Zahrada

Jaké rostliny nejlépe zabydlí terasy a balkony

Od   | 

Přemýšlíte, jak přeměnit terasu nebo větší balkon na útulné místo plné zeleně? Poradíme vám jak začít a na co nezapomenout.

Hlavní otázkou je, zda zamýšlenou zahrádku, tedy použité nádoby, případně i stavební úpravy a množství zeminy unese konstrukce domu. Rozhodně se nejdříve poraďte s architektem – statikem. Těžké nádoby a záhonky by měly být umístěny podél okrajů tak, aby zatěžovaly hlavní nosné zdi.

Dalšími důležitými faktory jsou vítr a nastavení vůči světovým stranám. Slabý vánek v uzavřené ulici se v úrovni vyšších pater a na exponovaném místě, jako je balkon, terasa či střecha, mění v nepříjemný vítr. Stejně tak plně osluněné stanoviště je pro většinu rostlin nepřijatelné. Pergoly,  stínící rolety, slunečníky a další ochrana proti větru a slunečnímu úpalu vytváří nejen příjemnou atmosféru, ale jsou pro rostliny nezbytností.

Nezapomeňte na odkládací prostor pro zahradnické náčiní, květináčky, rukavice a další drobnosti. Lavice s úložným prostorem je jistě elegantním řešením. Důležitým prvkem je osvětlení, jak stabilně instalované, tak přenosné. Možností je nepřeberně, od petrolejových lamp a lampionů, až po zápichy se solárním světlem. Volíme tlumené sklo se žlutým nádechem, které rostliny zvýrazní.

Rostliny nejčastěji pěstujeme v nádobách. Při jejich výběru pamatujte na základní pravidlo: čím menší jsou nádoby, tím častější je nutná zálivka. Vyhněte se kulatým, nahoru se zužujícím tvarům, které by mohla rozpínající zmrzlá zem roztrhnout. Větší stavební úpravy vyžadují vyvýšené záhony, které pojmou více zeminy a lépe uchovávají vlhkost. Poskytují vhodný prostor pro dětské pískoviště nebo malou vodní plochu, třeba v kombinaci s malou vodní fontánkou. Dodržujeme zásadu, že čím je terasa menší, tím nižší musí být záhon. U záhonů je nutné pamatovat na odvodnění.

Rostliny můžeme pěstovat v různých stojanech, stupňovitých policích, na schůdkách tak, abychom využili a uspořili místo. Pnoucí rostliny vedeme po opěrných konstrukcích: dřevěných či kovových mřížkách, provázcích anebo přímo na zdi. Zeleninu lze pěstovat i v jednoduchých pěstebních pytlích. Zajímavou možnost skýtá také terasový skleník, jak pro předpěstování okrasných rostlin, tak pro pěstování zeleniny.

Výběr květin, stromů, keřů a zeleniny vhodných pro pěstování v nádobách je nepřeberný. Zejména výběr ovocných stromků a dřevin však konzultujte s odborníkem přímo v ovocnářské školce, který vám doporučí správnou odrůdu.


You must be logged in to post a comment Login