Články

Jak zařídit dětský pokoj pro miminko: Sázejte na jednoduchost

Od   | 

Příchod nového člena rodiny s sebou nepřináší jen radosti, ale také starosti. A to například v podobě zařizování dětského pokojíčku pro miminko. Přemýšlíte, co všechno si budete muset zaznamenat na pomyslný nákupní seznam? Víte, jaké barvy se do pokoje pro nejmenší hodí a jak poznáte bezpečnou postýlku? 

Roztomilá varianta pro holčičku. Zdroj: Westwing

Bezpečí především

Pokud se děsíte toho, co všechno budete do pokoje svého miminka muset nakoupit, můžeme vás uklidnit. Miminko toho v prvních měsících života příliš nepotřebuje. Vystačíte si s kvalitní postýlkou (nebo na začátek s kolébkou, ve které se novorozeně cítí lépe, protože je menší a ono nemá rádo kolem sebe zbytečně moc prostoru navíc), přebalovacím pultem a skříní, do které uschováte všechny jeho oblečky a další potřeby. Spíše než na kvantitu se zaměřte na kvalitu vybavení, ta je pro novorozence mnohem důležitější.

Jak vybrat vhodnou postýlku?

Jednou z nejdražších položek v dětském pokoji bude zajisté postýlka – to však neznamená, že i hezký a bezpečný pokojík nemůžete zařídit poměrně levně. Přestaňte myslet na kýčovitý design a zbytečné funkce a kupte to, co budete opravdu potřebovat. Nejlepší investicí, kterou můžete udělat, je pořízení rostoucí postýlky. Její pořizovací náklady jsou sice vyšší, ale jak je zmíněno i v názvu, postýlka poroste s dítkem, takže mu vydrží až do předškolního věku. Pokud koupíte klasickou postýlku, budete muset řešit novou postel mnohem dříve.

Rostoucí postýlka vám poslouží několik let. Zdroj: Pinterest

Kvalitní a bezpečná dětská postýlka je:

  • Bez ostrých hran – hrany jsou zbroušené dohladka a zaoblené.
  • Vyrobena z masivního dřeva s kvalitní povrchovou úpravou. Vhodný je dub, ale také borovice.
  • Se zdravotně nezávadným lakem.
  • S rozestupy mezi jednotlivými příčkami minimálně 2,5 cm a maximálně 7,5 cm. Díky tomu se dítěti v postýlce nezasekne ruka, ale ani hlavička.
  • Se zapuštěnými šrouby. Postýlka nesmí mít části, které by zvládlo dítě samo odšroubovat.

Kam postavit postýlku?

Je dost pravděpodobné, že miminko bude v prvních měsících spát s vámi v ložnici. Avšak ve chvíli, kdy jej budete stěhovat do vlastního pokojíčku, musíte postýlku umístit na vhodné místo. Tím je prostor, kde je klid, teplo a světlo. To však neznamená, že postýlku postavíte pod okno, tam postýlka nepatří. Když už jsme u toho, pod oknem by neměla být ani postel dospělých. V případě, že jinou možnost nemáte, pořiďte na okno kvalitní závěs a zabraňte tomu, aby bylo dítě v průvanu.

Jak vybrat dětskou matraci?

Ačkoliv se může zdát měkká matrace pohodlnější, mnohem lepší variantou pro miminka je tvrdší matrace, která je vhodná pro vývoj páteře a kostry dítěte. Na trhu najdete matrace s přírodní výplní jako je pohanka a kokos a samozřejmě řadu pěnových variant. Vybírejte ty s průduchy, která dobře dýchají. 

Co ještě můžete pořídit do postýlky?

  • Mantinel: Pokud chcete zabránit nehodám, které vzniknou v důsledku nočního převalování se, pořiďte si mantinel, který připevníte kolem postýlky.
  • Nebesa: Nebesa nad postýlku jsou nejen hezká na pohled, ale jsou také praktická. Dítě zůstane ochráněno před sluníčkem, ale i létajícím hmyzem.
  • Polštář jako váleček: Polštář ve tvaru válce je alternativou ke klasickému mantinelu (mantinel může být například i ve formě copánku), dítě se s ním navíc může hrát a tulit se k němu.
  • Velmi praktická je postýlka, u které můžete odstranit jednu stěnu a postavit hned vedle vaší postele. Zdroj: Pixabay

Jaké lůžkoviny jsou vhodné?

Sázkou na jistotu je u lůžkovin bavlna. Jde o prodyšný materiál, který skvěle saje pot, navíc je šetrný k citlivé pokožce miminka. Navíc jde o trvanlivý materiál, takže můžete povlečení používat dlouhodobě. Dále byste měli mít také kojicí polštář ve tvaru písmene C. Jde o polštář, který ocení každá maminka. V těhotenství se díky němu lépe vyspíte, ve chvíli, kdy se miminko narodí, jej využijete při kojení. Ideální výplň je polyesterová s dutým vláknem. Paměťová pěna je pohodlná pro vás, ale není nejlepší volbou, co se týče vývoje páteře vašeho miminka. Obal polštáře je ideální z bambusu, nebo z bavlny.

Přebalovací komoda nebo podložka

Nevíte, zda pořizovat přebalovací komodu, nebo jen podložku? V případě, že máte prostoru nazbyt, můžete si koupit komodu s odnímatelným pultem. Díky tomu můžete komodu používat i ve chvíli, kdy bude vaše dítě starší. Navíc oceníte dostatek úložných prostor na plenky, oblečky, ale také další kojenecké potřeby. V případě, že máte menší dětský pokoj, stačí vám přebalovací podložka, kterou můžete využít, kdekoliv se vám to bude zrovna hodit.

Takovéto multifunkční sestavy využijete sice jen pár let, zato jsou velmi praktické. Zdroj: Pinterest

Jaké světlo do pokoje pro miminko?

Ačkoliv byste měli mít v dětském pokoji i hlavní stropní svítidlo, využívejte je minimálně. Miminka jsou citlivější a prudké rozsvícení by jim nemuselo dělat dobře. Proto do pokojíku umístěte lampy, které mají plynulý náběh světla a mají teplý, měkký odstín. Světlo nastavte tak, aby miminku nesvítilo přímo do obličeje – proto jej rozhodně nestavte přímo nad postýlku.

Jak vymalovat?

Pokud váháte nad výmalbou dětského pokoje pro miminko, měli byste vybírat z neutrálních tónů, jako jsou bílá, šedá či béžová. Doplnit je můžete o teplé žluté odstíny. Barvičky si nechte do pokoje starších dětí, u nichž budou rozvíjet kreativitu. Správnou volbou je také jemná tapeta.

Tmavé barvy doplňte těmi světlejšími. Zdroj: Pixabay

Skříně a police

Oblečení, hraček, ale i dalších věcí patřících miminku bude postupně přibývat. Zpočátku si nejspíš vystačíte s větší komodou, později však oceníte šatní skříň. Ideální jsou vestavěné skříně s posuvnými dveřmi. Ačkoliv budete prostoru zaplňovat postupně, můžete tyto skříně používat i v době, kdy bude dítě starší. Pokud koupíte klasickou šatní skříň, měla by být nejen stabilní, ale také bez ostrých hran. Kupte také police, které mohou být současně i dekorací. Na háčky můžete zavěsit oblečky na ramínkách, ale i košíčky na drobnosti. Na police vystavte dětské knížky.

Fotogalerie:


You must be logged in to post a comment Login