Inspirace

Jak žije a pracuje blogerka Tamarki: Od domácího tvoření k vlastním produktům

Od   | 

Kreativní duše, která kudy chodí, tudy tvoří. To je Markéta Filgasová, maminka dvou dětí, výtvarnice a blogerka, která miluje staré věci s příběhem a ještě raději jim dává nový kabát. Tak jí doma vznikly nejen mnohé repasované kousky, ale také vlastní produkty, které prodává na svém e-shopu pod značkou Tamarki.

Upcyklace a životní styl

Kromě tvoření je Markétě blízká i ekologie a udržitelný životní styl. Aby se věci zbytečně nekupovaly, ale šly využít i ty staré, třeba jinak, lépe. Přestože dnes už nemá tolik času a ani místa na repasování nábytku domů, občas se objeví kousek, který má svou duši a příběh. To pak nastane fáze plánování, šmirglování, čalounění, šití a barvení. A nový produkt se pomalu loupe ze staré a omšelé skořápky do své nové podoby.

Tak se k Markétě dostalo třeba stará retro židle, která si k ní našla cestu z tranzitu vyklízecí firmy, kdy sloužila v zasedací místnosti místní politické buňky. Nebo starožitná skříň, která na ni vykoukla z internetového bazaru. I retro komoda, kterou taky sehnala tak nějak z druhé ruky. “Buď mám na ty retro krámy takové štěstí, nebo některé věci považuju za pěkné jenom já a žiju si ve světě, kterému rozumím taky jenom já sama,” komentuje svůj talent na omšelé úlovky, kterým dává po dlouhých hodinách práce nový kabát a tak se z nich stávají kousky téměř výstavní. A protože celý proces tvorby a kutilství zajímal i další lidi, vznikla myšlenka blogu Tamarki.cz, kde Markéta popisovala své úlovky, renovace, návody, tipy, nápady a snažila se všemožně inspirovat další podobné milovníky a milovnice designu, bytových dekorací a umění.

Příběh závěsného křesla Chillo

Protože bylo Markétě tvoření odjakživa blízké, cesta k vlastním produktům přišla přirozeně. Renovování starých věcí jen pro vlastní potřebu už jí přestalo stačit, chtěla tvořit víc, pro všechny a ideálně se stejnou zárukou kvality a udržitelnosti. Založila vlastní značku Tamarki, která korespondovala s názvem blogu, a produkty začala prodávat na zakázku na stejnojmenném e-shopu.

Tak nějak to bylo s legendárním závěsným houpacím křeslem, které nejdříve viselo u Markéty doma v obýváku. Čtenáři blogu o něj ale projevili nemalý zájem a tak přišlo klíčové rozhodnutí – vyrábět jej na zakázku. A závěsné křeslo Chillo bylo na světě. Ani velké, ani malé, zkrátka tak akorát

Motivací k výrobě křesla byly velké požadavky. Všechna houpací závěsná křesla totiž byla buď moc malá nebo nestabilní nebo nepohodlná. Tak si jej ušila sobě přímo na míru. Aby nebylo stísněné, dalo se na něm relaxovat, pohodlně pracovat a nechat vyblbnout děti bez toho, aniž by se při hrách vyklopily. Navíc je jeho sestavení velmi jednoduché, mrkněte se na video:

Otestováno na životnost, nosnost i praktičnost

Co dělá křeslo Chillo tak jedinečné, je jeho praktičnost. Díky tomu, že jej vyzkoušela nejen Markéta, ale i její ratolesti v “zátěžovém testu”, mohla vychytat případné mouchy. “Říkala jsem si, že mě časem s používáním napadne, jak zlepšit tvar nebo velikost křesla. Ale víte co? Nic bych na něm neměnila. Je perfektní, výšku i náklon jsem odladila, materiál je odolný a praktický. Křeslo se dá navíc po snadném odejmutí dřevěných tyčí i ručně prát.”

Pratelný papír a jeho využití

Další stálicí na e-shopu Tamarki jsou květináče z pratelného papíru. Slovní spojení, které může znít zvláštně a pro květináč naprosto nevhodně. Pratelný papír je však pevný a flexibilní materiál. Květináče z pratelného papíru pak slouží jako netradiční obal pro klasické květináče, do kterých obalíte své pokovky. Markéta vytvořila celou kolekci květináčů z pratelného papíru. Ten jim dodává luxusní vzhled, který podporuje moderní nadčasový geometrický design. Můžete je postavit, zavěsit nebo umístit na stěnu.

Misky, kapsáře, batohy i textil

A protože se nezastaví před ničím a tvoření je nejen dnes už jejím full-time zaměstnáním, ale pořád činností, která ji baví nadevše, můžete na jejím e-shopu najít nejen tyto dva stálé produkty, ale celou řadu dalších, které tvoří a vyrábí ve svém kroměřížském ateliéru. Pratelný papír využívá i pro misky, kapsáře nebo batohy, na jejichž šití pořádá také pravidelné work-shopy. Zabrousila ale i do výroby domácího textilu a to ložního povlečení Flow z kvalitního bavlněného saténu nebo kožených stínidel na závěsné lampy.

Být kreativní duše dá docela zabrat. Všechny ty probdělé noci a rozpíchané prsty od jehel, za to ale nakonec stojí. Co myslíte?

 


You must be logged in to post a comment Login