Něžný výsek JK

A zase ta Mirage!

Od   | 

Ceny letošního 8. ročníku Architzier A+Awards byly rozdány a Mirage se svou kolekcí Norr 2.0 získala prestižní ocenění Jury Architizer A + Awards 2020 v kategorii  Finishing – Ceramic. Ano, správně, už zase. Vloni totiž tutéž cenu vyhrála keramička se sérií Lemmy.

Už vloni jsem si říkala, že v oddělení vývoje této keramičky začal vát jakýsi nový, svěží vítr, kterému navíc nechybí smysl pro humor. Protože pojmenuje-li někdo kolekci Lemmy a jednu z barev Venom, znamená to jen jedno. Lemmy Kilmister, basák a zakladatel skupiny Mötorhead, který se mimochodem narodil v úplně stejný den a rok jako moje máti, a který asi jako jediný baskytarista na světě na basu hrál jako na kytaru, a Venom, jedna z prvních blackmetalových skupin, která vznikla v roce, kdy se narodil Ten, jehož jméno nesmím vyslovit, v jedné sérii – to zkrátka nemůže být náhoda. A ano, Lemmy je „kovová kolekce“, pět přírodních barev a tři trendy odstíny, ale rozhodně nepůsobí ani těžce a ani chladně.

Lemmy, vítězná kolekce z roku 2019. Ve fotogalerii na konci zjistíte, že autor není ovlivněm pouze hudbou, ale i ságou o Harry Potterovi.

Vzorem pro kolekce Norr i Norr 2.0 je kámen, který se hojně vyskytuje v Lombardii, a jmenuje se Il Ceppo di Gré. Já jsem se na tento kámen byla podívat vloni v lednu Bergamu, kdy nám sice první letadlo uletělo, ale svět byl tehdy ještě naprosto v pořádku. Všem výrobcům, kteří se tímto kamenem nechali inspirovat, tímto děkuji, že opsali strukturu, nikoliv povrch. Je totiž tak porézní, že travertin ve vile Tugendhat je proti němu solná pláň!

Il Ceppo di Gré

Koupelna, kolekce Norr.

Norr 2.0 na stěnách a Lemmy na podlaze.

Ikonická struktura tohoto kamene s harmonicky nepravidelným designem a její „ton sur ton“ šedých odstínů byla nově obohacena o strukturu s hustším zrnem. Tato mikrostruktura dává kolekci nový rozměr a nádech, nebojím se říci až sexy. A pokud někdo doposud váhal a původní série se mu zdála příliš industriální, s Norr 2.0 se mu otevřou nové obzory a tedy i možnosti. Ráda bych Norr jednoho dne vetkla do nějakého projektu, protože si myslím, že je tato série nadčasová a – bezúdržbová. Což sice neznamená, že by se uklízela sama nebo dokonce vůbec, ale minimálně na ní není hned všechno vidět.
A nemohu trochu jedovatě nepoznamenat, že Mirage sérii Norr vyráběla ještě v době, kdy se o ní jiným keramičkám ještě ani nezdálo.
Ostatně nenazývám ji pramáti (nejen) velkých formátů jen tak pro nic za nic.

Norr 2.0, barbershop.

A asi bych Norru 2.0 věnovala mnohem více času a prostoru, kdyby se neobjevila novinka a dle mého názoru zcela jasný vítěz ročníku Architizer A+Awards 2021, kolekce Clay. Těšte se na 10 barev, 8 formátů (od rozměru 45×45 nebo 20×80 cm do rozměru 120×278 cm), barvy jako Fancy, Shy, Trust nebo Karma, povrchy satinato nebo naturale a Mirage u velkých formátů od určitého množství nabízí za příplatek i podlepení skelným vláknem pro větší pevnost. Tuto službu ocení zejména naši obkladači, protože se mi vždy nějak záhadně podaří s velkým formátem prodat i nějaký úžasný podmítkový systém, který má samozřejmě spoustu komponentů, a na ně je potřeba vyřezat otvory. A ne, nejezdí s každou plotnou zvlášť na vodní paprsek, na to není čas. Jak říká můj šéf: „my to pílíme flexou!“.
Víc vám k této sérii prozradit nemohu, protože ani Mirage ji ještě na svých webových stránkách neprezentuje, ale byli tak hodní, že vám, čtenářům Home in Cube, umožnili malou ochutnávku.  Jen nevím, proč ze všech těch barev vybrali právě koupelny v šedé a béžové barvě. Ale neměli bychom být nevděční…

Clay, barva 01 Calm. Po pravdě jsem byla spíš neklidná, že ze všech barev vybrali zrovna tuhle.

PS – Dne 1.9.1999 jsem vstoupila do světa obkladů, dlažeb a sanitární techniky. To už je skoro…..na metál!

 

 

 

 


You must be logged in to post a comment Login