Inspirace

Žlutá v obývacím pokoji přináší radost a dobrou náladu: Neměla by tu proto chybět

Od   | 

Žlutá barva navozuje teplou a příjemnou atmosféru – ideální pro každý domov. V interiéru se jí nebojte. Je tam nesmírně žádoucí, protože povzbuzuje a rozveseluje. Tentokrát se zaměříme na obývací pokoj. Ano, i tam má své místo. Podívejte se, jak na to jít chytře.

Žlutá se dobře kombinuje s mnoha barvami. Zdroj: Balakryl

Odstíny žluté ovlivňují výrazně lidskou psychiku. Podporuje dravost a odvahu ke změnám. Symbolizuje hojnost, moudrost a plnost života. Oblíbená je v buddhistickém náboženství. Povzbuzuje myšlení, nervy a oživuje paměť. Napomáhá komunikaci a uvolnění. Má tolik dobrých vlastností, a přitom se ji často lidé bojí použít. Což je škoda. Až na ložnici nebo odpočinkové místnosti se hodí úplně všude. Může totiž způsobovat některým lidem problémy s usínáním.

 

Jaké světlo zvolit do obývacího pokoje a proč?

 

Teplejší odstíny žluté se báječně hodí pro zahřátí chladnějších prostorů na severní straně a pastelové odstíny žluté mají své místo v teplých a slunných místnostech. Odstíny mohou přecházet od hlubokých a zemitých až po téměř bílé. Žlutá se také perfektně hodí ke kombinaci s kontrastními a doplňkovými odstíny. Neměl by v místnosti úplně převládat. Pamatujte na to, že méně je někdy více. Občas stačí jen menší váza, žluté polštáře, závěsy. I s takovými detaily dostanete lepší náladu a příval energie.

Žlutá pohovka na sebe bude poutat pozornost. Nebojte se toho. Zdroj: Pexels

Se žlutými stěnami opatrně

Žlutá na stěnách vypadá krásně, ale je důležité to nepřehánět. Výrazná barva působí agresivně, proto dejte přednost spíš jemnějším tónům, například vanilkové. Ty pak kombinujte s výraznějšími žlutými doplňky. Protože jde o barvu, která sama o sobě působí výrazně, je vhodné ji kombinovat s dalšími barvami, aby místnost nepůsobila kýčovitě. Vyváženou kombinaci můžete vytvořit dodržením pravidla 60-30-10, kdy 60 % místnosti tvoří dominantní barva, 30 % sekundární barva a posledních 10 % jen nějaký lehký akcent.

Na tak výraznou kombinaci musíte mít odvahu. Zdroj: Pexels

Kombinujte s hnědou, černou nebo vytvořte kontrast

Hnědá a žlutá působí chladněji a trochu připomínají sedmdesátá léta. Inspirujte se takovým nápadem i ve svém obývacím pokoji a vraťte se do jemných okrových tónů s moderním nábytkem ve starém stylu inspirovaným vintage. Kombinace takových odstínů přináší moderní nádech a zároveň retro náladu. Obzvláště krásně vypadá okrový tón s šedou a sépiovou. Dodá místnosti sofistikovaný a současný vzhled. Pokud se chcete inspirovat přírodou, zkuste odstíny lišejníku, jemně hnědé a okru.

Zdroj: Natuzzi Italia

Kam pro pohodlné a nepřehlédnutelné křeslo?

 

Příliš mnoho žluté lze uzemnit černými tóny, případně čokoládově hnědými, pokud je na vás černá moc. Osloví milovníky klasiky i ty, kteří chtějí něco moderního. Zkuste vymalovat žlutý pokoj s výraznými tmavými lištami.

Se žlutou můžete vytvářet různé efekty. Trendem je natření pouze části stěn žlutě a k tomu do kombinace nějaká neutrální barva po zbytek stěny. To vytvoří skutečně výrazný dojem. Skvělá je šedá, která patří k dlouho oblíbeným trendům a poskytuje neutrální základ pro výrazné bytové doplňky, které lépe vyniknou. Zároveň žlutá proniká chladným šedým odstínem a dodává mu rozměr a svěžest.

žluté stěny máte za pár hodin hotové! Zdroj: Primalex

Kombinace šedé a žluté patřila k barvám roku 2021, kterou vyhlásila Pantone. Je jasné, že tyto odstíny jsou stále v kurzu. 

Výběr nábytku a doplňků

Nemusíte hned barvit stěny na žluto, pokud je to pro vás příliš extravagantní. Klidně stačí vybrat pár kousků nábytku nebo několik žlutých doplňků. Ať už jsou to polštáře, květináče, skříňky nebo sedačka. Stejně tak nic nepokazíte žlutými policemi nebo ušákem. Využijte ji i na přehozech a dekách, obrazech, podsedácích nebo ubrusech.

S nábytkem a dekoracemi to nemusíte přehánět. Pokoj vám rozzáří i váza se žlutými květinami. Zdroj: Pexels

Hodí se žlutá do obývacího pokoje?

Rozhodně. Je to dokonalá barva, zejména když chcete vytvořit teplý a slunečný prostor, který bude vždy příjemný a světlý. Krásná a všestranná žlutá může fungovat se všemi styly, od hlubokých okrových pro trochu dramatický obývák až po světlé a jasné odstíny petrklíčů pro tradičnější vzhled. Její předností je to, že jde kombinovat s mnoha dalšími barvami, takže se snadno začlení do různého barevného schématu, ať už jde o šedou, zelenou, modrou, hnědou nebo dokonce růžovou a oranžovou.

Zdroj: Natuzzi Italia

Zdroje informací:  Barvy v interiéru, Barvy a lidská psychika, homesandgardens.com

Fotogalerie

 

Pohovky s polohovacími mechanizmy, které umožní si opravdu pohovět

 

 

 

 


You must be logged in to post a comment Login