Rady a tipy

Jak zařídit garsonku bez stísněného pocitu

Od   | 

Malá garsonka se sice jeví jako dokonalé a útulné místo, ale o to hůře se zařizuje. Na celkem malý prostor musíte vměstnat všechno, co potřebujete ke každodennímu životu, a to někdy opravdu bývá oříšek. Nejenže je potřeba mít kde uvařit, ale také mít místo, kde se najíme, vyspíme anebo zkrátka jen tak polenošíme. 

Čím dál víc mladých lidí si jako první byt pořizuje právě garsonku, na které ušetří. Ideální je však i pro jednoho člověka, který ještě nenašel svou drahou polovičku, anebo ji ani nehledá a samota mu vyhovuje. Při zařizování je důležité dbát na několik pravidel. Sami uvidíte, jak skvěle se dá žít i v jedné malé místnosti.

I garsonku lze zařídit útulně, stačí vědět, jak na to. Zdroj: Ikea

Pozor na úložné prostory

Samozřejmě, že každý z nás potřebuje úložné prostory. K tomu, abyste je vytvořili v garsonce, však musíte zapojit všechny mozkové závity. Prostor by měl působit provzdušněně a zbytečně moc skříní a komod prostor viditelně zmenší. V malých prostorách je skvělým řešením využít prostor od podlahy až ke stropu, díky čemuž ušetříte tolik cenné místo. Do vyšších pater vždy ukládejte věci, které nepotřebujete každý den a pro které si jednou za čas jednoduše vylezete po štaflích. Úložné prostory si nechte také vyrobit na míru, protože jen tak využijete opravdu každý centimetr. Praktickým řešením jsou plná dvířka, díky kterým není vidět nepořádek uvnitř a zároveň do nich narychlo můžete umístit opravdu všechno. Jako úložné prostory je vhodné použít i skříně s vestavěnou postelí, nebo rozkládací jídelní stoly. Skvělé využití mají v malém bytě i police, které umístíte na zeď a které vám zároveň nevezmou tolik cenný prostor.

Pokud je v garsonce prostor, zvolte vestavěné skříně od země ke stropu. Zdroj: Casamoderna

Zapomeňte na tmavé barvy

Je jedno, jestli se jedná o podlahy, stěny, či nábytek. Ale všechno by mělo být ve světlých barvách a odstínech. To, že světlé barvy místnost opticky zvětšují, ví každý, ale u garsonky toto pravidlo platí dvojnásob. Nikdy nepoužívejte tmavou barvu ani na jednu zeď. Prostor by měl být provzdušněný a prosvětlený, nikoliv ponurý a opticky malý. Světlým barvám dopomůže i praktické zrcadlo, které prostoru jedině prospěje a místnost opticky zvětší. Dost zrádné co se světla týče jsou i kouty. Ty by měly zůstat volné. Nábytek by kout proměnil v tmavé místo, které si opravdu nepřejeme.

Do garsonky volte světlé tóny a barvy. Zdroj: Pinterest

Jak na spaní?

V garsonce máme zhruba tři možnosti, jak vyřešit místo pro spaní. Pokud to prostor alespoň trochu dovolí, je ideální v garsonce zařídit spací kout. Ten je výhodný z toho důvodu, že do koutu vměstnáme klasickou postel. Chcete-li ušetřit na spacím prostoru každý centimetr, pak místo klasické postele 180 x 200 cm zvolte užší variantu, například 160 x 200 cm. Spací kout rozhodně oddělte od ostatního vybavení například dekoračním závěsem nebo vysokou praktickou knihovnu. V garsonkách se pro oddělení postele od celého bytu osvědčil například i paraván.

V garsonce oceníte model 3v1. Za stěnou se ukrývá postel i knihovna. Ve složeném stavu tu jek dispozici jídelní stůl. Clei

V garsonce oceníte model 3v1. Za stěnou se ukrývá postel i knihovna. Ve složeném stavu tu jek dispozici jídelní stůl. Zdroj: Clei

Pokud je garsonka natolik malá, že spací kout zařídit nejde, pak je možnost zvolit takovou sedací soupravu, která se večer promění na regulérní lůžko. Pokud sedačka neslouží pro příležitostné přespání, ale jako místo, kde každý den spíme, pak je důležité vybrat správný typ a model soupravy. Na trhu nalezneme takové sedací soupravy, které v sobě mají zabudovanou kvalitní matraci, která je určena pro kvalitní a zdravý spánek. Vhodné je koupit i tenkou matraci, kterou na rozloženou sedačku položíme a ráno jednoduše zabalíme.

Prostor ke spaní poskytují i skříně, které se pouze jako úložné prostory tváří. Po otevření z nich prakticky vyklopíme dvoulůžkovou postel, a ráno ji opět zaklapneme zpět do skříně. Při výběru dbejte na kvalitní matraci, která je při spánku opravdu nejdůležitější. Tato možnost je skvělá pro ty, co nemají místo na spací koutek a zároveň nechtějí spát na sedačce.

Polyfunkční prostor slouží i jako ložnice.

Moderní sezení, které jednoduše rozložíte a složíte. Zdroj: Inpro design

Uklízejte o něco víc

Není potřeba, abyste každý den dvakrát luxovali a vytírali, ale pokud máte v oblibě pohazovat přes židle oblečení, nebo nosit domů každou nezbytnost, u garsonky to moc nepůjde. Jde tedy o optickou čistotu garsonky, kdy je nutné po sobě uklízet nejen oblečení, ale i kousek nádobí. S dekorací to také nepřehánějte, i když milujete výzdobu parapetů nebo obývací stěny – v malém bytě trochu uberte a zvolte jen decentní dekoraci, díky které nebude prostor vypadat neuklizeně.

Uklizený byt bude vypadat prostorněji.
Zdroj: Pinterest

Nezapomínejte na světlo

Během pochmurných dnů, ale i večerů, kdy musíte svítit, je vhodné mít v garsonce kvalitní osvětlení. V garsonce najdou využití například zabudovaná LED světla, která nenaruší linii prostoru a zároveň nikde nevyčuhují. Navíc nám poskytují moderní a kvalitní osvětlení, které ocení každý. Nevyhýbejte se ani stojacím či stolním lampám. Stolní lampy se budou vyjímat na okně, skříňkách i na poličce. Stojací lampy jsou pak ideální k prosvětlení tmavších koutů. Osvětlení volte s bezbarvou žárovkou, díky které bude světlo působit co nejvíce přirozeně.

Snažte se světla zabudovat. Nebudou opticky překážet. Zdroj: Aulix lighting

Fotogalerie:

 

Kde najdete zařízení i do malého bytečku?


You must be logged in to post a comment Login