Dětské pokoje

Zařiďte pokoj pro školáka správně, půjde mu učení snadněji

Od   | 

Školní rok se pomalu chýlí ke konci a rodiče jistě vyšlou děti někam na prázdniny. A místo toho, aby si konečně odpočinuli, začnou předělávat potomkům pokoj. Už nyní je tedy čas se dobře připravit a zjistit, jaké jsou možnosti jejich teritorium zařídit. Divili byste se, jak významnou roli může mít správné zařízení na kladné výsledky ve škole.

I přesto, že je z vašeho dítěte už velký školák, stále potřebuje v pokoji zázemí, ve kterém si bude moci hrát, nebo prostor, kde může využít svoji kreativitu. Takový pokoj se sice zdá být lehký na zařízení, ale opak je pravdou. Abychom v pokoji splnili všechny důležité potřeby, je důležité se držet několika zásadních pravidel.

říká se, že modro-oranžová kombinace přináší smysl pro humor. Do dětského pokoje proto ideální

O modro-oranžová kombinaci se říká, že přináší smysl pro humor. V dětském pokoji by neměla chybět

Začněte výběrem barev

Při výběru barev se rozhodně vyhněte agresivním barvám. Pokoj pro školáka by měl působit uklidňujícím dojmem a měl by dítě podněcovat nejen k zájmu učit se, ale také se rozvíjet. Ideální je zvolit jednu světlou pastelovou barvičku, která se bude vyjímat například na jedné či dvou stěnách. Zbytek je vhodné ponechat v neutrálním odstínu, který nepůsobí tolik sterilně, jako je například čistě bílá. Vhodné jsou i tapety s motivy, které by měly být aplikovány opravdu pouze na jednu stěnu, aby v pokoji pro školáka dotvářely atmosféru. Využít můžete i decentní odstíny zemitých barev, ve kterých se cítí dobře nejen dospělý, ale i děti. Odborníci radí kombinovat nanejvýš tři barvy, které k sobě budou ladit, přičemž dvě by se měly řadit mezi neutrální odstíny a jedna může naopak vypíchnout požadovanou barvu. Pastelové barvy lze do pokoje vnést i pomocí dekorací, nábytku nebo textilií.

Nezapomeňte na správný výběr barev. Zdroj: Tumidei

Žlutá – podporuje energii

Červená – podněcuje k akci

Růžová – vytváří romantický nádech, uklidňuje

Zelená – zklidňuje mysl, navozuje klid

Modrá – vytváří pocit pohody

Rostoucí nábytek využijete i v budoucnu

Abychom se vyhnuli pořizování nábytku každý rok, protože děti rostou a zároveň se mění i jejich vkus, je důležité při výběr nábytku přemýšlet hodně dopředu. Nejprve začněme pracovním stolem a židlí, kde si bude školák plnit domácí úkoly. Skvělým pomocníkem je výškově nastavitelný psací stůl a židle, které jednoduše porostou s dítětem. V místnosti ho umístěte tak, aby od něj dítě vidělo na dveře a ideálně mělo výhled z okna. Nezapomínejte také na to, zda je dítě pravák nebo levák. Pravákům by mělo přicházet světlo zleva a levákům naopak zprava.

Neméně důležitý je i výběr vhodné postele. I přesto, že se jedná o dítě, měli bychom pořídit klasickou postel dospělých rozměrů, díky které nebudete muset kupovat větší lůžko hned, jak dítě povyroste. Kvalitní postel může dítěti vydržet až do dospělosti. Na čem bychom ale neměli rozhodně šetřit, je vhodná matrace, která by měla být pořizována s ohledem na věk dítěte a jeho růst. Odborníci se shodují na tom, že ideální je matrace se střední tvrdostí.

Rostoucí nábytek je praktickým řešením. Zdroj: Delso interiéry

Kam se všemi drobnostmi?

Protože školákovi přibývají závratnou rychlostí nejen hračky, ale nyní i učebnice a školní pomůcky, měli bychom do pokoje pořídit i další doplňky, které všechny tyto věci pojmou. Zvolte k psacímu stolu i několik zásuvek, kam si dítě může uschovávat učebnice a jiné školní potřeby, nebo pořiďte police, na kterých se bude vyjímat nejen sbírka LEGA, ale například i napínavých dětských knih. Spoustu věcí lze uschovat i v šatní skříni, nebo v prostoru pod postelí, pokud je to alespoň trochu možné. Do pokoje pro školáka se nebojte umístit i pojízdné kontejnery, do kterých se také vměstná spousta věcí .

Police a poličky jsou skvělou volbou, kam uschovat všechny věci.
Zdroj: Pinterest

Kvalitní osvětlení nezanedbávejte

Stůl nezapomeňte doplnit stolní lampou, kterou lze polohovat i otáčet. Světlo z lampy by mělo školákovi dopadat pod ruku pod úhlem kolem 60 – 70 stupňů. Neopomínejte ani hlavní osvětlení a chybět by neměla doplňková světla v podobě dekoračních lamp, které dotvoří tu správnou atmosféru.

Kromě kvalitní lampy nezapomínejte ani na osvětlení, které dětský pokoj prosvětlí a zútulní. Zdroj: Ikea

Hrací koutek

I přesto, že je dítě školou povinné, je neméně důležitou částí v pokoji i hrací koutek, ve kterém se dítě odreaguje. Ten by měl být umístěný co nejdále od psacího stolu, aby školáka během plnění úkolů do školy nesváděl. Do koutku lze umístit i prvky, jako je skluzavka, hrací domeček nebo prolézačka. Koutek vybavte oblíbenými hračkami, které hrají všemi barvami. Vytvoříte tak místo, ve kterém dítě vybije svou nikdy utuchající energii.

Pro školáky je důležitý i hrací prostor. Zdroj: Aldo nábytek

 Fotogalerie:


You must be logged in to post a comment Login