Články

Zelenina pro stinné zahrady: Výběr rostlin, které budou úspěšně růst ve stínu

Od   | 

Mnoho zahradníků se domnívá, že úspěšné pěstování zeleniny vyžaduje slunné stanoviště. Naštěstí existuje řada zeleninových druhů, které vynikají právě ve stinných podmínkách. Dnes vám přineseme tipy na zeleninu, která bude růst nejlépe ve stínu vaší zahrady, a přidáme užitečné rady, které povedou k úspěšné sklizni.

Pokud se potýkáte s nedostatkem světla ve vaší zahradě, nemusíte se bát, že budete omezeni pouze na pěstování okrasných rostlin. Existuje celá řada zeleninových plodin, které se dokážou úspěšně vyrovnat se stínovými podmínkami a poskytnou vám bohatou úrodu.

Salátu se bude dařit i ve stínu. Zdroj: Pixabay

Proč volit zeleninu pro pěstování ve stínu?

Stínové podmínky mohou být v zahradě vytvořeny různými faktory, jako jsou okolní budovy, stromy nebo ploty. Pro některé zeleninové plodiny může být příležitostný stín dokonce výhodou, protože může pomoci předcházet přehřívání a zvýšenému vysychání půdy. Zeleninové plodiny, které jsou přizpůsobeny růstu ve stínu, obvykle vyžadují méně péče a zalévání než ty, které preferují slunce.

 

Doplňky do dřezu zpříjemní práci v kuchyni

 

Výběr vhodné zeleniny pro pěstování ve stínu

Zde pro vás máme seznam zeleniny, která bude úspěšně růst ve stínu:

  • Salátové listy: Rostliny jako špenát, listový salát nebo mangold jsou vhodné pro pěstování ve stínu a poskytnou vám čerstvé zelené listy po celou sezónu.
  • Brokolice: Tato zelenina dobře snáší polostín a dokáže růst i v chladnějším počasí, což ji činí ideální volbou pro stínové zahrady.
  • Rajčata: I když rajčata milují slunce, mohou být úspěšně pěstována i ve stínu, pokud mají dostatečnou vlhkost a dobře propustnou půdu.
  • Mrkev: Tato kořenová zelenina se může dobře vyrovnat s růstem ve stínu a poskytne vám sladké a chutné kořeny.

Mrkev se například snese s rajčaty, koprem nebo salátem Zdroj: Pixabay

Uvažujete o elektrokolu? Víme,kam pro něj. 

Jak zajistit úspěšný růst zeleniny ve stínu?

Přestože jsou tyto zeleninové plodiny schopny růst ve stínu, je důležité zajistit jim optimální podmínky pro úspěšnou sklizeň. Zajistěte dostatečnou vlhkost půdy, pravidelně vytrhávejte plevel a průběžně kontrolujte zdraví rostlin. Dodatečné osvětlení pomocí zahradního osvětlení může také pomoci zlepšit růst rostlin ve stínu.

Zdroj: swansonsnursery.com, marthastewart.com

 

Který radiátor vybrat do koupelny a proč?

 

 

 

 


You must be logged in to post a comment Login