Kuchyně

Vyzkoušeno. Konečně propečené steaky přesně jak jsem chtěla!

Od   | 

Nevím jak vám, ale mně se ještě nikdy nepodařil doma připravit pořádný steak. Vždycky bylo maso tvrdé jak podrážka a už vůbec jsem nedokázala, aby byl steak uvnitř krásně růžový. Zkrátka na steaky se chodilo do restaurace. Ale pouze do doby, kdy jsme v redakci měli od Tefalu zapůjčený kontaktní elektrický gril Optigrill Elite XL, který jsme měli možnost vyzkoušet. Takže když jsou teď restaurace zavřené a chuť na pořádné maso je stále veliká, přesvědčila jsem manžela, že téhle investice rozhodně litovat nebude. A nelituje. I když je to už třetí gril v naší domácnosti, ale ani z jednoho není maso takto dokonale propečené.

Na displeji přesně zvolíte, jakou druh masa chcete grilovat. Zbytek za vás gril obstará sám

K testování jsme se postavili zodpovědně, pozvali jsme si šéfkuchaře deseti restaurací, Radka Davida, aby nám s tím pomohl. Radek pro nás vymyslel několik receptů, podle toho jaké jsme měli požadavky – protože udělat dobrý steak je skvělé, ale ten přece nevaříte každý den, takže jsme chtěli tipy na rychlá a třeba i vegetariánská jídla.

Rychlá a chutná příprava jídla

Když jsme gril zkoušeli, byli jsme všichni skutečně nadšení. Podle toho, zda jsme chtěli grilovat kuře, hovězí steak, rybu nebo zeleninu, jsme zvolili jeden z programů (má jich celkem 12 přednastavených a vše je napsáno v češtině), vložili potravinu na gril a on si sám automaticky změřil tloušťku a množství a tomu také přizpůsobil způsob a dobu grilování. Navíc nám ještě dobu přípravy sdělil, takže jsme přesně věděli, za jak dlouho máme připravovat talíře k servírování.

Polévka z grilovaných rajčat s bazalkou

Polévka z grilovaných rajčat bazalkovým olejem

První recept, který jsme s Radkem připravovali, byla polévka a byla výtečná. Tento recept už dělá doma celá redakce a ve všech domácnostech se setkal s úspěchem, jelikož je velmi rychlý, jednoduchý a chutný.

1,5 kg rajčata masité nebo menší kvůli chuti

300 g mini rajčata červená a žlutá

3 dcl zeleninový vývar

100 g bazalka

Olivový olej, sůl

Větší rajčata nakrájejte na plátky cca 1cm široké. V misce je osolte, zalijte troškou oleje a promíchejte, pak dejte na gril, kde máte nastavený program grilování rajčata. Zatímco se grilují, připravte si zeleninový vývar. Také olivový olej a do něj přidejte najemno nakrájené lístky bazalky. Ugrilovaná rajčata rozmixujte, přidejte zeleninový vývar a servírujte. Na talíři ozdobte malými rajčátky, olejem a bazalkou.

Na grilu můžete připravovat i zeleninu

Pesto z grilované řepy s rukolou, grilovaný losos

Grilovaný losos s pestem z grilované červené řepy, rucola

600 g syrová oloupaná červená řepa  

3 stroužky česneku

100 g pinie

100 g parmezán jemně strouhaný

Filet lososa, olivový olej, sůl, na ozdobu rukolu

Řepu nakrájíme na plátky cca 1 cm tlusté. Pokapeme olejem a dáme na gril. Program na řepu gril nemá, ale to nevadí. Nemusíme využívat jen přednastavené programy, můžeme využít i manuální nastavení teploty a doby grilování, takže jsme teplotu grilu nastavili na 180 stupňů a řepu jsme grilovali až do měkka. Hotovou řepu jsme dali do mixéru a přidali česnek, sůl a pepř. Pinie jako poslední, aby se úplně nerozmixovaly a byly v pestu cítit. Úplně na závěr jsme do pesta přidali strouhaný parmezán, který zvýraznil jeho chuť.

