Osvětlení

VIDEO: Well-being koncept. Zajistí správné osvětlení domova

Od   | 

Abychom se doma cítili dobře, je mimo jiné důležité mít i správné osvětlení, zejména to umělé. Vzhledem k tomu, že se člověk přestěhoval z přírody do různých obydlí (byt, dům, kancelář, kino, hospoda) a tráví v uzavřených prostorách stále více času, je třeba je mít správně osvětlené. V opačném případě může nedostatek světla způsobit mnohé fyzické i duševních problémy. Jaké je tedy to správné osvětlení místnosti?

Doma oceníme svítidla s větším podílem žluté složky, které mají 3 000 – 1 800K. Zdroj: Aulix lighting

V místnostech, kde trávíme čas hlavně prací (pracovna, kuchyň) se doporučuje světlo s větším podílem modré složky, které připomíná denní světlo. Je vhodnější pro podporu koncentrace na činnost. Naopak do místností pro odpočinek se doporučuje světlo s vyšším obsahem žluté barvy, které je teplejší a vhodnější pro relaxaci. Světla s vyšším podílem modré složky svítí v rozmezí 4 000 – 6 500 K a s větším podílem žluté mají teplejší odstín 3 000 – 1 800K. Hodnota je vždy uvedena obalu nebo krabici daného svítidla či v parametrech výrobku na e-shopu či katalogu.

V pracovně oceníme větší podíl modré složky, které mají 4 000 – 6 500 K. Zdroj: Aulix lighting

Pokud v jedné místnosti zároveň pracujete a pak odpočíváte, doporučují se svítidla s tzv. funkcí CCT (Colour Corrected Temperature), která umožňuje barvu světla (teplá/studená) měnit přesně podle potřeby. Funkce CCT podporuje biorytmy (cirkadiánní rytmus). Pomocí jednoho svítidla tak můžete díky CCT měnit barvu světla a vytvářet v místnosti prostředí, které je zrovna zapotřebí. Je to součást tzv. well-being konceptu.

 

Více se dozvíte v našem videu:

 

Laicky řečeno – chceme-li se dobře cítit i v uzavřených místnostech, musíme mezi čtyři stěny vrátit přírodu, ve které jsme jako lidstvo geneticky vybaveni žít. Prostředí doma i v práci bychom si měli přizpůsobit tak, aby se nám zde dobře žilo. Základní body jsou: návrat k přírodě (zelené stěny), ergonomika, světlo, eliminace hluku, přírodní materiály, hudba, vůně a další. Investujte do dobré psychiky a prosviťte si život tím správným světlem.

 

Kde vám navrhnou ideální světlo pro váš domov? V Aulix lighting ZDE

 

 

 


You must be logged in to post a comment Login