Rady a tipy

Zimní refresh v podobě ovoce a zeleniny

Od   | 

S koncem zimy už má většina z nás dost tmy a nepříznivého počasí. Všichni se těší na sluníčko a dlouhé dny. Na to si ale musíme ještě chvilku počkat. Prozatím si atmosféru můžeme navodit ovocnými nebo zeleninovými koktejly. K tomu abychom si lahodnou šťávu nebo smoothie vyrobili, potřebujeme kvalitní přístroj. A jak ho vybrat?

Smoothie, nebo odstředěná šťáva?

Odšťavňovač, nebo smoothie?

Předtím, než začneme přístroj vybírat, je důležité si rozmyslet, co vlastně chceme. Přejeme si pít šťávu, která vznikne odšťavněním ovoce a zeleniny, tedy šťávu, která se oddělí od dužiny a dalších pevných částí plodu, nebo smoothie, které připravíme rozmixováním celé, jedlé části plodu, kdy si zachováme veškerou vlákninu? Šťáva nám především zažene žízeň a dodá rychle vitamíny i energii. Naopak do smoothie ještě přidáváme například jogurt, mléko, oříšky, chia semínka a další přísady, takže nám vznikne spíše energetická, tekutá svačinka, která žízeň moc nezažene. 

V první řadě si musíme rozmyslet, co chceme pít

Odšťavňování

Pokud se rozhodneme pro pití čistých šťáv bez dužin, bude nejvhodnější zakoupit odšťavňovač. Například u citrusů je odšťavňování nejlepší volbou, protože dokáže odstranit bílou část pod slupkou, díky které má citron hořkou chuť. K odšťavňování se hodí vodnaté ovoce a zelenina, jako jsou například hrušky, jablka, okurka, ananas apod. Nebojte se odšťavňovat i tvrdé plody jako je zázvor, celer, mrkev, nebo řepa. Výhodou šťáv je vysoký příjem vitamínů a minerálů, naopak se zbavíme důležité dužiny.

Formou šťáv jsou lidé schopni zkonzumovat ovoce a zeleninu, kterou v pevné formě třeba ani nepozřou. Šťávu nesmíme považovat jako náhradu za jídlo, jde čistě o nápoj s velkým množstvím vitamínů, proto jsou skvělé pro detoxikaci organizmu a pokud to vydržíte, můžete se jeden týden živit pouze těmito zdravými šťávami, které vás zbaví střevních a zažívacích problémů a budete se cítit mnohem lépe.

Šťáva z odšťavňovače má našlehanou pěnu

Smoothie maker

Chcete si vytvořit rychlou a zdravou svačinku? Pak vsaďte na smoothie maker. Na rozdíl od šťáv obsahují všechny důležité vlákniny a dužiny, proto je lze považovat za vyvážené jídlo. Zejména pokud k ovoci a zelenině přidáme ještě mléko, oříšky, protein či semínka. Pokud do smoothie nepřidáte cukry v podobě sirupů, medů nebo cukrů, jsou skvělým pomocníkem při redukčních dietách. Nedoslazený smoothie vás také zasytí na mnohem delší dobu, než když přidáte cukry. Díky cukrům začnete mít mnohem dříve hlad. Z jednoho smoothie makeru připravíte jeden, někdy i dva nápoje. 

Smoothie nápoj lze díky přidání mléka, oříšků a proteinů považovat za jídlo

Ať už se rozhodnete pro odšťavňovač či smoothie maker, pamatujte, že ovoce musí být vždy pořádně omyto a očištěno. Opatrní by měli být i diabetici, kteří mohou mít problémy s hladinou cukru v krvi, kterým šťávy a smoothie mohou ještě dopomoci. Nápoje si dopřejte s opatrností.

Kombinovat by se nemělo ovoce se zeleninou s větším množstvím škrobů. Potraviny, které obsahují větší množství škrobů, by se měly konzumovat a upravovat zvlášť. Jedná se zejména o cuketu, brokolici nebo červenou řepu. Pokud však tuto zeleninu zkombinujete s ostatním ovocem, nestane se vám nic horšího, než že budete mít pocit plynatosti a nadýmání. 

Diabetici musejí být opatrný při výběru ovoce a zeleniny

Fotogalerie:


You must be logged in to post a comment Login