Zahrada

Zdravá zelenina z balkonu: Co na něm pěstovat?

Od   | 

Chuť domácí zeleniny je takřka nenahraditelná. Pokud si ji chcete dopřát nemusíte mít ani zahradou. Bohatě postačí malý balkon, na kterém ji můžete celkem snadno pěstovat.

Situování balkonu

V první řadě je potřeba vzít v potaz, na jakou světovou stranu je balkon situovaný. Ideální je severní strana, kam během léta nesvítí slunce v kuse a rostliny mohou dobře růst. Pokud je však balkon situovaný na jih, je ideální popřemýšlet nad suchomilnými rostlinami, protože určitým druhem zeleniny, která potřebuje vláhu, zřejmě moc neuspějete. Kromě toho je však důležitý i dostatek světla. 

Pro pěstování na balkoně jsou vhodné uzpůsobené truhlíky. Zdroj: Canstockphoto

Jakou zeleninu na balkoně vypěstujeme

Na balkoně situovaném na jižní, nebo západní stranu vypěstujete celer, mrkev, salát, brambory, cibuli, ředkvičky, nebo špenát – tato zelenina je totiž teplomilná. Naopak na balkoně na sever, či východ vypěstujeme okurky, papriky, rajčata, lilky nebo feferonky.

Důležité je vzít potaz i orientaci balkonu vůči světovým stranám. Zdroj: Canstockphoto

Pozor na kombinaci zeleniny

Pokud se pro pěstování zeleniny na balkoně rozhodneme, je potřeba zeleninu správně kombinovat. Většina zeleniny se spolu snese a při sázení musíte dbát zejména vzrůst rostliny a podle něj teprve vysazovat. Pouze rajčata je však ideální pěstovat jen s rajčaty. Tento druh zeleniny potřebuje dostatek vláhy a pro ostatní zeleninu je poměrně agresivní. Rajčata pěstujte v samozavlažovacích truhlících a poskytněte jim oporu, aby se nelámala.

 

Kam pro obklady a dlažby?

 

Péče o zeleninu

Zelenina ocení kvalitní substrát, který je potřeba vybírat s ohledem na druh zeleniny. Do substrátu můžete přimíchat také kravský, nebo koňský hnůj, který zelenině dodá potřebné živiny. 

Samotnou zálivku provádějte podle počasí, nicméně je potřeba neustále udržovat vlhkou zeminu. Mějte na paměti, že malé květináče vyschnou mnohem rychleji, než ty velké. Kromě toho alespoň jednou za 2 – 3 týdny do zálivky přidejte biologické hnojivo, které zajistí bohatší úrodu.

Zdroj info: Zelenina v zahradě, Co věděly už naše babičky

Kvalitní substrát a pravidelná zálivka je základ úspěchu. Zdroj: Canstockphoto

 


You must be logged in to post a comment Login