Zahrada

Zazimování zahrady: Připravte rostliny na první mrazivá rána

Od   | 

Zazimování zahrady je nedílnou součástí přípravy zeleniny, květin, keřů a stromů na zimní a chladné období. Práce zahradníka není nikdy hotová a na podzim to znamená, že je čas připravit pěstební prostor na zimu. Je to opravdu nutné? Odpověď zní jasně: Ano! Na zahradě jste již vynaložili spoustu času, energie a peněz, takže je důležité chránit vaši investici a chloubu. Náhlý pokles teplot může zabít nebo poškodit křehké rostliny a při péči o zahradu je vždy lepší být proaktivní než reaktivní. Zjistěte, na co byste při podzimní práci na zahradě rozhodně neměli zapomenout.

Prokypřete půdu a zapravte do ní kompost, případně i vhodné podzimní hnojivo. Zdroj: Mountfield

Odstraňte jednoleté rostliny a plevel

Jednoleté květiny, jako je měsíček a petúnie, se příští rok na jaře samy nevrátí, stejně jako některé oblíbené druhy zeleniny, včetně rajčat a ředkviček. Jednoleté rostliny rostou pouze jednu sezónu. I když se možná budete chtít vyhnout odstraňování uhynulé zeleniny a květin, rozhodně si na tuto činnost vyhraďte čas. Uhynulé rostliny zvou škůdce a nemoci. Mnoho bakterií a vajíček škůdců může přezimovat v tomto organickém odpadu a jakmile přijde jaro, ovládnou zdravé rostliny.

Stejně jako rostlinné zbytky na zahradě, i plevel tábořící přes zimu na zahradě může hostit mnoho vajíček škůdců a patogenů. Chcete-li ochránit úrodu v příštím roce, je rozumné zbavit se plevele zavčasu.

 

Kam pro obklady a dlažbu?

 

Ochraňte zranitelné rostliny

Některé rostliny jsou odolnější než jiné, což znamená, že snesou pokles teplot. Zimní květiny, jako je prvosenka anglická, violy a kamélie, se ve vaší zimní krajině budou skvěle vyjímat. Dokonce i mrkev je neuvěřitelně mrazuvzdorná a vydrží na zahradě i při těch nejchladnějších teplotách. Jsou to právě letněné sukulenty a pokojové květiny, květiny v květináčích a exotické rostliny, které byste měli přesunout dovnitř. Mráz nebo náhlý pokles teplot mohou tyto rostliny snadno šokovat a způsobit jejich úhyn. 

Přestože existují mrazuvzdorné odrůdy, palmy jsou typickým příkladem rostlin, které by se měly na zimu přemístit. Zdroj: Pixabay

Chcete-li chránit všechny zranitelné rostliny před mrazem, ale nemůžete je z jakýchkoliv důvodů přenést do teplejšího prostředí, zvolte krycí textilie. Obzvlášť pokud zakládáte nové rostliny, jako jsou keře nebo trvalky, budete jim chtít poskytnout chráněný venkovní kryt, který nabízí ochranu před ranním mrazem a chladným počasím. Netkané textilie, prostěradla a pytloviny – to vše může být skvělou ochranou. Nezapomeňte tyto kryty sundat, když hrozba mrazu pomine, aby rostliny měly dostatek světla a nebylo jim příliš teplo.

Víme, která pračka ve slim verzi vypere i vysuší 10 kg prádla?

 

Rozdělte trvalky

Během vegetační sezóny jste si možná všimli, že některé trvalky začaly růst příliš blízko sebe. Toto shlukování se může stát problémem, protože rostliny začnou soutěžit o vzduch, prostor a živiny. Chcete-li zajistit zdraví květů, jemně vykopejte rodičovskou rostlinu a odstraňte všechny uvolněné nečistoty kolem kořenů. Rostlinu můžete rozdělit tak, že kořeny opatrně ručně oddělíte, kořeny naříznete ostrým nožem nebo je rozpůlíte dvěma vidličkami. Květinové záhony budou v příštím vegetačním období roztaženější a plnější.

Jednou z nejznámějších trvalek je levandule. Zdroj: Pixabay

Zázračný kompost

Ano, i hromada kompostu potřebuje před prvním mrazem trochu péče. Nyní, když pominula letní vedra, můžete konečně naplno využít rozložený materiál, který se rozkládal pod horkým sluncem. Posypte kompostem, který je bohatý na živiny, záhony a rostliny budou čerpat prospěch z doplnění živin v příštím vegetačním období. Obohacení vyčerpané půdy na zahradním záhonu kompostem také vytvoří více místa v kompostovacím koši. Až budete sbírat spadané listí, místo navíc jistě oceníte.

Využívání kompostu se řadí asi k nejstarším způsobům vylepšování půdy. Zdroj: Pixabay

Zdroj info: Naše zahrada, Tipy pro zahrádkáře, Zahrada na podzim

 

Trendy jsou svítidla z přírodních materiálů

 

 


You must be logged in to post a comment Login