Během přípravy pesta se zatím grilovaly filety z lososa. Jak jinak než na program RYBY. Gril si sám změřil výšku rybího masa a řekl nám, kolik máme času, než bude losos propečený. Kombinace chutí nás velmi příjemně překvapila, a i když nás bylo hodně, kdo ochutnával, všichni jsme se s chutí olizovali. Pesto jsme snědli tak rychle, že neměl kameraman Martin co natáčet, a tak se muselo dělat nové.      

Na grilu je i program na ryby

Nakonec si pro nás nechal Radek hovězí steak, se kterým se určitě v kuchyni potýká nejedna kuchařka. A tohle bylo překvápko úplně největší, protože steak byl opravdu jako z vyhlášeného „steak- house“. A jak jsme ho připravovali?

Hovězí steak zdobený česnekovým máslem, grilovaná cibule a rozmarýnové brambory – a všechno na  grilu

Hovězí steak zdobený česnekovým máslem, grilovaná cibule a rozmarýnové brambory

 1 kg hovězí steak – pupek, vysoká roštěná, rib eye, svíčková

5 ks cibule střední velikost 

500 g brambory malé uvařit ve slupce, ale ne do úplného měkka

Česnekové máslo si raději připravte den předem, abyste ho pak jen vytáhli z lednice pěkně tuhé a ideální k servírování. 

500 g másla (vyndat včas z lednice, aby bylo měkké)

5 stroužků česneku

Svazek pažitky

Mořská sůl, rozmarýn, celý černý pepř v mlýnku na pepř

Gril si sám změří tloušťku masa a podle množství vyhodnotí dobu přípravy

Rada šéfkuchaře: Na gril nedávejte maso rovnou z lednice a krájejte steaky na tloušťku 2 cm

Steaky jsme osolili, opepřili a zakapali olejem. Pak je pěkně vyskládali na gril a jednohlasně jsme se shodli, že chceme středně propečené. Opět nám gril sdělil, jak dlouho bude příprava trvat. Ke steakům jsme také přidali na gril nakrájenou cibuli a předvařené celé brambůrky, aby se pekly s masem. Zvukový signál nám dal jasně najevo, že je hotovo, takže jsme byli všichni zvědaví na výsledek. Jak to dopadlo? Podívejte se na naše video a uvidíte,  jak je steak uprostřed krásně propečený.

Výhody, na které jsme přišli při testování

  • V grilu můžete připravit téměř cokoliv. Nejen tedy různé druhy masa, od flákoty až po burgery, ale i různé druhy zeleniny. Takže grilovat mohou masožravci, ale i vegetariáni a to celoročně!
  • Gril Optigrill Elite XL je dost velký, takže připravit jídlo najednou pro celou rodinu není problém.
  • Optigrill Elite XL má celkem 16 přednastavených programů, ale máte i možnost nastavovat teplotu a čas grilování manuálně. Se vším Vám pomáhá asistent, který s Vámi komunikuje prostřednictvím displeje. Takže ovládání je opravdu jednoduché a intuitivní.
  • Novinkou u Optigrilu Elite XL je funkce prudkého opečení na začátku – aby se maso pěkně zatáhlo a nepustilo šťávu a posléze se teplota sama sníží. Takže výsledkem je, že povrch masa je krásně zkaramelizovaný a uvnitř je maso křehké a šťavnaté.
  • Při pečení stéká mastnota do nádoby, která u většiny podobných přístrojů není. Takže pod ním i kolem něj je stále čisto.
  • A závěrem to nejlepší. Všechny části, na kterých se griluje nebo přijdou do styku s potravinami, je možné jednoduše vyjmout a vložit do myčky. Takže odpadá otravné čištění grilu, které je často příčinou toho, že ho raději ani nevytáhnete.

Také se Vám TEFAL OPTIGRILL ELITE XL GC760D30 TAKÉ TAK LÍBÍ?

 

 

 INFORMACE O GRILU NAJDETE ZDE

 

Podívejte se, jaké jsou nejlepší kontaktní grily a vyberte si.

You must be logged in to post a comment Login