale jisté – ačkoliv je zbytečné prostor vytápět na maximum, i když nejste většinu dne doma, alespoň částečně byste svůj byt vytápět měli. S tím vám může pomoci termostat. Díky němu můžete chytře naplánovat průběh topení. Zatímco budete v práci, může být teplota nižší. Když se vrátíte, může tam být tepleji. To třeba v situaci, kdy termostat spustí topení hodinu před vaším příchodem domů.

 

 

Pomocí chytrých hlavic na radiátoru můžete navolit přesně teplotu a daný čas, kdy začne radiátor topit. Nová hlavice se pouze vymění za stávající. Zdroj: Viessmann

Pocitové teplo

Spousta domácností je zvyklá na přetápění. A to není ideální – nejen z hlediska ceny, ale také kvůli nižší odolnosti vůči nemocem. V obytných místnostech by se měla teplota pohybovat mezi 20 až 22 stupni. Pokud je vám při této teplotě zima, můžete zkusit více sportovat nebo navštěvovat saunu. Nejen, že posílíte imunitu, ale budete mít vyšší pocit osobního tepla. Víte, na kolik byste měli vytápět jednotlivé pokoje?

Doporučená teplota v obytných prostorách je mezi 20 až 22 stupni Celsia. Na chodbě je to teplota o něco nižší, v koupelně zase vyšší. V ložnici je doporučována teplota mezi 17 až 19°C, v dětském pokoji 20 až 22 stupňů. Vyzkoušet můžete také zvlhčovače vzduchu, které vám pomohou zvýšit vaši pocitovou teplotu.

Začněte nosit o jednu vrstvu oblečení navíc. Zdroj: Pexels

Kam pro kvalitní pohovku?

 

Zaizolujte okna a pořiďte si závěsy

Věděli jste, že kvalitní těsnění oken vám může teplotu v pokoji zvýšit až o 2 stupně Celsia? Kromě těsnění však můžete použít také polštáře proti studenému proudění (umisťují se na okno a ke dveřím), pomoci vám mohou i silnější závěsy.

 

Do oken pořiďte závěsy. Zdroj: Atelier Orsei

Do oken pořiďte závěsy. Zdroj: Atelier Orsei

Zateplení budovy

Pokud chcete, aby byly náklady na vytápění opravdu nižší, zauvažujte o zateplení budovy.

Zavírejte dveře

Větší prostory se vytápějí obtížněji. I proto tyto prostory v domech a bytech rozdělujte tím, že se po sobě naučíte všude zavírat dveře. Případně můžete využít automatické dveře. Teplo z radiátoru tak nebude unikat do vedlejšího pokoje nebo na chodbu.

Zavírejte dveře. Zdroj: Dorsis

Zdroj info: penize.cz, Viessmann, Rady a tipy pro domácnost

 

 

 

 


You must be logged in to post a comment Login