Kuchyně

Zamilujte se do Provence! Přímo u vás v kuchyni

Od   | 

Když se řekne Provence, vybaví se nám nejčastěji rozlehlá levandulová pole, koření, olivový olej nebo proslulé Châteauneuf-du-Pape. Nelákáme vás ale na žádnou provensálskou hostinu. Dnes vám totiž ukážeme, jak působivě může vypadat kuchyně zařízená ve stylu Provence. Zaměřili jsme se na bílou!

Provensálský styl v interiérech je takovým malým „upgradem“ francouzského koloniálního stylu, který si místní domorodci poupravili k obrazu svému. Výsledkem je jeho dnešní podoba, která si získává stále větší oblibu u těch, kteří si svůj domov nově zařizují, ale i u těch, kteří usoudili, že by chtěl jejich interiér krapet zrevitalizovat.

Styl provence na první pohled pozná i laik. Typické je pro něj masivní dřevo s rustikálními tvary a nejčastěji používaná bílá barva nebo její smetanové odstíny. Dodávají celému prostoru jemnou eleganci a útulnou atmosféru.

Pokud byste si takovou kuchyň chtěli zařídit a vnést do ní ještě více nostalgie, nebojte se sáhnout po patinovaném, vintage provedení předních ploch. Prvky starožitnosti jsou v takové kuchyni jedině vítané.

   

Francouzi si potrpí na pohodlí, a to i při vaření, proto ve většině těchto stylových kuchyní najdete taky kuchyňský ostrůvek, který je výtečným pomocníkem nejen při přípravě jídla, ale i jako úložný prostor pro veškeré kuchyňské náčiní. Jestli nesmí ostrůvek chybět ani ve vaší kuchyni, určitě zvolte dvířka v kontrastním barevném provedení, aby místnost nepůsobila příliš unyle.  

Kromě masivního dřeva najdete v kuchyni ve stylu provence materiály jako přírodní kámen, dřevo, kov a keramiku. Svou krásku tak můžete dovést k dokonalosti s replikou keramického dřezu, který dnes seženete už i v každém hobby marketu. K takovému kousku samozřejmě nesmí chybět ani dobová baterie.

Abyste mohli ve francouzském stylu i stolovat, nezapomeňte na jídelní stůl, který by měl do interiéru kuchyně zapadat. Doporučujeme vybrat takový, který bude vyrobený z přírodního dřeva a bude barevně ladit s pracovní deskou, případně s podlahou. O přirozený kontrast k bílé kuchyni se nejlépe postarají tmavší odstíny hnědé. Bon appétit!

Foto: Livit, Kuchyně Šafaříková, Homedit, Deborah Gordon Designs, Pinterest, Grassfire


You must be logged in to post a comment Login