Zahrada

Jak zařídit zimní zahradu

Od   | 

Zimní zahrada je zóna odpočinku, kde má člověk blízko k přírodě, jelikož většinou bývá prosklená. V zimní zahradě můžeme nejen odpočívat, ale také pořádat rodinné oslavy, setkání s přáteli, číst knihy, pěstovat bylinky a květiny, nebo se můžeme kochat naší zahradou, kterou máme díky tomuto prostoru přímo před očima. Pokud zimní zahradu teprve konstruujete, je důležité se rozmyslet, zda bude zimní zahrada celá prosklená, či nikoliv a hlavně jestli bude vytápěna. K tomu, abyste zimní zahradu mohli využívat celý rok, je vytápění celkem podstatná věc.

Zimní zahrada je skvělým místem pro odpočinek a relax.

Nábytek a materiál

Zimní zahradě budou slušet přírodní a jemné barvy i dekory. Vyhněte se výrazným barvám, které se mohou časem omrzet. V případě, že máte nevytápěnou zimní zahradu, volte raději dřevěný nábytek, který v zimě neprostydne tak jako třeba kovový. Pokud disponujete vytápěnou zimní zahradou, měli byste volit nábytek, kterému nevadí vlhkost vzduchu, protože zimní zahrada bude spolu s vlhkostí a teplem působit jako tropický, vlhký skleník. Z materiálů se nejvíce hodí do zimní zahrady teakové dřevo, kov nebo tvrzené plasty. S ohledem na výši vlhkosti pak můžete používat i nábytek z ratanu nebo jiných tropických rostlin. Velmi příjemné posezení bude ve standardním čalouněném sezení.

Dřevěné posezení v zimní zahradě harmonizuje s přírodou a zahradou.

Osvětlení a doplňky

V zimní zahradě používejte nepřímé osvětlení, které tu vytvoří velmi příjemnou, romantickou atmosféru. Vhodné jsou typy svítidel, u kterých můžeme nastavit směr světla a tím nasvítit i určitou rostlinu nebo sezení. Atmosféru umocní stolní a stojací lampy, vhod přijde i možnost stmívání světelného zdroje.

Pěstujete-li v zimní zahradě rostliny, měli byste vyřešit větrání, a to například otevíracími francouzskými dveřmi, střešními okny, nebo klimatizací.

Zahradu si můžete vyšperkovat a zútulnit koberečky, svíčkami, svícny, vázami s květinami, polštáři na pohovce, sušenými květy, stylovými hodinami, květináči, ale i dalšími maličkostmi, které vám tu budou dělat radost.

Co si vytvořit osvětlení v zimní zahradě jako je toto? Tento nápad se do zimní zahrady skvěle hodí! Zdroj: Natuzzi.cz

Zimní zahradu vyzdobte květináči, svíčkami, koberečky, čímkoliv, co vás napadne!

Jaké rostliny do zimní zahrady zvolit?

Do zimní zahrady neodmyslitelně patří zeleň. Rostliny musíte zvolit podle vytápění a větrání. Skvělým nápadem je rostliny v zimní zahradě zkombinovat tak, aby po celý rok bylo na co koukat a aby celý rok byla alespoň nějaká rostlina zelená, nebo kvetla. Pokud vlastníte vytápěnou zimní zahradu, kde je dostatek vlhkosti, pěstovat můžete citrusy, palmy, kaktusy, fíkovníky, oleandry, orchideje a další exotické rostliny. Za zmínku stojí ale to, že vytápěná a vlhká zimní zahrada je finančně náročná. V nevytápěné zimní zahradě můžeme pěstovat běžné rostliny například azalku, ibišek, kapradiny, nebo břečťan. Tyto rostliny mají rády pokojové teploty a kombinovat je můžete s bylinkami, které skvěle poslouží při každodenní vaření v kuchyni.

Kaktusy v zimní zahradě pěstovat můžete ovšem za předpokladu, že máte vyhřívanou zimní zahradu.

Fotogalerie:


You must be logged in to post a comment Login