Něžný výsek JK

Zachraň si, kdo můžeš (ŽIVOT)!

Od   | 

Instinkt je definován jako účelné chování, které ovšem není výsledkem učení ani zkušenosti. Podle německého antropologa Arnolda Gehlena jsme tedy my, lidé, „bytosti s nedostatkem“, protože náš systém instinktů je – až na nečetné výjimky – podřízen vědomému rozhodování, a účelnému chování v určitém prostředí se musíme buď učit, nebo si je sami hledat.
Na druhou stranu je tím člověku dána téměř univerzální schopnost přizpůsobit se různému prostředí.

Nedávno jsme s Tím, jehož jméno nesmím vyslovit, vedli o instinktech obsáhlou diskuzi. Kdysi jsme přece instinkty měli. A naslouchali jim. Naše mimosmyslové vnímání bylo tak vyvinuté, že staří Inkové se např. dokázali dorozumívat beze slov, protože si jednoduše četli myšlenky. Nikdy jsme nedosáhli a ani nedosáhneme dokonalosti zvířat, ba co hůř, my to málo, co z našich přirozených instinktů zbylo, ztrácíme. Je zvláštní, jak dlouho trvá vývoj; stovky a tisíce let evoluce, než se člověk nějakému vzorci chování naučil tak, že jej pak už dělal (téměř) instinktivně, ale pak stačí pouhých pár desítek let na to, aby o něj přišel. Jean Fourastié pravil, že instinkt se na této planetě osvědčil, zatímco inteligence je teprve v počátcích. Pojďme se tedy podívat, co nám naše inteligence přinesla do domovů pro případy, na které je i instinkt krátký.

Voda je dobrý sluha, ale zlý pán

Grohe Sense je pozorný vodní snímač, který nikdy nespí. Za jeho dva největší klady považuji, že si ho člověk dokáže nainstalovat sám dříve, než řeknete kapka, a nezanedbatelnou předností je i jeho velice příznivá cena. Má tři funkce – detekce úniku vody, detekce rizika zamrznutí a měření vlhkosti. Při úniku vody vás Grohe Sense upozorní okamžitě, jakmile voda přijde do styku se snímačem. Vydá nejen zvukový signál, ale rozsvítí se i červené pulzující světlo a prostřednictvím aplikace Grohe Ondus vám zašle upozornění do mobilního zařízení. Čas, který tak získáte k řešení kalamitní situace, je k nezaplacení! O nebezpečí zamrznutí vás stejným způsobem – tedy přes aplikaci – systém informuje, jakmile teplota poklesne pod 3°C. Už nikdy by se vám tedy nemělo stát, že by vám na chatě nebo chalupě mráz roztrhal odpady.

Už takovéto množství vody detektor bez problémů zaznamená (dlažba ze série Nau, Mirage Granito ceramico S.p.A.)

Co se vlhkosti týká, informuje systém Grohe Ondus hned ve dvou případech. Jakmile se pohybuje déle než 3 hodiny nad stanovenou úrovní, přijde vám opět upozornění, a vy tak získáte možnost odstranit problém dříve, než dojde k vytvoření agresivních plísní, a stejně tak vás systém varuje, pokud bude hranice vlhkosti příliš nízká. Oba případy s sebou přinášejí zdravotní rizika a komplikace, a proto ani tuto hodnotu v domácnosti není radno podceňovat.

Přílišná vlhkost s sebou zákonitě přináší plíseň

Pokud si pořídíte kompletní sadu Grohe Sense Guard, získáte tím maximální možnou ochranu vaší domácnosti. Kompletní sada je totiž schopna krom výše uvedených detekcí také automaticky uzavřít hlavní přívod vody v případě prasklého potrubí, rozpozná mikrotrhliny v potrubí a upozorní na ně  a inteligentní funkce Aqua IQ se naučí vyhodnotit, jaká spotřeba vody je ve vaší domácnosti normální, a kdy už jde o anomálii a je třeba začít pátrat po příčině. Statistiky Aqua Track vám pak poskytnou perfektní přehled o spotřebě vody ve vaší domácnosti. Baterie v senzorech vydrží díky technologii Low Power Sensor po dobu čtyř let.

Grohe Sense Guard

Že vám váš instinkt říká, že tam ale přece musí být nějaké ALE?
Zcela správně.
A poslechněte ho!
Systém funguje bez problémů i při výpadku wi-fi. Ale  při výpadku elektrického proudu nikoliv.
Nicméně vám slibuji, že jakmile najdu podobnou vychytávku pro elektřinu, budu vás obratem informovat!

Červená není dobrá!

P. S. Užijte si letošní veletrh, jehož hlavním tématem je chytré bydlení, buďte SMART a věřte svým instinktům.

P. P. S. Pozor, neplést si instinkt a intuici! Intuice je totiž zvláštní instinkt, který ženě říká, že MÁ pravdu, ať ji má, nebo nemá. A ta moje mi teď říká, že spousta z vás ještě nenavštívila vilu Tugendhat. Buďte tedy SMART, pořiďte si BRNOPAS a předběhněte tak až čtyřměsíční fronty a navštivte ji ještě dnes! Více také zde.

Fotogalerie:

 


You must be logged in to post a comment Login