Zahrada

Jak zazimovat balkonové rostliny, aby přežily zimu?

Od   | 

Zdobíte rádi terasy, balkony či zahrady rostlinami v nádobách? K jejich obrovské výhodě patří mobilita, takže je můžete jednoduše přesouvat a ozelenit s nimi i místa, kde by to jinak nebylo možné. Na zimu se jich nezbavujte ani nevyčkávejte, která rostlina přežije. Zazimujte je a ušetřete svoji peněženku jarního utrácení. 

Typické rostliny balkonů a teras

Ve většině případů se bavíme o takzvaných letničkách nepravých. Tedy o druzích, které se ve své domovině chovají jako trvalky, ale v našich podmínkách by zimu nepřežily. Je samozřejmě jasné, že ne všechny u nás pěstované druhy nepravých letniček jsou vhodné  k zazimování, ale také není nikde psáno, že při dobré péči zimu nepřežijí. Mezi ty v tomto směru úspěšnější se řadí například oblíbené muškáty, gazánie, libory, molice, durmany, fuchsie, sporýše, nestařce, hlíznaté begónie, také oleandry, vavříny, myrty či citrusy a další. Obtížnější je naopak zazimovat třeba petunie a jim podobné druhy. 

Pokud máte v jednom květináči více druhů rostlin, vyplatí se rozsadit každou zvlášť a teprve pak je zazimovat. Zdroj: Pixabay

Zimní neduhy počasí nejsou pro takové rostliny nic příjemného. Hlavně terasy a balkony pro ně představují extrémně nevhodné stanoviště, jelikož jsou zde zpravidla vystaveny nepříznivým povětrnostním vlivům, ostrému slunci i převlhčení. Nevyhovují jim také výrazné výkyvy teplot, takže přechod ze zimy do přetopené místnosti by byl pro ně konec. 

Nejlépe se jim během zimního období bude dařit ve světlé a chladné místnosti s přístupem vzduchu, kde se teplota pohybuje mezi 5 až 12 °C. Využít můžete světlý sklep, zimní zahradu, skleník, chladnou chodbu i garáž. Co se týká péče, není potřeba si dělat velké starosti. Před zazimováním se vyplatí trochu zkrátit výhony nebo alespoň odstranit odkvetlé části a pečlivě každou rostlinu zkontrolovat, zda není napadena škůdci či houbovými chorobami. Pokud ano, přistupte nejdříve k jejímu ošetření a teprve pak ji umístěte na “zimoviště”.

Muškáty před zazimováním určitě zkraťte. Zdroj: Pixabay

V zimě pak rostliny čas od času zalijte a prohlédněte, případně odstraňte suché listy. Substrát v nádobách udržujte jen mírně vlhký, rozhodně ne přemokřený ani úplně suchý. Zálivku aplikujte dle potřeby a stanoviště. Platí, že v teplejší místnosti ji realizujeme častěji a v chladnější spíše sporadicky. Většinou však stačí zalévat přibližně dvakrát do měsíce. Nezapomínáme také na občasné a krátké vyvětrání místnosti.

S příchodem jara opět zkontrolujeme listy, zejména mladé, a v případě potřeby rostlinu ošetříme. Rovněž ji přemístíme na světlejší místo a prohlédneme výhony. Ty, které nevykazují známky života zrovna odstraníme. Ostatní zkrátíme o polovinu, nebo použijeme na řízky pro další množení. 

Ostatní rostliny v nádobách

Kromě běžných balkonových rostlin, můžeme v nádobách celoročně pěstovat i druhy, které jsou v našich podmínkách bez problémů mrazuvzdorné. Ovšem, vzhledem k tomu, že substrát v květináči je jejich jediným životním prostorem, je pro ně chlad a mráz nebezpečný. Především pak pro jejich kořenový systém, který je na výrazný pokles teplot velmi citlivý. Jestliže nemáme tyto rostliny vysazené v termoizolačních nádobách, v nichž jsou schopné odolávat nepřízni počasí, budeme jim muset trochu pomoct. V opačném případě nám začnou nenápadně odumírat, což zjistíme až v době, kdy je už nebudeme schopni zachránit.

Listy stálezelených rostlin odpařují více vody i v zimním období, proto je sledujte a dle potřeby zalévejte. Zdroj: Pixabay

Nejdříve je potřeba rostliny v nádobách situovat na chráněné místo. Abyste zabránili promrznutí od spodu, můžete nádobu podložit jakýmkoliv materiálem. Pomůže obyčejný polystyren i dřevo. Jestliže máte rostlinu vysazenou v květináči a ten ještě v obalu, vyplňte zbylé vnitřní prostory vhodným izolačním materiálem. Na dno můžete dát například štěrk a do boků nádoby zase polystyren či geotextilii. Stačit bude ale také ochrana zvenku. Květináč klidně obalte netkanou textilií, již zmíněnou geotextilií, bublinkovou fólií, kokosovou rohoží nebo jutou. Vrchní část substrátu můžete zamulčovat. Nejlepší volbou je organický mulč (mulčovací kůra, borka, štěpka), který je výhřevnější než ten anorganický. Zálivku aplikujte dle potřeby a pouze za bezmrazeného počasí.

Fotogalerie:


You must be logged in to post a comment Login