Osvětlení

Zapuštěná světla jsou elegantní a prokreslují interiér

Od   | 

Preferujete jednoduchý interiér bez zbytečných dekorací a vadí vám lampy? Svítit ale musíte, pořiďte si proto zapuštěná svítidla, která v interiéru vizuálně nepřekáží a naopak vyzdvihnou linie interiérové architektury.

Zapuštěná světla vypadají elegantně a navíc jsou velice příjemná

Začněte chodbou

Bodová LED světla je skvělé umístit právě na chodbu nebo předsíň, která nemusí být dokonale osvětlena a postačí jen přejít z jedné místnosti do druhé. Zapuštěná světla mohou jemně svítit po celou noc a v interiéru navodí opravdu příjemnou atmosféru. Nainstalovat je můžeme buď přímo do země tak, že nám svítí směrem nahoru, ale také klasicky do stropu – což je běžnější varianta. V posledních letech se bodová světla umísťují často na schody, kde tlumeně svítí na jednotlivé stupínky a vy nemusíte během chůze z jednoho patra do druhého a používat velké světlo. 

Osvětlení schodů se hodí v každém domě, při použití LED světel můžeme i výrazně ušetřit

Jaké typy světel můžeme použít?

Bodová zapuštěná světla mohou být v obytných místnostech buď samostatně řešená, nebo instalovaná v kapsách sádrokartonového podhledu. Tehdy mohou být vedená po obvodu místnosti, nebo jimi můžeme vymezit určitou část interiéru. Například nad sezením, nad kuchyňským ostrůvkem, ve stěně nad úložnými prvky apod. K instalaci se používají samostatná světla s vlastním transformátorem, případně můžeme připojit víc svítidel na jeden transformátor. Tehdy musíme vybrat typ s dostatečným výkonem, který zátěž unese. Zdrojem světla jsou halogenové žárovky, nejnověji pak LED.  Ty se používají i v páskách a jsou vhodné právě do sádrokartonových podhledů, kde se skvěle schovají, avšak vytvoří dostatečné světlo. Tento typ svítidel vytváří takzvané nepřímé světlo, kterým můžeme docílit pohodové atmosféry, zvláště, doplníme-li ho stmívačem.

Bezrámečkový systém opticky vymezuje prostor pro sezení.

Integrovanými LED páskami v podhledu můžeme opticky vymezit prostor pro sezení. Zdroj: Aulix lighting

Venkovní zapuštěné osvětlení

Zapuštěná světla venku dokáží rozzářit prostor i na terase, kolem cestiček v zahrádce, ale i u bazénů. Pěkně budou vypadat jako lemování příjezdové cesty a chodníčků kolem domu. Nejenže se budete po tmě lépe orientovat, ale zároveň bude celek působit pohádkově. Jedná se o jednoduchá, ale zároveň velmi odolná svítidla, která musíme ovšem vybírat s dostatečnou odolností proti dešti a dalším nepřízním  počasí. Výrobce je označuje písmeny IP a jeho hodnota by měla být 68. 

Venkovní zapuštěná světla usnadní orientaci. Vyhledávejte typy s označením IP 68

Zapuštěná svítidla bez rámečku

Zajímavou novinkou, která se stává čím dál oblíbenější, jsou liniové systémy bez rámečku zapuštěné do sádrokartonu. Tento systém je tvořený pomocí hliníkového profilu se základnou z Crismosilu, což je moderní materiál, díky kterému je výrobek tvrdý a pevný a má téměř stejnou charakteristiku jako hliníkové výrobky. Tento hliníkový profil se montuje přímo do sádrokartonu. Základna z Crismosilu navazuje volně na sádrokarton, tudíž celkový vzhled je bez rámečku. Tato svítidla lze použít nejen na strop, ale i na stěnu, ovšem za předpokladu, že je ze sádrokartonu. Ve výsledku vznikne příjemné osvětlení, které nabudí dokonalou atmosféru, a vy se budete rádi vracet domů. 

Moderní bezrámečkové osvětlení je v poslední době velmi oblíbené. Zdroj: Aulix lighting

Fotogalerie:

A jaké jsou trendy v osvětlení?


You must be logged in to post a comment Login