Inspirace

Zápach z cigaret v novém bytě? Víme, jak se jej zbavit

Od   | 

Čeká vás stěhování do nového bytu, který vypadal na fotkách překrásně, ale místo příjemné vůně domova na vás ze všech koutů dýchá cigaretový zápach? Ačkoliv v současnosti není kouření populární jako dřív, je spousta těch, co si bez problémů zapálí klidně u televize v obýváku. Bohužel – cigaretový kouř je natolik agresivní, že jím postupně načichne všechno. I proto vám dnes poradíme, jak se jej můžete zbavit.

Pachu z cigaret se nezbavuje snadno. Zdroj: Unsplash

Stěhujete se do nového domu či bytu, ale radost z nového domova vám kazí nepříjemný cigaretový odér? Pak je velmi pravděpodobné, že si předchozí majitel rád zapálil rovnou v bytě. Zatímco původní nájemník tento zápach už ani nevnímal, vy cítíte zápach snad všude – ve skříních, z podlahy, ze stěn, ale i případných závěsů, které zůstaly viset na garnýži. Ačkoliv se cigaretového zápachu nezbavuje snadno, není to nemožné. My pro vás máme hned několik tipů, jak na to.

Nejčastější chyby při věšení záclon a závěsů

Ze všeho nejdříve…

Jako první budete muset začít u stěn, nábytek si nechte až jako poslední. Ze všeho nejdříve celý byt pořádně vyvětrejte a podívejte se, co všechno cigaretovým kouřem načichlo. Také si promyslete, zda použijete chemické čisticí prostředky, nebo využijete to, co máte v kuchyni – v tomto případě je ideální kombinací ocet s jedlou sodou. Větrejte do průvanu, klidně otevřete všechny okna i všechny dveře.

Ze všeho nejdřív budete muset důkladně vyvětrat. Zdroj: Ateliér Orsei

Když jsou stěny načichlé kouřem

Pokud jste vyčistili celý byt, ale kouř přesto cítíte, zapomněli jste na to nejdůležitější – a tím jsou stěny, které jsou často zanedbávané. Věděli jste, že i stěny si zaslouží pravidelnou péči? Pokud jsou stěny vymalované vodou omyvatelnou barvou, je ideální je rovnou umýt. Použijte při tom prostředky, které malbu nepoškodí. Jestliže je výmalba neomyvatelná, zvažte, jestli by nebylo lepší nově vymalovat. Starou barvu můžete i oškrabat.

Po tom, co umyjete stěny (a stropy – věděli jste, že se kouř drží také na žárovkách? I proto je všechny vyměňte za nové), pusťte se také do mytí oken, nevynechejte ani okenní rámy. Pokračujte u dveří a zárubní. Teprve pak se pusťte do čištění zbytku interiéru.

Váš domov bude pravděpodobně potřebovat novou výmalbu. Zdroj: Primalex

Dejte si pozor na textilie – vyperte vše, co můžete

Zůstaly vám po předchozím majiteli bytu či nájemníkovi v bytě nějaké textilie? Projděte byt a všechny látky, čalounění, ale i závěsy a povlaky vyperte. Dejte si pozor, abyste nic nevynechali – na textiliích se kouř drží dobře (povlaky z polštářů, záclony, závěsy, stínítka lamp, deky, přehozy, látkové dekorace, koberečky). Pokud vaše praní nepomůžete, využijte služeb čistírny, nebo zvažte nákup nových věcí.

 

Zápach cigaret u koberce

Abyste proměnili zapáchající koberec v koberec voňavý, zkuste smíchat jedlou sodu se sušenými bylinkami, ideálně s levandulí. Touto směsí koberec posypte a nechte působit přes noc. Jedlá soda do sebe pach natáhne, ráno jej důkladně vysajte. Postup můžete zopakovat, případně se zase obrátit na čistírnu. V extrémních případech vám nezbude nic jiného, než koberec vyhodit.

Je váš koberec opravdu čistý? Zdroj: Unsplash

Jak vyčistit zapáchající nábytek

Se zapáchajícím nábytkem vám může pomoct ocet – ten nalijte do misek, umístěte do skříní a počkejte, až pohltí zápach. Klidně jej můžete smíchat s vodou a nábytek umýt, pokud to materiál snese. DO misek můžete dát také vodu s pár kapkami vonného oleje.

Na koberec, křeslo, ale i do lednice

Jedlá soda vám pomůže nejen s vyčištěním koberce, ale také s čištěním dalších textilií, kam patří křesla, pohovky či čalouněné židle. Tyto plochy posypte sodou, nechte působit přes noc, ráno vysajte. Lednici zbavíte zápachu tak, že ji vymyjete roztokem vody a octa, přes noc v ní můžete nechat i talířek s jedlou sodou nebo rozpůleným citronem.

Nezapomeňte vyčistit všechny textilie v domácnosti. Zdroj: Natuzzi Italia

Pracujte s dekoracemi

Je spousta drobných dekorací, které váš domov provoní, některé z nich dokonce nepříjemný pach i pohltí. Na stolky můžete rozmístit misky se sušenými citrusy či bylinkami, vonět mohou také sáčky s kávovými zrny, vanilka či skořice. Pokud potřebujete pohltit pach v botníku, použijte kávu či uhlí, skvěle pohltí pach.

S čištěním vzduchu vám doma mohou pomoci také pokojové rostliny – pohlcují prach, tvoří příjemné mikroklima. A navíc vypadají skvěle. Pokud doma bojujete s pachem kouře, doporučujeme fíkovník, který pach neutralizuje. Vyzkoušet můžete také aloe či tchynin jazyk.

Fotogalerie:

 

Ukliďte si doma třásňovým mopem, který odstraní bakterie a viry

 


You must be logged in to post a comment Login