Doplňky do bytu

Záclony a závěsy: Víte o všech způsobech, jak je můžete zavěsit?

Od   | 

Chcete, aby byl váš domov útulnější, osobitější a celkově jste se v něm cítili tak nějak líp? Pak byste měli zvážit pořízení záclon a závěsů. Nejen, že zakryjete jinak častokrát nezajímavá okna, navíc si dopřejete soukromí před nenechavými pohledy sousedů či kolemjdoucích. Víte, jak můžete záclony a závěsy uchytit?

Závěsy mohou ladit s dalšími textiliemi. Zdroj: Atelier Orsei

Závěsy i záclony jsou nejen praktickým, ale také designovým prvkem, který má své místo takřka v každém interiéru. Vybírat si můžete nejen z nejrůznějších designů a dekorů, ale také ze způsobů uchycení a zavěšení. Při výběru je třeba zohlednit hmotnost samotných závěsů. Obecně platí:

 • Lehké záclony je ideální zavěsit na tenkou a dlouhou tyč, která nemusí mít velkou nosnost.
 • Těžké a dlouhé závěsy je vhodné zavěsit na silnější tyč, která se pod vahou závěsu neprohne.

Klasika v podobě tyče

Ačkoliv si můžete vybírat z nejrůznějších způsobů uchycení záclon a závěsů, prim stále hraje klasická tyč. Ta může být vyrobena z různých materiálů – plast, kov, ale i dřevo. Navzájem se liší svojí délkou, tloušťkou, ale i způsobem uchycení ke stěně.

 • Kovové tyče: jsou vhodné do moderních interiérů, kde se mimo jiné nachází i další kovové prvky. Při výběru dbejte na kvalitu svrchního laku, aby se tyč během pár týdnů neoloupala. Kvalitnější lak znamená delší životnost.
 • Plastové tyče: plastové tyče jsou velmi oblíbené. Jsou vhodné do prostor, kde není třeba klást důraz na reprezentativnost, jsou ideální do míst s vyšší vlhkostí. Narozdíl od dřeva, které nabobtná a kovu, který zreziví, zůstane plast stejný.
 • Dřevěné tyče: jsou ideální na chatu či chalupu, ale i do interiéru zařízeného ve venkovském či rustikálním stylu. Jsou vyráběny z měkkého dřeva, proto nedoporučujeme na uchycení těžkých závěsů.

Obklopte se prostředím, ve kterém vám je dobře. Platí to i o vzorech a jejich využití. Zdroj: Atelier Orsei

Jaká bude koncovka u tyče

Pokud nechcete k oknu připevnit obyčejnou tyč a rovným krajem, můžete si pořídit tyč opatřenou dekorativní koncovkou. Ta má však i praktickou funkci – brání kroužkům či jiným druhům úchytek, aby sklouzávaly z tyče. Výběr je pestrý – to platí o materiálech (plat, kov, dřevo, kombinace více materiálů), ale i provedení a tvarech. Ve spojení s hezkou záclonou získáte efektivní dekorativní prvek.

Závěsy je třeba pořádně nařasit. Dlouhý a rovný pruh závěsu nevypadá příliš dobře. Zdroj: Atelier Orsei

Záclonové kolejnice

Jde o nejlevnější a nejjednodušší způsob, jak můžete zavěsit záclony či závěsy u sebe doma. Kolejnice jsou vyráběny nejčastěji z hliníku, výjimkou však není ani dřevo. Jednotlivé typy se liší počtem kolejnic. Kolejnice lze vrtat přímo do stropu, případně do stěny – narozdíl od garnýže, kterou lze uchytit pouze do stěny. Velkou výhodou kolejnic je nejen volitelná šířka, ale také škála barev. Kolejnice si můžete vybírat jednoduché a hladké, ale i zdrobené – třeba se zaoblenými rohy. Pokud nechcete, aby kolejnice příliš vyčnívala do prostoru, můžete sehnat i variantu zabudovatelnou do sádrokartonu.

Moderní a oblíbenou variantou je tyč, kterou drží na stěně konzolky, zespodu je vyfrézovaná drážka. Závěs v ní jezdí stejně jako v kolejnici. Kolejnice je třeba kotvit po půl metru, aby se nezačaly prohýbat. Jezdce umisťujte 10 až 15 cm od sebe, aby se látka neprověšovala.

Uchycení závěsů a záclon může být schované za podhledem. Zdroj: Ateliér Orsei

Kolejnice jsou vhodné k upevnění záclon i závěsů. A jak se dělí?

 • Jednořadé hliníkové: nejlevnější varianta, se kterou se můžete setkat. Pokud dáte souběžně dvě kolejnice, získáte víceřadou kolejnici.
 • Víceřadé hliníkové: jsou kvalitnější, lépe se udržují. Jsou dvou až tří kolejné.
 • Víceřadé dřevěné: jsou vyrobeny ze dřeva, které je potaženo dřevěnou dýhou. Jsou jedno až tří drážkové.
 • Flexibilní: dobře tvarovatelná kolejnice, které je vhodná i do výklenků a atypických prostor.

Ke stylovým závěsům patří i vhodné řasení. Zdroj: Ateliér Orsei

Systém s lankem

Hledáte moderní způsob uchycení záclony či závěsu, který se hodí svým designem téměř kamkoliv? Pak vyzkoušejte lankové uchycení záclon. Umístit jej můžete jak na zeď, tak i přímo na strop. Záleží jen na vás, vašem vkusu a dispozici. Lankový systém je vhodnější pro lehčí textilie, zamezíte tak prohýbání lanek. Lanko kombinujte s malými kroužky, háčky nebo žabičkami. Velké kruhy se sem nehodí.

 

A na co uchytit záclonu před tím, než ji pověsíte?

Ještě před tím, než záclonu pověsíte (na lanko, kolejnici nebo tyč), je třeba vybrat vhodný systém uchycení. A z čeho si můžete vybírat? Z uchycení:

 • Do kolejnic háčky či žabkami.
 • Šneky do jezdců hliníkové kolejničky.
 • Na tyče tunýlkem nebo poutky.
 • Na tyče pomocí kroužků s háčky či žabkami.
 • Na tyče pomocí narážecích kroužků.

Někdy se řasení a kolejnice schovává za krycí lištu. Zdroj: Ateliér Orsei

Tipy, jak můžete záclony uchytit

Na řasicí stuhu

Řasicí stuha je našita na horní okraj záclony nebo závěsu. Podle zvolené řasicí stuhy dochází k tvorbě řasení, které chceme. V řasicí stuze jsou kapsičky. Pomocí háčků zavěšených do kapsiček se závěs věší do kolejničky.

Vlna – nejčastější a nejoblíbenější

Na řasicí stuhu, tu tentokrát neřasíme, ale ohýbáme do měkkých a elegantních vln. Opět používáme šnečky (háčky), ty věšíme do speciálních jezdců, kteří jsou napojeni na šňůrce, díky ní je dodržena rozteč vln.

Které zavěšení bude pro vás to pravé?
Zdroj: Home Style

Jaké jsou nejčastější chyby při výběru textilních dekorací?

 

 


You must be logged in to post a comment Login