Technika v domácnosti

Známe druhy přímotopů a podívali jsme se i na jejich výhody a nevýhody

Od   | 

Přímotopy jsou efektivním způsobem, jak můžete topit na chalupě, případně je můžete použít zejména jako doplňkový zdroj tepla k hlavnímu způsobu vytápění svých domovů. Ačkoliv přímotopy nejsou příliš vhodné k použití ve formě hlavního zdroje tepla pro váš domov, jako občasná pomoc při zahřátí místnosti jsou fajn. Jejich pořizovací cena je nízká, náklady na občasnou výpomoc nejsou nijak závratné.

Přímotop můžete využít třeba k rychlému vyhřátí koupelny. K dlouhodobému topení však vhodné nejsou. Zdroj: Ravak

Kdy se vyplatí koupě elektrického přímotopu?

  • Pokud jej používáte jen příležitostně – jako pomocníka k rychlému zahřátí prostoru.
  • Pokud hledáte přenosný zdroje tepla – třeba do koupelny.
  • Pokud jej využijete na kryté terase v zimě.
  • Když chcete prostor ohřát, než začne fungovat hlavní zdroj vytápění.
  • Pokud nemůžete přitápět plynem.

Teplovzdušný konvekteor je vhodný zejména do menších místností. Zdroj: ECG

Jaké přímotopy můžete znát?

Klasické přímotopy nedokážou teplo akumulovat, proto se prostor po jejich vypnut rychle ochladí. Pokud je ale zapnete jen na chvíli, než si zatopíte v kamnech, jde o skvělého pomocníka. Vybírat si můžete z nejrůznějších druhů přímotopů: radiátorů, konvektorů, teplovzdušných ventilátorů, ale i topných panelů. Víte, jaké jsou jejich výhody a nevýhody?

Možností může být i infrapanel, který může být doplněn zrcadlem. Toto řešení je vhodné například do předsíně. Zdroj: Viessmann

Radiátory

Přímotopy v designu radiátorů se hodí zejména do menších či středně velkých místností. Jejich náplň tvoří topný olej, díky kterému je topidlo teplé ještě chvíli poté, co jej vypnete. Obecně platí, že více žeber vytopí větší prostor, to samé platí naopak. Radiátor je téměř bezúdržbový, jeho výhodou je fakt, že nevíří prach, nevysuší vzduch, jeho chod je tichý. Nevýhodou je však delší čas potřebný jeho zahřátí, vyšší spotřeba elektřiny, ale i ztížená manipulace vlivem jeho hmotnosti.

Konvektory

Konvektor můžete použít jako doplněk k hlavnímu topení, případně k vytápění menších místností. Konvektor zespodu nasává chladný vzduch, ten ohřeje topné těleso a horními průduchy jej vrací zpět do prostoru. Většina konvektorů je doplněna o ventilátor, který prostor vytopí rychleji.

Konvektor může být nainstalovaný také na stěně. Zdroj: Daikin

Jejich velkou výhodou je nízká pořizovací cena spolu s nízkou hmotností. Konvektor bohužel víří prach, déle se nahřívá, teplo jde směrem ke stropu – a ventilátor nemusí být úplně tichý.

Topné panely

Topné panely fungují na sálavém principu – přístroj zahřívá předměty, stěny, ale i osoby ve svém okolí. Ty v sobě teplo akumulují a od nich je nahříván vzduch. Hybridní sálavé panely pracují na principu sálavého záření, ale i klasického konvekčního principu.

Přímotop můžete používat třeba do doby, než začne fungovat hlavní zdroj tepla. Zdroj: Zehnder

Panely vytvoří intenzivní teplo, těleso je hřejivé i nějakou dobu po vypnutí. Jeho výhodou je tichý chod, ale i poměrně nízká hmotnost – navíc nevíří prach. Jsou vhodné k dlouhodobějšímu vytápění. Za nevýhodu lze považovat vyšší pořizovací cenu. Topné panely se umisťují obvykle na stěny či strop.

Teplovzdušná topidla

Teplovzdušná topidla nejsou vhodná k vytápění celých a velkých místností, ale jen k vyhřátí konkrétního prostoru. Tato topidla převádějí elektřinu na teplo díky odporovým článkům. Teplo je do prostoru vháněno za pomoci ventilátoru. Takové topidlo hřeje ihned, je levné, lehké. Nevýhodou je však víření prachu a to, že po vypnutí hned vychladnou.

Kotel můžete doplnit také o krbová kamna nebo krb. Váš domov pak bude hezky útulný. Zdroj: Pexels

Plynový přímotop

Výhodou plynového přímotopu jsou nižší provozní náklady, ale také komfortní a čistý provoz. A co víc? Má nízké nároky na obsluhu. Vysoké však mohou být náklady na zavedení plynové přípojky do domu, pokud ji ještě nemáte a nutnost pravidelné revize a kontroly plynového kotle.

Přímotopy a finance

Pokud budete přímotop používat jen jako pomocníka v nouzi, na svém ročním vyúčtování za elektřinu si toho nevšimnete. Jestliže z nich ale uděláte hlavní zdroj tepla u vás doma, můžete protopit desítky tisíc ročně – a to už by vás kamna se dřevem vyšly mnohem levněji. Náklady ovlivňují i další okolnosti – špatná izolace, škvíry v oknech a dveřích, dodavatel elektřiny.

 

 


You must be logged in to post a comment Login