Zahrada

Živý plot poskytne soukromí na zahradě nebo i na balkoně

Od   | 

Živé ploty se obvykle vysazují, aby skýtaly úkryt a soukromí. Nicméně také prospívají životnímu prostředí v obcích i ve městech a poskytují stanoviště pro ptáky a další volně žijící živočichy. Jsou i úkrytem pro zahradní rostliny a v souvislosti se současnými diskusemi o změně klimatu hrají významnou roli při zachycování uhlíku. Vyberte si správnou rostlinu přesně pro vaše podmínky. Panuje mylná představa, že bez zahrady není reálné si vytvořit živý plot. Napadlo by vás ho vysadit třeba i na balkoně?

Živý plot poskytne nejen soukromí, ale také pomáhá životnímu prostředí. Zdroj: Canstockphoto

K výsadbě živého plotu lze využít celou řadu rostlin, keřů a stromků. Již dávno nejsou v nabídce pouhé túje. Nicméně i ty dokáží udělat s vhodnou úpravou pěknou parádu. Mezi nejvhodnější rostliny pro živý plot patří zejména zimostráz, tis, habr, tavolník, ptačí zob, cesmína, cypřiš nebo bambus. V případě, že dáváte přednost kvetoucímu živému plotu, pak se zaměřte především na dřišťál, trojpuk, hloh, zlatý déšť, bobkovišeň, blýskavku nebo šeřík.

Dřišťál roste rychle a barevné plody stěnu oživí. Zdroj: Canstockphoto

Bambus jakožto téměř bezúdržbová rostlina

Bambus disponuje několika kultivary, které lze bez problému pěstovat i v našem mírném podnebí. Při výběru správného kultivaru je třeba brát zřetel, zda na něj bude svítit slunce po celý den či naopak většinu času bude ve stínu. Dobrou zprávou je, že se najdou kultivary, které preferují slunné, polostinné či stinné místo. Nespornou výhodou je skutečnost, že bambus je zelený celoročně. Nemusíte se tak obávat, že by vaše soukromí bylo narušeno během zimních měsíců. Bambus je i poměrně nenáročný na údržbu. Přestože díky rychlému růstu dosahuje značných výšek, stará stébla již nedorůstají, a tak ho stačí zastřihnout pouze 1x do roka. Veškeré bambusové kultivary si však kladou jednu podmínku, nemají rádi silný a častý vítr. Umístěný proto zvolte raději v závětří.

Hezký živý plot vytvoříte třeba z bambusu. Vhodný je také do květináčů na balkon. Zdroj: Canstockphoto

Mobilní živý plot jako řešení pro terasu

Mobilní živý plot využijete nejen na zahradě, ale především na balkonech a terasách v městských zástavbách. Při výstavbě nových bytových domů se mnohdy nedbá na dostatek soukromí u teras a balkonů. V tomto případě je perfektním řešením mobilní živý plot. Realizace spočívá v tom, že keře jsou umístěny v hustě osázených a velkých květináčích, aby měly prostor pro svůj růst. Mobilitu navíc můžete podpořit prostřednictvím pojízdných podložek, jenž přemístitelnost značně usnadní.

Udělejte si svůj balkón či terasu útulnější. Zdroj: Canstockphoto

Prostokořenná či kontejnerová sadba

Prostokořenné dřeviny je vhodné zasadit během jara nebo podzimu. Výsadba zasazená na jaře se zvládne zakořenit a uchytit již do léta. Vzhledem k tomu, že letošní jaro nám přineslo časté ranní mrazy, stále je možné zavčasu vysadit nový plot. U kontejnerových keřů máte značně volnější ruku. Kontejnerové dřeviny mají již vytvořený kořenový systém, tudíž lze vysadit kdykoliv během sezóny až do pozdního podzimu. Nezapomeňte zkontrolovat před vysazením, zda jsou kořeny zdravé. Jen zdravé sazenice se dokáží uchytit, plnit svou funkci a dělat parádu.

Kontejnerová sadba má již vytvořený kořenový systém. Zdroj: Canstockphoto

Fotogalerie:

 

 


You must be logged in to post a comment Login