Zahrada

Živá zelená fasáda. Výhoda nebo hloupost?

Od   | 

Budovy oděné v zeleném kabátu popínavých rostlin mají buď obdivovatele, nebo naopak odpůrce. Častěji než o výhodách zelené fasády se diskutuje spíše o jejích negativech. Na každém šprochu je sice pravdy trochu, ale platí to i v tomto případě? 

Jaká jsou pozitiva zelené fasády?

Možná se domníváte, že popínavé rostliny nemohou nijak zvlášť ovlivnit vlastnosti domu. Jenže pravý opak je v tomto případě pravdou. Rostliny zdivo chrání, ale zároveň ho nechávají dýchat. Umí absorbovat nečistoty z ovzduší, také však pohlcují hluk nebo fungují jako tepelná izolace – v létě zabraňují přehřívání a v zimě zase udržují teplo, zejména pak ty stálezelené. A šanci nemají ani kyselé deště. Během jejich trvání stéká voda po listech, tudíž se do zdiva vůbec nedostane.

V souvislosti se zelenými fasádami koluje mýtus, že jsou domy zatíženy hmyzem. To není pravda, jejich množství regulují v blízkosti se přirozeně vyskytující predátoři. V bytě jich tak nebudete mít o nic víc než obvykle.

Kromě toho, že rostliny přirozeně zvlhčují ovzduší, tak jejich kořeny sají z půdy vodu a tím zabraňují zvlhnutí zdí a následnému vzniku plísní. Dá se tedy říct, že popínavé rostliny životnost fasády značně prodlužují.

A co druhá strana mince?

Všechno má své pro i proti. Naštěstí pro zelené fasády těch nevýhod není tolik. Hodně záleží na výchozím stavu omítky. Ta by měla být bez trhlin, prasklin a zvětrání, jinak ji pnoucí rostliny jen více naruší a zničí. Proto se ještě před výsadbou vyplatí investovat do oprav, jelikož později by vás to mohlo stát mnohem více. Jako další nevýhoda se může jevit také určitá nevzhlednost během zimního období, což se týká především opadavých druhů. No a v neposlední řadě je nutné si celou živou fasádu dobře promyslet, protože odstranit druhy, které se pnou přímo po zdivu není úplně časově nenáročné a jednoduché.

Díky neopadavým
druhům popínavých rostlin nedochází v zimě k úniku tepla. Ušetříte až 5 % tepelné energie.

Výběr druhů nepodceňte!

Popínavé rostliny můžete nechat pnout přímo po fasádě, nebo využít konstrukce. Pokud se rozhodnete pro radikálnější volbu, kdy jsou rostliny schopné zazelenat stěny domu bez pomoci opory, pak sáhněte po známém břečťanu nebo přísavníku. Břečťany se hodí na severně nebo východně orientované zdi, které nejsou tak vystaveny slunečnímu úpalu. Vybrat můžete klasický břečťan popínavý (Hedera helix) nebo břečťan kavzkazský (Hedera colchica), ten má větší listy a je teplomilnější. Bát se nemusíte ani panašovaných odrůd, krásně vypadá například oblíbený kultivar Hedera helix ‚Goldheart.‘

Přísavník je vděčnou popínavkou. Nepotřebuje žádnou velkou péči. Stačí ho občas přihnojit, odstranit převislé výhony nebo vyčistit okapy.

Opadavé druhy, tedy i přísavník neboli loubinec, se hodí na jižně nebo západně exponované stěny domu, kde je dostatek světla. Vybrat si můžete mezi přísavníkem pětilistým (Parthenocissus quinquefolia) a trojlaločným (P. tricuspidata). Jde o rostliny nenáročné a rychlerostoucí., které vás na podzim okouzlí šarlatově červeným zbarvením listů. 

Odstranit břečťan nebo přísavník ze zdiva není nic lehkého. Rostliny uřízněte těsně nad zemí a pak nechte kmen i listy zaschnout. Teprve potom přistupte k odstraňování – neponičíte si tolik fasádu.

Pokud dáte přednost konstrukcím připevněným k fasádě, pak jistě oceníte jejich praktičnost při případných opravách. Není totiž nutné konstrukci již s porostlými rostlinami odstraňovat, ale stačí ji pouze odklonit a následně zase zpátky připevnit. Oporu uvítá například krásná vistárie květnatá (Wisteria floribunda), také rdesno baldšuánské (Fallopia baldschuanicum) nebo stálezelený zimolez Henryův (Lonicera henryi).

Konstrukci pro rostliny je vhodné umístit alespoň 15 cm od fasády domu.

Fotogalerie:


You must be logged in to post a comment Login