Inspirace

Jaké zvolit uchycení pro záclony i závěsy, aby vyzněly dokonale

Od   | 

Výběr závěsných systémů je skutečně bohatý, a i když to vypadá jako banální úkol, nakonec se může ukázat složitějším, než na první pohled vypadá. Před nákupem si udělejte představu o tom, jak bude místnost vypadat a jaké záclony nebo závěsy chcete zavěsit. Důležité je i cenové rozpětí, protože systém uchycení záclon nebo závěsů se pohybuje od stokorun až po tisíce. 

Zdroj: Optimal design

Před nákupem si odpovězte na několik otázek

  • Máte jen záclonu, nebo chcete i závěs?
  • Zjistěte, kudy vám vede elektroinstalace nebo třeba roletové schránky, než začnete někam vrtat.
  • Přihlédněte k hmotnosti vybrané textilie i k tomu, jak často budete konzoli používat (denně zatemňujete okna, nebo je máte v úmyslu využívat jen jako dekoraci).

I do šikminy lze elegantně zavěsit závěs. Zdroj: Orsei

Klasické tyče s praktickým využitím

Nejjednodušší a asi i stále nejoblíbenější jsou dozajista záclonové tyče. Trh nabízí široký výběr velikostí, průměrů i provedení. Na výběr máte plastové, kovové či dřevěné rozdílné kvality.

Kovové mívají rozdílnou povrchovou úpravu. Krásné kovářské práce se skvěle hodí do reprezentativních interiérů, světle lakované zase do moderních domácností.

Dřevěné tyče lidé dávají často na chalupu a do rustikálních prostor. Podléhají však poměrně rychlému opotřebení. Pokud chcete, aby vám nějaký pátek vydržely, nešetřete na nich.

Do místností, kde je vyšší vzdušná vlhkost nebo se nejedná o tolik reprezentativní místnosti, stačí i plastové tyče nebo kovové, které jsou plastem potažené.

Uchycení můžete schovat za podhled. Zdroj: Orsei

Finančně nenáročná neviditelná lanka

Lankové systémy mají velkou výhodu v tom, že jsou finančně nenáročné, moderní, minimalistické a vždy se dodávají jako celý set. Přesto se tolik nevyužívají. Dají se připevnit na strop, na zeď a systémy s kloubkem i na boky zdí. Aby vše fungovalo tak, jak má, musí být lanko perfektně vypnuté a ukotvení na stěně dostatečně pevné. Síla, která na ně působí, by ho mohla ze stěny vytrhnout. Proto se toto řešení hodí spíše na záclony a lehčí závěsy. Použijte raději žabičky a háčky. Velké kroužky nepůsobí dobře. K dostání jsou i speciální systémy, které díky svým vlastnostem umí převádět tahovou sílu. U těch už ale počítejte s vyšší cenou, která je velmi podobná kvalitním kovovým tyčím.

Lanka vás uchvátí svým minimalistickým vzhledem. Zdroj: Ambience design

Kolejničky jako řešení přes celou plochu okna

Když chcete mít záclony nebo závěsy přes celou plochu okna a dosahující až k zemi, jeví se jako skvělé řešení právě stropní kolejničky. Vyrábí se buď z kovu nebo ze dřeva a liší se počtem kolejnic. Dokonale zabezpečují funkci i praktičnost, a protože je můžete vésti s odbočkou, máte možnost vytvořit efektní trojrozměrné dekorace. Tento systém patří k nejlevnějším a nejjednodušším. Zároveň ale v místnosti dokáží divy. Dají se různě propojovat, takže není problém žádná délka. U délky nad pět metrů už musíte použít středový nosník. Kolejničky jsou velmi oblíbené při rozdělení místnosti závěsem nebo japonskými panely.

Koncovky doladí celek

Koncovky sice nemají zásadní vliv na funkčnost systému, ale jako dekorativní doplněk jsou nenahraditelné. Výběr je opravdu velký od jednoduchých až po výtvarně pojaté. Zakončení záclonové tyče vybírejte podle použité textilie i rázu celé místnosti.

Krásná designová koncovka doladí interiér k dokonalosti. Zdroj: Pinterest

Fotogalerie:

 

 

 


You must be logged in to post a comment Login