Ložnice

Zaměřte se na čelo postele: Může být praktické i trendy

Od   | 

Původním posláním čela postele byla ochrana spáče – pocit bezpečí v době, kdy tělo i mysl odpočívá. Funkce samo sebou zůstává, v popředí zájmu je ale i jeho vzhled. Čelo je v ložnici zkrátka dominantní, určuje charakter místnosti, a tak bychom jeho výběru měli věnovat patřičnou pozornost.

V kurzu jsou postele s měkkými čalouněnými čely. Zdroj: Home Style

Vzhled čela

Design čela postele by měl především korespondovat s celkovým stylem ložnice. Jen těžko do ultra moderního stylu zapadne vyřezávané dřevěné čelo s patinou. Kromě vzhledu je ale důležitá i jeho funkce. Víte o tom, že je ho pevnou součástí mohou být poličky, osvětlení, ale i reproduktory, zásuvky apod.? Tyto doplňky lůžko sice o něco prodraží, v konečném důsledku ale  získáte jednotný vzhled, a protože ložnice nebývá tou největší místností, pak jednolitost rozhodně hodí.

Stěna za postelí může být i praktickým prvkem, který využijete zvláště v malé ložnici. Zdroj: IKEA

Vysoké čelo jako trend

Výrobci se někdy předhánějí, kdo vyrobí nejvyšší čelo. Některé postele jsou doplněny tak vysokým čelem, že se téměř dotýká stropu. Pokud patříte mezi příznivce vysokých čel, pak je důležité si odpovědět, co od něj očekáváte. Pokud bude sloužit pouze jako designový prvek, pak budete mít pro jeho výběr zcela jiná měřítka, než když si v posteli rádi čtete a budete se o čelo opírat. Tehdy je výhodné si ho před koupí vyzkoušet. Ne každému může vyhovovat materiál nebo prošití. Výhodou vysokého čela je kromě pocitu bezpečí také ochrana od chladu, a to platí i v tom případě, že postel dominuje v prostoru. 

Kůže na čele postele může být použita i na jejím rámu. Údržba je velmi snadní, stačí otřít navlhčeným hadříkem. Zdroj: Natuzzi Italia

Čalouněná čela nemusí být lapačem prachu

Čalouněná čela patří v poslední době mezi nejoblíbenější a není divu. Ložnici dodají eleganci, šmrnc a zároveň nestudí. Důležité je však vybírat taková, která jsou potažena kvalitními materiály. To proto, že se snadněji udržují v čistotě. Ostatně i sem používají čalounicí látky, které mohu mít povrchovou proti špinicí úpravu. Standardně se doporučuje jednou za týden čelo vysát, je-li čalounění kožené, pak otřít vlhkým hadříkem. Některé potahy lze navíc z čela jednoduše sejmout a nechat vyčistit v čistírně.

Čalounění může být z látky s proti špinící se povrchovou úpravou. Zdroj: Casamoderna

Dřevěná čela jsou klasika

Přestože trendy hovoří jinak, dřevěný materiál stále patří mezi klasiku. Ve většině případů je čelo postele ze stejného materiálu jako její rám. Barva i jeho kresba patří k určujícím celého vzhledu ložnici, a tak dobře zvažte, jakému provedení dáte přednost. Při koupit se zároveň informujte na údržbu, dřevo jako přírodní materiál je dosti choulostivé. Vybírejte materiály, které jsou povrchově chráněné (lakem nebo olejem) a které potřebují minimální údržbu.

Dřevěná čela patří mezi klasiku. Doplněna mohou být decentně například kůží. Zdroj: Home Style

Nemáte čelo? Improvizujte

Pokud čelo u postele chybí, můžete si ho s trochou šikovností vyrobit sami. Hodit se mohou staré palety, okenní rámy, římsy, trámy, nebo staré dveře. Díky nim docílíte originálního doplňku v ložnici. Skvěle také vypadá vymalování stěny za postelí odlišnou barvou, nebo aplikace moderní tapety. Někteří dávají přednost originálnímu obkladu z cihel, nebo kamene. Čelo postele můžete vytvořit také pomocí poliček a knihovny, nebo díky bambusu, na které lze zavěsit například rodinné fotografie. Řešením může být i zavěšení stylové přikrývky, nebo krajkové látky. 

Čelo postele lze vyřešit improvizací.
Zdroj: Pinterest

Fotogalerie:


You must be logged in to post a comment Login