Inspirace

Zařizování interiéru s nadhledem: Na co se zaměřit?

Od   | 

Aby se nám dobře bydlelo, je nutné při zařizování interiéru dbát na vhodný nábytek, podlahy, dekorace a barvy. Vše by mělo být v dokonalé harmonii a nemělo by nijak narušovat pohodovou atmosféru všech členů domácnosti.

Trendem je zvolit více typů osvětlení v jedné místnosti. Využijte možnost nastavení barvy bílého světla a jeho intenzity. Zdroj: Aulix Lighting

Každý by měl k jednotlivým místnostem přistupovat s rozmyslem. Spíše než se inspirovat pouze současnými trendy, vsadit na ty nadčasové, aby se prostory za pár měsíců neokoukaly. Přece jen jde o to, že každý domov by měl být v první řadě funkční, komfortní a přívětivý. Experimentovat je v zásadě dovolené u doplňků, které se dají vždy snadno vyměnit.

Jak správně osvětlit obraz?

Nechte vyniknou jednu věc

Zamyslete se nad tím, co je v místnosti nejdůležitější, co jako první přitáhne pozornost. Na to se zaměřte a nechte vybranou věc nebo nábytek vyniknout. Není rozhodující, zda máte rádi minimalistický styl, boho nebo retro. Hlavní je, aby se interiér vyznačoval jednotným stylem.

Zvolte jednu výraznou věc. Zdroj: Home Style

Začínáme od podlahy

První věc, kterou musíte u podlahy zohlednit, je materiál. Prostory v bytech či domech jsou nestejnoměrně zatěžované a od toho se odvíjejí odlišné požadavky na jejich vlastnosti. Například obývací pokoje, jídelny, dětské pokoje a pracovny mají obdobné nároky na podlahu, a to zvukové izolační vlastnosti, odolnost proti oděru a manuálnímu poškození. Je pak už pouze na vás, jestli dáte přednost vinylu, dřevěné nebo laminátové podlaze. Když už máte jasno v materiálech, jaký zvolit odstín? Pro menší obytné prostory se doporučuje využít světlé odstíny podlah.

 

V kombinaci s dveřmi by odstín podlahy měl být vždy o stupeň tmavší nebo světlejší než dveře a zárubně. Rozhodně ale volte takové dveře, které budou dotvářet koncepci celého interiéru, a to včetně dekorů dřevin.

 

Umístění nábytku

Vezměte do ruky metr, papír a rozvrhujte! Odborníci tvrdí, že velikost nábytku má být přímo úměrná velikosti místnosti, ve které se nachází. Není naším cílem umisťovat mega pohovku (byť se tak nádherně vyjímala v showroomu) přes celou garsonku, a zamezit tak normálnímu pohybu po bytě. Dejte také pozor, aby nábytek nebránil v používání jinému nábytku. 60% – 70% podlahové plochy by mělo maximálně připadnout nábytku, zbytek by měl zůstat volný. Nábytek by neměl mít totožný odstín s podlahou, aby s ní nesplýval.

Nezapomeňte, že sedací soupravy mohou být vybaveny polohovacími mechanizmy podhlavníků a podnožek. Zdroj Natuzzi Italia

Doplňky a spol.

Nepodceňujte detaily! Dejte místnosti řád a sjednocujte jednotlivé prvky v celek tak, aby přechody z jedné plochy do druhé byly plynulé. Než se vydáte nakoupit barvy na malování, myslete na to, že je potřeba sladit celý interiér. Jste fanouškem tapet? Pak byste měli vědět, že tmavými vzory opticky snižujeme výšku. Do menších pokojů je vhodné použít tapetu s drobnějšími vzory ve světlých, popřípadě pastelových barvách. Na vysoké stěny se zase hodí vodorovné proužky a květinové motivy.

Stačí drobnost a získáte originální textilní dekoraci

 

Pozor na chyby

Obestavění stěn dokola nábytkem – místnost bude působit příliš sevřeně a příliš malá.

Viděli jste u sousedů, že něco dobře funguje a chce to tak mít také? Bezmyšlenkovité napodobování není úplně ideální. Vždy je důležité zohlednit kontext, do kterého předmět zasazujete.

Velké množství nesourodých dekorací nevypadá dobře.

Při plánování barevných stěn vezměte v úvahu optické klamy. Zdroj: Casamoderna

 

Fotogalerie:

 

Hledáte svítidla z přírodních materiálů?

 

 


You must be logged in to post a comment Login