Zahrada

Zahrada v listopadu: uložte ji ke spánku

Od   | 

Listopad se na zahradě dělí na dvě pomyslné poloviny: Před mrazy a po mrazech. Jak mrazy udeří, už toho příliš nestihnete, proto zazimujte zahradu včas.

Ježkům připravte na zahradě domky

Trávník

Stále shrabujte listí, abyste zabránili vzniku plísní a houbových chorob. Jelikož byl hodně teplý říjen, můžete na samém počátku listopadu ještě naposledy sekat, pokud je to nezbytně nutné, ale teplota by měla každopádně být v době sekání nad 7°C. Trávník by měl čelit zimě posekaný na střední výšku. Vysoká je nevýhodná kvůli zatížení sněhem, nízká promrzne. Potřebujete-li vyrovnat terén, udělejte to nyní pomocí tenké vrstvy trávníkového substrátu.

Shrabujte listí. Je-li nad 7 °C, můžete trávu ještě posekat

Stromy a keře

Před příchodem mrazů každý strom i keř zalijte, zhruba jednou konví ke každému z nich. Ke kmenům rozprostřete kompost. Naposledy lehce sestřihněte živý plot do mírné špičky. Stromy můžete sázet do prvních mrazů, ale volte už raději ty v nádobě, nikoliv prostokořenné. Svažte větve, které by mohl poškodit těžký sníh.

Lze zahájit zimní řez jabloní a hrušní

Okrasná zahrada

Naposledy po teplém říjnu odstraňte z okrasných záhonů plevel. Chraňte okrasný záhon před holomrazy. Kolem rostlin navršte kompost či mulč a u choulostivých trvalek zvolte i vhodné přikrytí, např. slámou či chvojím. Celoročně osazené nádoby zapusťte do země nebo izolujte odspodu i ze stran polystyrenem, vrch přikryjte např. spadaným listím.

Před zimou věnujte pozornost zahradnímu domku. Nezatéká do něj někde?

Užitková zahrada

Rozprostřete na záhony kompost. Prospěje i jahodám. Pokud jste záhony nezryli již v říjnu, udělejte to počátkem listopadu před příchodem mrazů. Voda ze sudů musí pryč, využijte ji k zálivce před zimou. Vypusťte a ukliďte hadice, natřete je glycerinem. Veškeré náčiní a nářadí ukliďte pod střechu. Ujistěte se, že do zahradního domku nezatéká. Chcete-li brzkou sklizeň a máte-li k dispozici záhon s těžší půdou, můžete vysít mrkev, kořenovou petržel či ředkvičky, případně i salát.Záhony s čerstvým výsevem chraňte bílou netkanou textilií. 

Fotogalerie:

 

Jak osvětlit zahradu i na Vánoce


You must be logged in to post a comment Login