Zahrada

Zabydlujeme malý balkon aneb jaro už je tu

Od   | 

I z malého balkonu můžete vytvořit místo, na kterém se můžete uvelebit a strávit čas v příjemné oáze zeleně. Přinášíme nápady, jak si tento nevelký, ale pod širým nebem otevřený koutek vylepšit k maximální dokonalosti.

Nábytek vám zůstane celoročně venku. Vyberte proto materiál, kterému nebude vadit sníh ani mráz. Zdroj: Canstockphoto

Myslete zejména na soukromí

Ať už se jedná o snídani, nebo pohodový večer. Nikdo z nás nechce, aby nám soused viděl přímo do talíře, nebo věděl o každém našem kroku. I na balkoně je možné alespoň trochu soukromí zajistit, a to pomocí speciálních balkonových zástěn, které je možné koupit v hobby marketech. Vybírat můžete z několika barevných provedení i velikostí. Nejčastější rozměr se však pohybuje okolo 80 x 250 cm a zástěnu je možné uchytit na zábradlí pomocí fixačních pásek.

Soukromí si můžete dopřát i pomocí vzrostlých keřů nebo popínavých rostlin.Zdroj: Pinterest

Pokud však balkon ladíte do ryze přírodního vzhledu, je možné vytvořit zástěnu pomocí látek v různém barevném i dekorovaném provedení, nebo na balkon umístit zástěnu přímo z přírodního rákosu, díky kterému bude vypadat naprosto přirozeně.

I takto lze na balkonu vytvořit špetku soukromí. Zdroj: Pinterest

Dobře zvolte nábytek

Pojem malý balkon znamená pro každého jednotlivce něco jiného. A ruku na srdce, pokud na balkon nechceme chodit jen zalévat květiny, je nutností nějaké posezení opravdu vybrat. Vhodný je menší kulatý stolek a k němu pořiďte minimálně dvě židle. Na trhu najdete i půlkruhový tvar, který je na skutečně malý půdorys ideální. Minimální rozměr by však neměl být menší než 60 x 60 cm. 

Kulatý stůl je ideálním řešením na nevelký balkon. Zdroj: Pinterest

Pokud vám na balkoně zůstane ještě celkem dost nezaplněného místa, můžete ho vyšperkovat například venkovní sedačkou, lehátkem na opalování, či jinými doplňky, které balkon vyšvihnou na úplně jinou úroveň. Pěkně bude vypadat i stylová truhla, kam lze umístit polštáře, deky, nebo jiný přehoz. 

Bez zeleně se neobejdeme

Na balkon květiny neodmyslitelně patří. Zeleň na balkoně uprostřed rušného města pomůže člověku cítit se alespoň trochu jako v přírodě. A nebojte se, i malý balkon můžete proměnit v nádherné zelené posezení. Chce to jen trochu snahy! Na balkoně se budou skvěle vyjímat například nenáročné sukulenty, květináče s letničkami, zábradlí plné závěsných truhlíků, nebo váza na stole s čerstvě nařezanými květinami. 

Zelený balkon uprostřed rušného města je příjemným koutkem pro odpočinek. Zdroj: Pinterest

Jste-li vášnivými kuchaři, určitě oceníte i bylinky, které budete mít díky balkonu pořád po ruce a k dispozici. Květináče s bylinkami můžete umístit kamkoliv na balkon, parapet, nebo přímo domů. Rozhodně se ale vyvarujte přímým slunečním paprskům! Díky zeleni bude balkon naprosto jiný, rozzářený a bude ho každý obdivovat. Navíc je důležité si uvědomit, že i díky zeleni získáte na balkonu o trochu více soukromí od ostatních sousedů.

Aby bylinky nezabraly příliš místa, je možné je takto zavěsit. Zdroj: Pinterest

Dekoracemi a osvětlením získá balkon jiný rozměr

Dekorace dokáží prostor změnit nejen v interiéru, ale i na místech, jako je například balkon. Předem je důležité si uvědomit, že na malý balkon zkrátka nedáte tu krásnou houpací síť, co jste si vyhlédli v časopise. Proto se věnujte maličkostem, které si na balkonu dovolit můžete a které ho naprosto změní. Vyšperkujte židle dekoračními polštáři, podsedáky nebo příjemnými přehozy s roztomilými třásněmi. Kombinovat můžete hned několik barev a vzorů najednou! Schovejte  do truhly deky, které při chladnějších večerech přes sebe jen přehodíte, a můžete tu nadále být. Nezapomeňte na závěsné dekorace nebo pěkný malý kobereček.

Stačí pár rostlin a balkón hned získá jiný ráz. zdroj: Pinterest

Příjemnou večerní atmosféru na balkoně podtrhne tlumené, romantické osvětlení. Na balkon můžete rozmístit klasické svícny nebo lucerny se svíčkami, případně ke stropu zavěsit dekorační lampiony. Nechte se unést na vlně kreativity a vytvořte venkovské svícny přímo sami! Skvělým nápadem jsou i světelné řetězy například ve formě koulí, které můžete ovinout kolem zábradlí, nebo je umístit volně jako dekoraci na stůl. 

Dekorační osvětlení vdechne balkonu tu pravou večerní atmosféru. Zdroj: Pinterest

Nezapomeňte:

  1. Pořídit box, do kterého nenaprší, a do kterého budete schovávat plédy, polštáře ad.
  2. Na trhu najdete polstrované sezení, kterému nevadí déšť ani mráz. Nemusíte ho zakrývat.
  3. Vybírejte kvalitní zahradní nábytek, protože ten váš nebude přes zimu schovaný v kůlně, ale bude stále na balkoně.
  4. Venkovní světla by měla být označena IP 55 a víc 

Fotogalerie:


You must be logged in to post a comment Login