Zahrada

Zahrada nikdy nespí: Tipy na výsadbu pro končící červenec

Od   | 

Přestože je léto v plném proudu a většina zahrádkářů již sklízí první plody své práce, konec července nabízí ještě spoustu možností, jak oživit zahradu novými výsadbami. Mnoho plodin je stále možné zasadit a sklízet v chladnějších podzimních měsících. Zde je několik tipů na to, co lze ještě vysadit a co očekávat od těchto pozdních výsadeb.

Salát

Rychle rostoucí odrůdy salátu, jako jsou hlávkový nebo římský, můžete zasadit až do konce srpna. Pokud je chráníte před přímým sluncem a poskytnete jim dostatek vody, můžete očekávat chutné a křupavé listy během 6–8 týdnů. Pozdní výsadba salátu také často přináší listy s intenzivnější chutí.

V červenci můžete vysít salát. Zdroj: Canstockphoto

Ředkvičky

Ředkvičky jsou ideální pro pozdní výsadbu díky jejich rychlému růstu. Pokud je zasadíte koncem července, můžete se těšit na jejich pikantní chuť již 3–4 týdny po výsadbě. Jsou skvělým doplňkem k podzimním salátům.

Ředkvičky můžete pěstovat i v květináči. Zdroj: Pixabay

Mrkev

Pokud máte v úmyslu zasadit mrkev koncem července, můžete očekávat sklizeň v pozdním podzimu. Mnoho zahrádkářů tvrdí, že podzimní mrkev je sladší díky nižším teplotám, které způsobují, že rostlina koncentruje více cukru v kořenech.

 

Kam pro potahové látky na pohovku, křeslo a další sedací nábytek?

 

Cibule

Některé odrůdy cibule, zejména jarní cibulky, jsou ideální pro výsadbu koncem července. Tyto cibulky rychle rostou a dají vám mladou, jemně chutnající cibuli v pozdním podzimu. Cibule preferuje slunné stanoviště s dobře odvodněnou půdou. Pravidelná zálivka a trocha péče zajistí, že cibulka vyroste plná chuti a aromatu, což oživí vaše podzimní pokrmy. Kromě toho je cibule známa svými zdravotními výhodami, včetně podpory imunitního systému a snižování rizika některých chorob.

Mrkev se například snese s rajčaty, koprem nebo salátem Zdroj: Pixabay

Špenát

Špenát je jednou z nejvíce všestranných a výživově bohatých listových zelenin, které můžete pěstovat ve své zahradě. Jeho odolnost vůči chladnějším teplotám z něj činí ideální volbu pro pozdní výsadbu. Když špenát zasadíte koncem července, můžete očekávat hojnou sklizeň mladých a šťavnatých listů během podzimu. Špenát preferuje částečný stín a dobře odvodněnou půdu, proto je důležité vybrat správné místo pro jeho výsadbu. Špenát je výborný v salátech, smoothie, těstovinách a mnoha dalších pokrmech, a je také bohatý na vitaminy, železo a antioxidanty, což z něj činí významný doplněk ke zdravé stravě.

Mangold ani špenát nepatří na stanoviště po červené řepě. Zdroj: Pixabay

Řepa

Řepa, často opomíjená ve srovnání s jinými zahradními plodinami, je vlastně skvělou volbou pro ty, kteří chtějí rozšířit svou zahradnickou paletu. Pozdně zasazená řepa může být menší než její jarní protějšek, ale její chuť je často intenzivnější. Řepa preferuje dobře odvodněnou půdu a pravidelnou zálivku. Její listy jsou také jedlé a mohou být přidány do salátů nebo vařeny jako špenát. Samotná řepa je vynikající pečená, vařená nebo dokonce syrová ve salátech.

 

Rolety proti přímému slunci, a přesto uvidíte přes ně ven

 

Brzy kvetoucí květiny

Aby vaše zahrada zářila barvami ještě na podzim, zvažte výsadbu rychle rostoucích květin. Astry, chryzantémy nebo vřesy mohou přinést živé barvy, když jiné květiny již končí svou sezónu.

Konec července v České republice může být ideálním časem pro oživení zahrady novými výsadbami. S trochou plánování a správnou péčí můžete získat bohatou sklizeň i v chladnějších měsících. Takže nečekejte a pusťte se do dalšího zahradnického dobrodružství!

U špenátu byste měli sáhnout po odrůdě Riccio d’Asti nebo Merlo Nero. Jsou zvyklé na podzimní počasí. Zdroj: Pexels

Zdroj info: Přírodní zahrady, Sazenička, Zahrádkářská poradna

 

 

 

 


You must be logged in to post a comment Login