Kuchyně

Jak zařídit kuchyň ve venkovském stylu

Od   | 

„Kuchyň je srdcem domova“, to je známé a platné slovní spojení, které však více než dnes platilo dříve – v dobách našich babiček. Lidé v ní rádi trávili svůj čas, zejména proto, že se tu odehrávalo veškeré dění domácnosti. S radostí z pobytu v kuchyni jistě souvisel i hřejivý venkovský styl, ve kterém byly řešeny a k němuž se nyní rádi navracíme.

Venkovskému stylu sluší dřez z keramiky

Rustikální vzhled

Rustikálnost je základním kamenem úspěchu, pokud se jí budete držet, zcela určitě se ve výsledku dočkáte očekávaného efektu. Prostor jí dejte hlavně u kuchyňské linky, vybírejte takovou, jejíž dvířka jsou profilovaná. Skvěle vypadají a venkovsky působí otevřené police či starý oprýskaný nábytek, ten můžete sehnat například v různých bazarech, a ještě za něj ušetříte. Vystačíte si však i s patinou. Patinované kusy nábytku se dají koupit, nebo si případně různými technikami záměrného ničení povrchu pomůžete i sami doma. Co se týká rustikálních spotřebičů, ty nejsou v dnešní době ničím nedostupným. Radost si můžete udělat také kachlovými kamny, budou se zde krásně vyjímat. Dřez volte keramický, klasický nerezový by působil jako pěst na oko. Pokud se chcete vyhrát s detaily, zkuste keramické úchytky či mosaznou kohoutkovou baterii.

Zde chybí myčka nádobí, takže tu police slouží i jako odkapávač. Sestava English mood (Minacciollo), Italský nábytek.

Otevřené police slouží zároveň pro odkapání lehce vlhkého nádobí. Zdroj: Minacciollo

Dřevo a kámen na prvním místě 

Přírodní materiály jsou pro venkovský styl téměř identifikujícím prvkem. Kuchyňská linka z masivního dřeva má něco do sebe, navíc toho hodně vydrží. Součástí venkovských kuchyní bývá i jídelní souprava, opět volte tu masivní, pořádný nábytek sem zkrátka patří. Kromě vybavení můžete volit dřevěnou podlahu, třeba z běleného dubu, nebo použít dřevo na obklad. Ani klasická kamenná podlaha či obklady nejsou k zahození. Službu udělá i žulová a mramorová pracovní deska. Špatně nebude na podlaze vypadat třeba, v současné době moderní, kamenný litý koberec nebo cihlová dlažba, která prostor ozvláštní. Zajímavé jsou také skleněné obklady s retro vzorem, neokoukanou klasikou jsou zase glazované kachle.

Efektně působí kamenné obložení

Doplňky a barvy

Obojí dělá kuchyň útulnější. Místo zde najde keramika i porcelán. Typické jsou malované talíře zdobené kvítky nebo cibulovým vzorem, také roztomilé hrníčky se zlatým malováním. Službu i radost zároveň udělá opravdové masivní prkénko, rovněž proutěné košíky a ošatky na pečivo, zeleninu nebo ovoce. Květináče s bylinkami, vázy s řezanými květinami, to jsou dekorace jimiž si naše babičky zdobily příbytky. Na stěny můžete pověsit pánve, rendlíky, pokud seženete, tak i látkové obrazy. Jestli sbíráte staré žehličky, nebojte se je vystavit, ať pěkně prostor ozdobí. Barvy volte spíše světlé – bílé, vanilkové, meruňkové, béžové, cappuccino, zelenkavé, přitvrdit pak můžete hnědou, šedou či antracitovou. Nezapomeňte, že by vše mělo ladit a celé bydlení harmonizovat.

Vanilková je pro kuchyni ve venkovském stylu často vyhledávanou barvou. Zdroj: Nobilia

Fotogalerie:

 

Dřez je neoddělitelnou součástí každé kuchyně


You must be logged in to post a comment Login