Nezařazené

Zdařilá rekonstrukce majestátně vyhlížející vily v jižních Čechách

Od   | 

Navštívili jsme téměř sto padesát let starou vilu v jižních Čechách, která na první pohled zaujme majestátností, zajímavým místopisem i členitým výškopisem. Nachází se totiž na kraji historického centra, na svažité parcele, která mohutné stavbě opticky ubírá výšku. Z exteriéru výraz zjemňuje elegantní dobové zdobení, členění fasády s dominantní věžičkou v průčelí. Právě tato stavba se stala před nedávnem terčem zájmu přemýšlivého investora, který se rozhodl potenciálu stavby využít naplno a pustil se do její citlivé rekonstrukce.

Vila se nachází ve svahu. Zatímco z jedné části je silnice, v druhé se nachází příjemná zahrada

Stavba je dnes díky němu opět zdravá a životaschopná. Její fasáda získala zpět svoji dávnou krásu, konstrukce i střecha dokáží po opravách dále odolávat zubu času. Interiérová řešení respektují původní stavbu, nicméně byla nucena reagovat na změny, které nádherná vila během minulého období prodělala. Sloužila totiž nejen jako prostor pro bydlení, ale například i úřadu sociálních služeb. Svoji současnou podobu i účel získala až po roce 2008, tedy poté, co ji získal nový, osvícený investor. 

Při rekonstrukci byla kompletně vyměněna i okna, v obytných místnostech jsou dřevěné podlahy

Dnešní život…

Dnes dům slouží hned k několika účelům.Ve dvou patrech se nacházejí byty, které investor využívá pro své vlastní potřeby. Zbytek budovy slouží k administrativním účelům a najdete tu dokonce i lékařskou ordinaci. Všechny prostory byly zrekonstruovány s citem a ohledem na architekturu stavby. Do společných chodeb byly zvoleny dlažby evokující uplynulá léta, původní schodišťové zábradlí bylo zrestaurováno. K atmosféře velkou měrou přispívají zvolené radiátory. „Hledali jsme topná tělesa, která budou korespondovat s budovou, jejím duchem i stylem a zároveň budou splňovat nároky na moderní technologie,“ říká majitel. Volba padla na radiátory švýcarského výrobce Zehnder, konkrétně značku Charleston.

Radiátor Zehnder Charleston je umístěn na tradičních místech pod okny a příjemně doplňuje okenní niky uliční fasády

Obytné místnosti majitel zařídil funkčně a rovněž s ohledem na historický vzhled budovy. Tomu odpovídá zařízení všech  obytných místností včetně koupelen. Díky citlivé rekonstrukci vila prozřela. Její multifunkční využití je zase zárukou, že se nestane historickou konzervou: ke stovkám příběhů vepsaných do jejích zdí mohou přibýt další a další. A díky radiátorům Zehnder Charleston je jasné, že tyto příběhy či životy rozhodně v čase „nezamrznou“. 

Zařízení se nese v tradičním stylu

Pohled projektanta

Pro výběr radiátorů typu Zehnder Charleston hrály i další okolnosti: “Ulice, v níž se objekt nachází, byla před dvaceti lety plynofikována. Při obnově budovy, do té doby vytápěné elektrickými akumulačními a přímotopnými kamny, se nabízelo vytápění na bázi spalování zemního plynu pomocí špičkových kondenzačních kotlů zn. Geminox,” vysvětluje projektant Jan Špingl. “K tomuto zdroji byla dále navržena víceokruhová teplovodní otopná soustava, jejíž základem se stala otopná tělesa navržená ve dvou variantách: v základním standardu (desková otopná tělesa) a s otopnými tělesy vyšší funkční a estetické hodnoty. ”

Citlivou rekonstrukcí prošly i společné chodby

Foto a dodavatel radiátorů: Zehnder.cz


You must be logged in to post a comment Login