Zahrada

Zabydlujeme venkovní pergolu

Od   | 

Pergola bez pohodlného sezení, vzrostlých květin a dekorací je jako kuchyně bez spotřebičů a výsuvných košů. A protože je venku už skutečně krásně, je nejvyšší čas si pohodlně zabydlet i tento skvělý přístřešek.

Ještě než se pustíme do detailnějšího rozboru, co by v pergole nemělo chybět, zamysleme se, jak dispozičně pergola navazuje na dům, kolik v ní budeme trávit času a na jakou světovou stranu je situována. To vše nám totiž napoví o nutnosti vybavení.

Pergola logicky navazuje na kuchyni s obývákem

V tomto případě máte vyhráno, protože budete mít všechno nádobí po ruce a nebude muset vytvářet další zázemí. Je-li součástí i gril, pak se může snadno využívat i v zimních měsících, protože kuchařka to k němu bude mít velmi blízko. Zpravidla v tomto případě bude zapotřebí jen kvalitní zahradní nábytek, který můžeme vybavit i polštářky a dekami, které snadno vezmeme z domova. I osvětlení může častokrát postačit z interiéru a venku už můžeme použít jen svíčky, případně solární lampy. Velmi příjemným doplňkem bude lihový krb, který navodí tu správnou intimní atmosféru.

Pergolu vybavte kvalitním nábytkem, který bude ladit. Zdroj: Donato

Pergolu máme samostatně v zahradě

Častokrát bývá pergola vytvořena samostatně, zpravidla poblíž nějakého zahradního prvku. Například u jezírka, bazénu nebo prostě proto, že daná část zahrady patří k té klidnější a je na ní hezčí vzrostlá zeleň. Tehdy je výhodné pergolu vybavit kompletně, ideálně i menší venkovní kuchyní, případně grilem a nábytkem pro ukládání nádobí a kuchyňských potřeb, abychom se zbytečně nenachodili do domu a zpět. Z praktické stránky bude výhodnější, když bude dostatečně zakrytá, aby na věci nepršelo, protože se vám nebude chtít je nosit do domu a zpět po každém posezení.

Sezení v pergole ochraňte jen proti slunci, ale i proti větru

Dekorace pro útulné prostředí

Pergolu nezapomeňte doladit příjemnými doplňky, který jí dodají ten pravý „šmrnc“. Na židle a lavice pořiďte stylové polštářky a na stůl či na skříňky umístěte dekorativní svíčky, které budou vypadat večer skvěle. Pro chladné večery do zásuvky nebo komody uschovejte teplé deky, které dle potřeby pouze vytáhnete a přehodíte přes sebe. Velkou roli hraje také správně zvolené osvětlení. Mezi oblíbená svítidla patří například LED pásky, které lze umístit téměř kamkoliv. Pro romantickou atmosféru pergolu doplňte i elektrickou loučí. 

Správně vybraná kombinace dodá pergole šmrnc.

Zeleň pergolu zabydlí raz dva

Pokud jste milovníci popínavých rostlin, pak věřte, že právě na pergole budou vypadat skvěle. A dokonce i na té moderní! Je však třeba si opravdu promyslet, jaký druh popínavé rostliny zvolíme. Kromě výšky je třeba rostliny dobře hlídat, aby se svou silou nedostaly až pod střechu. Rozmyslete si také, zda sáhnete po jednoleté popínavce či takové, která vydrží i několik let. Pokud si navíc přejete mít pergolu obrostlou barevnými květy, pak zvolte například popínavou růži či vistárii. Nezapomeňte, že u těchto rostlin se drží i hmyz,který někdy může být nevítaným hostem. Z nekvetoucích rostlin je pak velmi pěkný břečťan.

Popínavé rostliny obalí pergolu a zajistí chládek.

Fotogalerie

 

Čím si v pergole posvítit?


You must be logged in to post a comment Login