Inspirace

Jak dekorovat žlutou barvou

Od   | 

Máte neutrální interiér a nevíte, kterou barvu použít, abyste ho oživili? Pak žlutá, v kterémkoliv odstínu, je tím pravým řešením. Proč? Přináší do místností jas, světlo, optimizmus a navíc je genderově neutrální. Neurazí ani děti, ani teenagery a líbí se i většině z nás, dospělých. Zkrátka jejím použitím nic nezkazíme, naopak, můžeme jen vylepšovat.

Zejména v dnešní době, kdy se v interiérech preferuje používání materiálů v jejich naturálním provedení – od dřeva, přes beton, kov ad. – je žlutá barva celkem ideálním řešením pro jejich rozjasnění a oživení. V místnostech situovaných na jih nebo západ se doporučuje žlutou barvu používat o něco střídměji, například její pomocí oživit jen jednu stěnu, nebo jí využít na doplňcích  a menším drobném nábytku. Už tak je zde dostatek denního světla a slunce a s přemírou žluté barvy by takový pokoj mohl spíše energeticky vysávat, protože by působil až moc jasně. Naproti tomu v tmavších pokojích na sever a některých menších místnostech se žlutou barvou šetřit nemusíme. Právě zde je ideálním prosvětlovacím lékem. Dovolit si můžeme vymalovat třeba celý pokoj na žluto, nebo použít celou žlutě čalouněnou sedací soupravu a třeba i žlutě lakovaný nábytek. Pěkně může působit například i žlutá kuchyň, skříň nebo volně stojící komoda.

A nezapomeňte na obraz, který může barevně doplňovat sezení.

A nezapomeňte na obraz, který může barevně doplňovat sezení.

 

Žlutou kombinujte s ostatními barvami

Standardní doplňkovou barvou ke žluté je modrá, můžeme ji ale ladit například se zelenou, oranžovou, hnědou a i odstíny jako například červená, růžová, fialová. Vždy samozřejmě záleží na konkrétním odstínu daných barev a v jakém prostředí a pro koho je pokoj určen. Vhodnou kombinací pak můžeme docílit požadované atmosféry, ať už jarní, letní nebo podzimní.

Žlutá barva má v sobě energii, která roste s intenzitou odstínu.

Pozor na odstíny žluté

Světle žlutá barva je barva sluníčka a pomůže prostor prozářit, opticky ho zvětší a vyvolá pocit svěžesti. Naproti tomu některé tmavší odstíny mohou ubrat světlo a tím místnost opticky zmenšit a vyvolat zde pocit tmavšího dojmu, než je ve skutečnosti.

Jídelnu prozáříte žlutými židlemi

Jídelnu prozáříte žlutými židlemi

 

Fotogalerie:

Text: Karolína Sornas, Foto: Pianca, Meritalia, Living Ideas, Alf group, Living Divani, Clei, Bruhl, Bross

Související články:

20 inspirativních interiérů

30 křesel, které jen tak nikde neuvidíte

Feng shui a obývací pokoj

10 důvodů proč si domů pořídit betonovou stěrku

Obývací stěny. Jakou vybrat?

Tvarované koberce

Komentáře

ZANECHTE ODPOVĚĎ

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *