Zahrada

Zahrada plná barev i na podzim: 7 trvalek, které zkrášlí vaše záhony

Od   | 

Jak se dny ochlazují, my se pomalu, ale jistě loučíme s teplými dny. Možná si myslíte, že krása vaší zahrady se sluncem vybledne, ale rozhodně to tak být nemusí. Ohnivé barvy podzimních kvetoucích rostlin udrží zahradu krásnou a barevnou. Podzim je ve skutečnosti skvělým obdobím, kdy trvalky a stálezelené keře zazáří. Hledáte na zahradu rostliny, které kvetou i během podzimu? Ačkoliv je už hlavní vegetační období za námi, přesto je stále z čeho vybírat.

Vřesy patří mezi podzimní klasiku. Zdroj: Pixabay

Chryzantéma

Hvězdou každé podzimní přehlídky jsou bujné, nádherné rostliny ve výrazných odstínech žluté, vínové a oranžové nebo hezké růžové, fialové a bílé. Je to typická podzimní květina, kterou koupíte za pár korun i v obchodě s potravinami. Po celý podzim umístěte květináče na jasné, nepřímé světlo a důsledně zalévejte. Chcete-li, aby kvetly a vypadaly úhledně, odřízněte poupata, jakmile začnou vadnout.

Chryzantémy na podzim díky široké paletě barev neomrzí. Zdroj: Pixabay

Starček přímořský

Jacobaea maritima, běžně známá jako starček přímořský, je vytrvalá rostlina se stříbrnou barvou. Přestože prašné květy kvetou uprostřed léta, jsou malé a nepovažují se za nápadné. Stříbrné listy, které dodají zahradě magický podzimní nádech, jsou však dlouhotrvající a odolné vůči mrazům. Stejně jako u většiny stříbřitých rostlin, pěstování této rostliny pomáhá zahradě zůstat atraktivní i během letních veder. Co je ale pro naše období mnohem důležitější, snese i mráz.

Vytvořte si okrasné stříbrné lemy okolo svých trvalkových záhonů. Zdroj: Pixabay

Violka zahradní

V zimě kvetoucí macešky jsou jednoduchým a spolehlivým způsobem, jak rozzářit zahradu v temnějších dnech. V ideálním případě je zasaďte během začátku října. To jim poskytne větší šanci vypěstovat pevné kořeny a květy. Přetrvávající teplo v půdě během tohoto předzimního období pomáhá podporovat rychlejší růst a připraví macešky na produkci většího množství květů i přes zimu. Stojí za zmínku, že macešky vysazené později mají menší pravděpodobnost, že přežijí drsné zimní počasí, protože měly méně času na vyvinutí robustních kořenů.

Dvoubarevné macešky patří k nejkrásnějším. Zdroj: Pixabay

Záplevák podzimní

Je to druh z rodu záplevák, který bývá často pěstován a používán v okrasném zahradnictví, hlavně jako květina vhodná na trvalkové záhony. Jeleni se zpravidla vyhýbají styku s touto rostlinou, což z ní činí přirozenou volbu pro louky, prérie a další naturalizované oblasti, které musí pojmout i divokou zvěř. Odlehlé zahrady tak nejsou výjimkou, kde lze využít schopností této rostliny. Záplevák je také vhodný jako řezaná květina, která se hodí do podzimních kytic.

Helenium autumnale neboli záplevák podzimní dorůstá do výšky až 150 cm. Zdroj: Pixabay

Astra

Astry jsou často přehlíženy, když zahradníci nakupují trvalé květiny. Možná je to proto, že na jaře, kdy mnoho lidí nakupuje květiny, nekvetou. Nicméně astry na konci sezóny stojí za to vyhledávat pro jejich snadné pěstování, krásu v květu a jejich zásadní roli při vytváření stanovišť pro opylovače. Avšak nevýhodou astry je, že trpí na zásadní problém – padlí, prašný bílý povlak na listech, napadá právě hlavně tyto rostliny.

Která pračka ve slim verzi vypere 10 kg prádla?

 

Okrasné traviny

Okrasné traviny jsou skvělým způsobem, jak přidat do zahrady další zajímavost. Okrasná tráva, ať už seskupená do shluků, použitá k lemování obvodu domu, nebo zasazená samostatně, může zahradě dodat okamžitou texturu kdykoli během roku. K nejvýraznějším okrasným travám patří kortadérie dvoudomá, známá spíše pod názvem pampová tráva.

Pampová tráva patří mezi nejkrásnější okrasné trávy. Nechte se unést její majestátností. Zdroj: Pixabay

Vřes rodu Calluna

Vřes je nízká stálezelená rostlina. Existuje několik různých druhů, avšak vřesy rodu Calluna kvetou na podzim v různých barvách, včetně bílé, růžové, fialové a červené. Všem kultivarům se daří především v kyselých půdách. Vřesy jsou krásnou podzimní ozdobou, které do zahrady přinesou dlouhotrvající barvu a zajímavost. Jsou ideální pro zahradu s nízkou údržbou, protože po zasazení vyžadují malou péči.

Vřes je také skvělou rostlinou pro osázení podzimních truhlíků. Zdroj: Pixabay

Zdroj: Naše zahrada, Flóra na zahradě, Gardeners World

 

Trendy jsou bezzárubňové dveře

 

 


You must be logged in to post a comment Login