Doplňky do bytu

Jak stylově pověsit záclony a závěsy

Od   | 

Dali jste si velkou práci s vývěrem záclon a závěsů? Dejte si stejně velkou práci i s jejich zavěšení. Na výsledku to bude určitě znát.

Způsobů a možností, na co si pověsit záclony a závěsy, je celá řada. Představíme dva nejběžnější a nejoblíbenější a pak jedno esteticko-funkční řešení.

Hliníkové kolejnice

Přidělávají se do stropu a jsou dnes nejčastějším způsobem uchycení okenní dekorace. Jsou kompatibilní s nejrůznějšími řasícími páskami, za které se závěs či záclona ke kolejnici de facto pomocí šneků přidělávají. Není však hliník jako hliník. Velikostí – šířek a tvarů kolejnic je velký výběr a záleží, co od kolejnice očekáváte. Bude jen čistě funkční ? Volte jednoduchou a nejběžnější v bílé barvě. Pokud chcete aby trošku zdobila – sáhněte po širší 3,5 cm třeba v matné černé barvě. Kolejnice mají nejčastěji hranatý profil, ale lze je mít i zakulacené. Hliníkové kolejnice mají i tu výhodu, že je můžete nalakovat na jakoukoliv barvu a ještě navíc i ohýbat. V základu jsou kolejnice bílé, černé, titan mat a lesk a zlatá. Můžete si exklusivně  dopřát i nástřik v jakékoliv barvě RAL. Záclony nebo závěsy mohou díky možnosti ohýbání kolejnic jezdit i za roh nebo vytvořit oddělený koutek či originální svítidlo z nehořlavé látky.

Kolejnice se jednoduše přivrtá do stropu. Trochu sofistikovanější kolejnice má na sobě kryt, který ke stropu přilne a zneviditelní tak montážní mechanismus. Ideální případ je, když máte možnost zabudovat kolejnici do sádrokartonového podhledu. Je to velmi elegantní a čisté řešení, které je dobré rozhodnout ještě při stavbě, aby se na kolejnici myslelo a vytvořil se jí prostor. Kolejnici lze případně schovat i za sádrový profil připevněný ke stropu. V obou případech se do prostoru ke kolejnici dá přidat ještě LED pásek a závěsy nasvítit. Nebo lze tento systém v případě, že z nějakého důvodu nelze do stropu vrtat, dát i na stěnu pomocí speciálních konzolek.

Ozdobné tyčové garnýže

Ty se přidělávají výhradně na stěnu a vybrat si můžete podle stylu svého interiéru – povrch, barvu, průměr, koncovku podle stylu – rovnou, zakroucenou, špičatou, skleněnou, dřevěnou, kovovou. Závěs či záclona se k nim přidělávají prostřednictvím navlečených kruhů nebo oblíbeným způsobem –  takzvanými proraženými kruhy přímo na tyč. Celkově tyčové garnýže jsou více zdobné a dotvářejí atmosféru interiéru. Na trhu dlouho chyběl výrobek, který je zároveň dekorativní a zároveň splňuje funkční a moderní požadavky jako je jednoduché posunování, které mají kolejnice. Nyní si již můžete vybírat z celé řady dekorů tzv. tyčí se zafrézovanou drážkou, od kulatých po vysoké hranaté. Tyč zařídí estetičnost a drážka funkčnost. Záclony a závěsy se na ní věší stejným způsobem jako na kolejnici, což je nejčastěji řasením na stuhu. Obrovskou výhodou tohoto řešení před tyčí s kroužky je to, že látka jezdí pod konzolkami připevněnými do stěny a tak nemá ve svém pohybu a zavěšení žádné omezení. U normální tyče si musíte rozvrhnout, kolik látky bude před a kolik za konzolkou. Ovládání mechanismů má též vícero možností než jen ručně mechanické. Oblíbené je i ovládání na řetízek, kdy se závěsy rozjíždějí třeba i jako opona. Neznámé už nejsou ani kolejnice na elektromotor. Ty pak ovládáte pomocí vypínače nebo dokonce na dálkové ovládání. Některé motorické kolejnice lze zapojit i do inteligentního systému domu.

 

 

VÍCE NA ORSEI.CZ

 

 

 


You must be logged in to post a comment Login