Zahrada

Zabavte děti na zahradě

Od   | 

Neustálé vysedávání na gauči s mobilem v ruce či před televizí nebo před monitorem počítače našim ratolestem právě neprospívá. Tam, kde chybí pravidelný pohyb a pobyt na čerstvém vzduchu, se brzy dostaví zdravotní obtíže. Jak to tedy zařídit, aby zahrada děti lákala a bavila?

Řešení existuje. Vybudujte v zahradě zázemí pro dětské hry a důmyslná zákoutí – zkrátka vyhraďte část prostoru zahrady jen a jen dětskému světu. Při promýšlení konkrétních kroků se na zahradu zkuste chvíli dívat dětskýma očima, určitě vás napadne spousta možností, co tu vašim nejmenším chybí a co jim udělá radost. Co by tu tedy určitě nemělo chybět?

Tee pee Rex London Jungle. Zdroj: Bonami

Bez pískoviště se neobejdete

Máte-li doma batole, rozhodně nezapomeňte na pískoviště. Tvořivý prostor, kde dítě může samo budovat první stavby, „vařit“ či „péct“ bábovky z písku nebo vymýšlet řadu dalších zábavných činností, je v předškolním věku zkrátka „number one“! Pískoviště můžete potomkovi postavit buď sami podle vlastních nápadů, nebo koupit již hotové – nejčastěji z plastu nebo ze dřeva. Atraktivitu pískoviště můžete ještě zvýšit vesele barevnými doplňky: kyblíčky, bábovičkami, lopatkami a hrabičkami, či třeba autíčky se sklopnou korbou atd.

Netradičně tvarované pískoviště příjemně koresponduje s okolní zahradou. Až děti odrostou, stane se z něho záhon pro trvalky. Zdroj: Flera.

Houpání v každém věku

Nemusíte na zahradě budovat složitou konstrukci, k zavěšení jednoduché houpačky postačí vzrostlý strom, zahradní altán nebo spodní část balkonu. Na nosných lanech a sedací ploše houpačky a úchytech nešetřete, nesmějí být poddimenzované, jedině tak totiž houpačka „poroste“ spolu s dítětem. A navíc: houpačku chtějí čas od času využít také dospělí. Není od věci také počítat s tím, že až potomek dětské verzi houpačky odroste, bude ji chtít vyměnit třeba za hamaku, závěsné křesílko či za houpací lavičku, kam se osob vejde více. „Nepořizujte kvůli houpačkám speciální zahradní konstrukci, nesnažte se nacpat herní prvky na jedno místo. Naopak, rozptylte je po zahradě. Některé zavěste na pergolu, jiné na vzdálenější strom,“ říká Ferdinand Leffler, zakladatel ateliéru zahradních architektů Flera.

Závěsné textilní křeslo mají v oblibě nejen teenageři, ale také dospělí. A samozřejmě: houpání povoleno. Zdroj: Bonami

3. Domeček nebo bunkr? Třeba obojí

Velmi brzy začnou děti bavit nejrůznější skrýše a domečky. Právě tehdy je čas vybudovat na zahradě dětský domeček, který bude výhradně jejich soukromým územím. Můžete ho samozřejmě koupit, ale větší zábavou, pro dospělé i děti, je postavit ho v korunách stromů. Naše legislativa se k tomuto způsobu „bydlení“ nijak nevyjadřuje, takže pojetí domku je individuální. Nemusíme zdůrazňovat, že stavba musí být bezpečná a zda bude určena pouze dětem, nebo jako doplňkové letní sídlo pro celou rodinu, to se rozhodněte sami.

Domek v koruně stromů je pro děti skvělým útočištěm

4. Dokonalé schovka

Pokud potomek netouží po klasickém domečku, ale raději se schovává v zahradním porostu, pomozte mu se stavbou bunkru či proutěné chýše. Toto čistě „přírodní obydlí“ můžete vytvořit třeba svázáním dlouhých vrbových větví splývajících ze stromu na zahradě (pokud jej máte), svázáním vysokých travin, nebo se vypravte na proutky a chýši zhotovte propletením či svázáním proutí přesně podle toho, jak si to váš neposeda přeje.  

Schovávačka ze spleteného proutí, která dětem poslouží místo domečku. Zdroj: Flera

„Spíše než konkrétní prvky vymezte dětem prostor pro vlastní domýšlení her, tím v nich probudíte fantazii a zvědavost. Aktivity jim nepředepisujte, nechte jejich svět tak trochu rozestavěný, nedokončený. Dokončit je bývá jejich práce,“ doplňuje dále Ferdinand Leffler.

Fotogalerie:


You must be logged in to post a comment Login