Kuchyně

Jak zařídit kuchyň ve skandinávském stylu: Jednoduchost a praktičnost především

Od   | 

Oblíbený skandinávský design si svoji popularitu stále drží. Jednoduchost, elegance a čistota se zde snoubí s praktičností, kdy interiér působí velmi příjemně a útulně. Pokud zvažujete rekonstrukci kuchyně a přemýšlíte, v jakém stylu ji zařídit, doporučujeme právě design inspirovaný severskými zeměmi.

Kombinace černé a bílé barvy spolu se dřevem vykouzlí krásnou kuchyň vždy. Zdroj: Westwing

Kuchyň ve skandinávském designu: Rozjasní váš domov

V zemích oblasti Skandinávie je zima a často také nedostatek denního světla. I proto si skandinávský design zakládá na maximálním prosvětlení prostorů. Dokáže rozjasnit tmavé bydlení, ale také opticky zvětšit každý malý pokoj. Skandinávské interiéry jsou zařizovány ve světlých a neutrálních barvách, které se postarají o to, abyste se zde cítili příjemně. Prim zde hrají zejména bílá, šedá a béžová barva. Jde o barvy, které jsou často doplňovány o pastelové odstíny, které prostoru dodají na hravosti a útulnosti.

Jak poznat kvalitu LED?

Velkou pozornost však nemůžete věnovat jen výběru barvy, ale také správnému osvětlení. Kuchyň ve skandinávském stylu chcete prosvětlit na maximum – i proto se vyhněte použití pouze jednoho zdroje světla. Kombinujte jich hned několik. Kromě centrálního osvětlení byste neměli zapomenout ani na světlo, které bude cílit na pracovní desku, kuchyňský ostrůvek, bar či jídelní stůl. Kromě klasických stropních svítidel můžete zvážit také variantu závěsného osvětlení, které je současně také zajímavým a designovým doplňkem.

Ke skladování potravin můžete použít designové nádoby. Jsou praktické, ale také hezké na pohled. Zdroj: Unsplash

Nezapomínejte na dřevo

Skandinávský design si zakládá zejména na využití přírodních materiálů – v čele se dřevem. Toho je v severských zemích dostatek, takže není divu, že je tak oblíbené. Jeho využití je velmi všestranné. Od podlah přes nábytek až po kuchyně. Ve skandinávských kuchyních najdete dřevo zejména ve formě pracovní desky. Jestliže se vám nechce do masivu investovat (a pečovat o něj), můžete si pořídit jeho imitaci. Ačkoliv dřevo nemusí být vaším nejoblíbenějším materiálem, mělo by se ve skandinávské kuchyni vyskytovat alespoň v omezené míře. Pokud nechcete mít celou kuchyň ze dřeva, můžete mít jen pár kuchyňských skříněk s dekorem dřeva, jídelní stůl z masivu, případně jídelní židle ze dřeva.

Funkčnost je prioritou

Jak jsme již zmiňovali, skandinávský design není jen o krásném pohledu, ale především o funkčnosti a praktičnosti. I proto se ve skandinávské kuchyni nesetkáte s prvky, které by neměly žádné využití. Většina skandinávských kuchyní je spojených s obývacím pokojem a jídelnou, aby se dosáhlo vytvoření co největšího otevřeného prostoru. U nás se tento trend začíná uchytávat až v posledních letech. Skandinávský interiér musí být vzdušný, otevřený, plynulý, ale také útulný. V kuchyni vám nesmí chybět dostatek úložných prostor – v podobě zásuvek, skříní, polic, ale i různých boxů. Vše by mělo mít své místo a nepovalovat se jen tak v prostoru.

Zavěšené žárovky jsou skvělou volbou do skandinávského stylu. Zdroj: Aulix Lighting

Spíše než na lesk vsázejte na matné provedení

Pokud se vám líbí moderní a lesklé kuchyně, není skandinávský design ničím vhodným pro vás. Kuchyně ve skandinávském designu jsou vyráběny zejména v matném provedení, které je proti lesklému mnohem praktičtější. A v čem? Matná kuchyň nevyžaduje tak pracnou a pečlivou údržbu jako kuchyň v lesku, na matné kuchyni totiž nezanecháte každý otisk. Matná kuchyně je elegantní a decentní, zkrátka nic, co by na sebe strhávalo veškerou vaši pozornost.

Fotogalerie:

 

Jak propojit kuchyni s obývákem pomocí textilií?


You must be logged in to post a comment Login