Zahrada

Zahrada v japonském stylu. Jak na ni v českých podmínkách?

Od   | 

Chcete zahradu v japonském stylu? Její skvělou výhodou je, že se hodí pro velké i malé pozemky, a protože staví na jednoduchosti, nemusí být ani příliš náročná na údržbu. 

Jaké rostliny do ní vybrat?

Typické pro japonskou zahradu jsou především rostliny stálezelené, takže nejrůznější okrasné trávy, kapradiny, konifery – miniaturní jehličnaté dřeviny, mechy a sukulenty. Své místo mají i kvetoucí rostliny, zejména dřeviny (sakury, rhododendrony, japonské třešně), dále třeba kamélie, čimišníky, pivoňky, azalky, zimolezy. Stromy jsou také oblíbené, obzvláště borovice a japonské javory, vynikající krásnými barvami. Kapitolu samu pro sebe tvoří bonsaje, náročné zmenšeniny dřevin s mimořádnou dekorativní funkcí. 

Kamélie je překrásná a v japonské zahradě by neměla chybět. Zdroj: Pixabay

Pěstování bonsají zvládnete 

Jedny z nejefektnějších bonsají vzniknou z kvetoucích dřevin, jako magnólie nebo sakura, ale krásně budou vypadat i ty z dřevin, které ve výsledku imitují les. Pěstování a úprava bonsají jsou sice poněkud náročné disciplíny, ale pokud se poučíte na internetu či si necháte poradit v zahradnictví, zvládnete to i vy. Dodají do zahrady žádaný dojem „věkovitosti“, dříve, než by to zvládly skutečně vzrostlé dřeviny. 

Bonsaj – zmenšenina lesa. Zdroj: Pixabay

 Hlavní princip: jednoduchost

V japonské zahradě je třeba řídit se heslem, všeho střídmě. Pokud zahradě kraluje třeba altán, můstek přes vodu, obří kvetoucí strom, nebo výrazná socha či fontána, což jsou všechno velmi oblíbené prvky, ve zbytku už bude třeba zachovat princip minimalismu. Postačí pár neopracovaných kamenů, při jejichž rozmístění dodržíte princip lichých čísel, tedy umístíte k sobě vždy jen tři nebo pět prvků nebo je necháte sólově. Velmi důležité je právě číslo tři, symbolizuje zemi, nebe a lidstvo. 

Kvetoucí strom často zahradě dominuje. Zdroj: Pixabay

Voda jako důležitý prvek 

Voda je zásadní prvek, prvek života, prvek symbolizující moře, který dělá japonskou zahradu úplnou ( i když lze založit zahradu i pouze v „suché zenové“ variantě, kdy hlavní roli převezmou kameny). Voda však zahradu pozdvihne na jinou úroveň. Do zahrady jí můžete dostat ve formě fontánek, jezírek či pítek. Obestavte ji kameny, přes větší jezírko můžete vystavět oblíbený klenutý můstek a okolo vybudovat cestičku z plochých kamenů a jednoduché posezení, abyste se vodou mohli také kochat. 

Můstky jsou typicky japonským prvkem. Zdroj: Pixabay

Jaké jsou správné barvy? 

Hlavními barvami japonské zahrady je zelená ve všech odstínech, barvy kamene, dřeva, a výrazné růžové, červené a bílé odstíny květů a listů. Moderní fialová, tyrkysově modrá, zářivá žlutá atd. se do ní příliš nehodí. Záleží však samozřejmě na vkusu každého. Japonská zahrada je především o harmonii a eleganci a pokud se zmíněné barvy zakomponují v souladu s těmito principy a v malém množství, bude celek vypadat velmi dobře. 

Kvetoucí bonsaj je vrcholem této pěstitelské disciplíny. Zdroj: Pixabay

Co nám dobře poslouží 

V japonské zahradě by neměl chybět bambus, například ve formě bambusového plotu, nábytku či inovativní fontánky. Dbejte na náladové osvětlení, pomohou lampy, lampiony, pozor však, aby výsledný dojem nebyl kýčovitý. Ve velkém budou potřeba kameny  a do každé správné japonské zahrady patří rovněž alespoň malý altánek nebo alespoň lavička ve stínu stromu na posezení, které dovolí rozjímání a zklidnění mysli. 

Fontána vytékající z bambusu přímo na kameny je originální nápad. Zdroj: Pixabay

Vodní rostliny vždy vítané 

I malá vodní plocha se dá osadit vodnímu rostlinami, které ji zkrášlí a podpoří celkový dojem dobře fungujícího, harmonického zeleného celku, oázy klidu. Prospějí také živočichům, které v jezírku žijí, a některé z vodních rostlin dokonce dokážou čistit vodu a zbavit vás tak spousty práce s údržbou. 

Lekníny se hodí i do malé nádoby, jen je potřeba vědět, jakou výšku potřebují.
Zdroj: Pexels

Fotogalerie:

V kurzu jsou římské rolety a plisé. Jak na ně?

 


You must be logged in to post a comment Login