Zahrada

Zahradní domek na pozemku? Víme, kam jej můžete postavit

Od   | 

Máte zahradu? V tom případě jistě máte spoustu náčiní a nářadí, s pomocí kterého se o tento svůj kousek ráje staráte. Zahradničení se v posledních letech vrací do módy. Nejen, že jde o koníček, u kterého si odpočinete – odměnou vám bude místo hezké na pohled, případně i doma vypěstovaná zelenina nebo ovoce. Každý zahradník však potřebuje místo, kde si všechno své náčiní uskladní. Skvělým řešením je zahradní domek. Víte však, kde ho můžete postavit?

I když byla doba, kdy vypadaly téměř všechny zahrady stejně – jen trávník a pár tújí či stromků, doba se mění. Stále víc lidem se líbí představa rozkvetlé zahrady, doma vypěstované zeleniny (protože chutná jinak než ta z obchodu), ale i vlastních jablek, která jsou nejen dobrá na chuť, ale jabloň samotná přináší také dostatek stínu. K takovému zahradničení vám však nebude stačit jen zahradní sekačka, která by se s trochou snahy vešla i do garáže. Právě naopak – musíte vymyslet, kam všechno vaše zahradnické náčiní uschováte. Ideálním řešením, kam schovat substráty, hnojiva, zahradní sekačku, gril, ale i další náčiní, je zahradní domek. Ten však nemůžete umístit kamkoliv.

Co říká na stavbu zákon?

Ještě před samotným umístěním zahradního domku na vás pozemek si zjistěte, co říká zákon. Podle velikosti stavby, ale jejího využití se musíte rozhodnout, zda vám bude stačit zajít na úřad a vyřídit si rozhodnutí o umístění stavby (územní souhlas), nebo jestli si budete muset zařídit ohlášení stavby, případně stavební povolení.

Nejčastější chyby při věšení záclon a závěsů

Jak to udělat bez papírování?

Pokud se chcete vyhnout nadbytečnému papírování, zařizování a běhání po úřadech, můžete se řídit také dle zákonů. § 79 stavebního zákona v odstavci 2 tvrdí, že rozhodnutí o umístění stavby ani územní souhlas nevyžadují mimo jiné: “stavba do 25 m2 zastavěné plochy a do 5 m výšky s jedním nadzemním podlažím, podsklepená nejvýše do hloubky 3 m na pozemku rodinného domu nebo stavby pro rodinnou rekreaci, která souvisí nebo podmiňuje bydlení nebo rodinnou rekreaci, neslouží k výrobě nebo skladování hořlavých látek nebo výbušnin, nejedná se o úložiště radioaktivních odpadů obsahující výlučně přírodní radionuklidy nebo jaderné zařízení, nebo stavbu pro podnikatelskou činnost, je v souladu s územně plánovací dokumentací, je umisťována v odstupné vzdálenosti od hranic pozemků nejméně 2 m, plocha části pozemku schopného vsakovat dešťové vody po jejím umístění bude nejméně 50 % z celkové plochy pozemku rodinného domu nebo stavby pro rodinnou rekreaci.“

Zahradní domek by měl stát alespoň dva metry od sousedního pozemku Zdroj: Canstockphoto

Ve stavebním zákonu je uvedeno také to, že stavební povolení ani ohlášení stavebnímu úřadu nevyžadují mimo jiné stavební záměry uvedené v § 79 odst. 2. Pokud tedy splňujete všechny uvedené podmínky, nemusíte řed stavbou domku řešit na úřadech nic a rovnou se můžete pustit do stavby.

A co povinný odstup od sousedních pozemků?

Velkým problémem při stavbě čehokoliv na zahradě je nutná odstupová vzdálenost dvou metrů od společných hranic pozemků. Ve zkratce to znamená, že zahradní domek (ale i cokoliv jiného) musíte podstavit ve vzdálenosti nejméně dvou metrů od sousedních plotů. Této vzdálenosti se věnuje i stavební zákon v souvislosti s nutnými povoleními. Tato kritéria jsou ukotvena zejména v §25 odst. 5 vyhl.501/2006, kde se píše, že “Vzdálenost stavby garáže a dalších staveb souvisejících a podmiňujících bydlení umístěných na pozemku rodinného domu nesmí být od společných hranic pozemků menší než 2 m.”

Budete-li potřebovat domek blíž k plotu, je třeba souhlas sousedů a samozřejmě schválená žádost na stavebním úřadě. Zdroj: Shutterstock

Když není místa nazbyt

Pokud vlastníte dům s obrovským pozemkem, nebudete mít s dodržením nutného odstupu problém. Bohužel – většina má pozemek o velikosti 300 metrů čtverečních, ale i menší. Většinu takového pozemku pak zabírá dům s garáží a na zahradu vám zbývá jedna menší souvislá plocha, kde opravdu není možné dodržet odstup dvou metrů od jednoho souseda a dvou metrů od druhého souseda. Naštěstí, i tato situace má řešení – jde o výjimku, jejíž udělení povoluje samotná vyhláška.

Do zahradního domku by se měla vejít nejen sekačka, ale i další nezbytnosti. Zdroj: Shutterstock

Zeptejte se sousedů

Chcete stavět v blízkosti sousedních plotů? V tom případě počítejte s tím, že k tomu budete potřebovat jejich souhlas a budete muset splnit podmínku, abyste je neomezovali a neobtěžovali. A to například stékáním dešťové vody na jejich pozemek, případně nadměrným stíněním. Pokud tedy opravdu musíte stavět v blízkosti plotu, vyberte si stranu se sousedem, s nímž máte opravdu dobré vztahy. Vše si s nimi musíte předem domluvit, nemluvě o tom, že vám musejí podepsat potřebný formulář. V tuto chvíli můžete zažádat na stavebním úřadě řízení o výjimce z odstupných vzdáleností (§25odst. 5 vyhl.501/2006). Pokud vaši sousedi nemají se stavbou opravdu žádný problém, úřad vám většinou výjimku udělí. V případě, že uzná oprávněnost vašeho odůvodnění – například malý pozemek, kde nelze domek jinak rozumně umístit. A pokud mu v tom nebude bránit nějaká vážnější skutečnost.

Fotogalerie:

Netradiční svítidla do zahrady

 

 


You must be logged in to post a comment Login