Něžný výsek JK

Zemský ráj to na pohled

Od   | 

„Tak víš, kam jeď? Jeď do Pelhřimova, prohlídni si krematorium, ať víš, do čeho jdeš, hm?!“ Tato rada z úst doktora v podání Rudolfa Hrušínského z filmu Vesničko má středisková se už stala víceméně legendou stejně jako doktor sám. Doktor, co se neustále kochal. Kochal se českou krajinou. Je totiž nádherná. Nezaměnitelná. A inspirující.

Bytový dům Panna a Baba se začal stavět letos v červnu v pražských Strašnicích

A vždycky ji poznáte. Ať už se jedná o Jizerské hory, které jsou mým rodným krajem, a jejichž kyselými dešti zničené stromky tvořily nezaměnitelná panoramata, nebo záběry ve filmech z okolí Karlových Varů, kde prostě najednou VÍTE, že jde o krajinu českou, je jedno, zda ve filmu Předčítač nebo při autonehodě agenta 007. Ano, i Bond. James Bond.

Nemůže být tedy překvapením, že krajina Českého ráje, konkrétně Trosky, inspirovala i (ne)jednoho umělce a architekta. Hrad Trosky má dvě věže se jmény Panna a Baba. K pojmenování se váže lidová pověst a za sebe říkám, že nelze vyloučit, že pravdivá. Jednak, jak jistě víte, ne nadarmo se říká, že na každém šprochu pravdy trochu, jednak řevnivost ženská je nekonečná.

Pán z Bergova už se z ciziny nikdy nevrátil

Pán z Bergova, který chtěl mít z Trosek slavné sídlo, musel jednoho dne odcestovat, a tak pověřil správcovstvím svou matku Marii a svou dceru Karolínu. Vše nějakou dobu fungovalo, ale nakonec přišel den, kdy se ty dvě pohádaly ( o moc, jak jinak), obsadily každá jednu věž, a ve sporu pokračovaly pokřikováním z okýnek až do smrti. Kraj zchudl, na hrad už nikdo významný nejezdil a Pán z Bergova už se z ciziny nikdy nevrátil.

Bytový dům Panna a Baba má vlastní ohraničený pozemek. Vstup do domu je přes branku a zahradu.

Nic z toho se ovšem nemůže stát v případě bytového domu Panna a Baba, který začal vznikat v pražských Strašnicích. Domu, který pan architekt, říkejme mu třeba Matyáš, navrhl podle siluety Trosek. Tam je svět v pořádku, tam se nikdo s nikým nehašteří, tam se ke shodě dospělo vždy konstruktivní diskuzí, tam se bral v potaz názor každého jednotlivce. A na výsledku je celá tahle pohodová atmosféra znát. A je znát, že ač si každý v rámci své odbornosti stál za svým, díky otevřenosti těch diskuzí se nakonec zvolila varianta, která byla nejlepší – pro projekt.

Byty jsou zařízeny ve vysokém standardu

A že těch diskuzí a skic a studií bylo!

Nemohu nevzpomenout své entrée – bylo vedro, dusno, těsně před bouřkou, která pak nepřišla. Nastoupila jsem do špatné tramvaje, zapsala si špatně číslo domu, ta ulice má snad dva kilometry,  našla architektonický ateliér a a pak jsem to celé chtěla samozřejmě na poslední chvíli dohnat, a – zakopla jsem o práh. Následovalo přistání na stole uprostřed jednačky a jen jsem hlesla: „Dobrý den, já jsem ta, co přišla pozdě.“ Když se takhle někde uvedete, může to znamenat jen dvě věci – úplnou katastrofu a nebo naprosté pochopení. Že všichni jsme jen lidé a lidem se dějí věci. Různé věci.

Koupelny jsou vybaveny značkami Antonio Lupi, Duka, Hansgrohe a Atlas Concorde

K bytovému domu Panna a Baba se žádná legenda neváže. Ale já doufám, že se legendou stane. Protože tenhle projekt nabízí už ve standardu to nejlepší. Protože tady developer s architekty mysleli na potřeby budoucích majitelů. Protože tady můžete dispozice měnit dle svého uvážení, byty klidně spojit, připojit garsonku pro tchýni, zkrátka (téměř) cokoliv vás napadne, a pokud to stihnete do určitého stádia stavby, pak to vše stále v ceně. Protože tady – ač je to k nevíře – má developer svého klienta rád.

P. S. A protože je léto a slunce a prázdniny, vydejte se do Českého ráje na výlet. Věděli jste, že Český ráj byl v říjnu 2005 zařazen do prestižního seznamu evropské sítě geoparků? A až se budete kochat, nezapomeňte, prosím vás, zatáhnout ručku!

PANNABABAANTONIO LUPIATLAS CONCORDEDUKA,  HANSGROHEGEOPARKCESKYRAJ

You must be logged in to post a comment Login