Zahrada

Vyzrajte na trávu i mech a zkrášlete zahradu rostlinami z bio květináčů. Oázu zeleně vám tak budou všichni závidět!

Od   | 

Přichystejte se na prázdninovou sezónu a upravte zahradu tak, aby vám ji každý záviděl. K bohatým květinovým záhonům pomohou i běžné vaječné skořápky, plazivý mech zažene důmyslný drenážní systém a o dokonalý sestřih trávníku se postará sekačka s pořádně nabroušenými břity. 

Sekačku vybírejte podle velikosti pozemku

Letní zábava na zeleném koberci

Jak si lépe užít letní večer než s přáteli u grilu a svěžích koktejlů? Za zábavou nemusíte daleko, stačí doslova vyjít na zahradu. Pikniku v trávě řekne ne jen málokdo. Prvním krokem k perfektnímu trávníku je volba správné sekačky. Důležité je také dbát na kvalitu jednotlivých komponent. Nože z levných materiálů totiž trávu často pouze „okoušou“. „Při výběru sekačky se orientujeme podle velikosti zahrady. Na menší trávníky postačí elektrické sekačky, benzínové využijeme při úpravě větších travních ploch. U těch největších se vyplatí investice do zahradního traktůrku. Vedle běžných strojů můžeme v obchodech narazit i na novodobý trend v podobě robotických sekaček, které se vyrábějí již více než dvacet let,“ vysvětluje odborník na zahradní techniku.

Nechte trávu dýchat

Provzdušnění neboli vertikutace pomůže nejen k hustému travnímu porostu, ale slouží také jako prevence proti nemocem a škůdcům. Dříve vášniví zahrádkáři k provzdušňování používali převážně hrábě, dnes jim práci usnadňují specializované stroje. Takzvané vertikutátory travní stébla proříznou, starou trávu, mech či zaschlou plsť vyčešou ven a vytvoří tak vrásčitý povrch podobný manšestru. Tento proces patří k základním krokům při údržbě trávníku a měl by ho pravidelně provádět každý, kdo by se rád pochlubil zdravým a hustým travním kobercem. 

Hrábě ani vidle se k provzdušňování trávníku dávno nepoužívají

Vyzrajte na plazivý mech

Dusí váš trávník mechové polštáře? Příčin, proč zrovna vaši zahradu tento škůdce sužuje, může být mnoho. Řešení naštěstí není zas tak složité. „Nejprve je nutné zkontrolovat, zda nesekáme na příliš malou výšku. Vhodné je nastavení břitů na 3-5 cm. Mezi další časté příčiny patří velké zamokření nebo nedostatek živin. Od vody pomůže menší odtokový kanálek či drenážní systém, živiny dodají specializovaná hnojiva, nejlépe na bázi dusíku,“ radí odborník. O pravidelné hnojení se postarají některé typy robotických sekaček. Ve výbavě nemají sběrný koš – osekaná stébla rovnou rozmělní a uvolní zpět do hlíny, čímž trávník vyživí a zmizí starosti, kam s posečenou trávou.

Některé typy robotických sekaček se postarají o pravidelné hnojení. Zdroj: Robomow

Překvapte rostlinami z bio květináčů

Chloubou každého zahradníka jistě bohaté květinové záhony. Mladé rostlinky však často bývají na pěstování náročné, a je tak jednoduší vysít je nejprve do menších nádobek a na zahradu přesadit až větší rostlinu. Jako skvělý první květináč poslouží mistička z kůry citrusových plodů, starých novin nebo dokonce vaječné skořápky. Právě skořápky jsou skvělým zdrojem vápníku, který každá mladá květina ocení. Ať už se rozhodnete pro vajíčka nebo novinové či citrusové mističky, výsev vám nezabere skoro žádný čas, navíc můžete následně rostlinku přesadit do záhonu i s květináčem. Citrusové plody rozřízněte napůl, vyjměte dužinu a vsypte hlínu, do které zasadíte semínko. Stejný postup opakujte i u prázdných vaječných skořápek či mističek ze složených novin.

Skořápka z vajíčka je ideálním květináčkem pro rostlinku

Na trhu najdeme i speciální květináče vyrobené z přírodních materiálů


You must be logged in to post a comment Login