Inspirace

Vyzdobte domov vánočním kaktusem: Odmění se svátečními barevnými květy

Od   | 

Pokud chcete vyzdobit domov sváteční zelení, s vánočními rostlinami nikdy neuděláte chybu. Spolu s vánoční hvězdou je tu jedna barevná a veselá rostlina, kterou musíte zahrnout do svého domova: vánoční kaktus. Nejen, že se o něj snadno pečuje, ale také se lehce množí, což z něj činí výjimečného kandidáta na vánoční dárek. Při správné péči může vydržet až 100 let. V zimě kvetoucí rostlina má zářivé odstíny červené, růžové nebo fialové, které z ní dělají nádhernou pokojovou rostlinu. Aby se vašim vánočním kaktusům dařilo po celou zimní sezónu, sdílíme tipy, jak se o ně postarat.

Fialová barva neodmyslitelně patří k vánočním svátkům. Zdroj: Pixabay

O vánočních kaktusech

Na rozdíl od jiných kaktusů, vánoční kaktus nepochází z horkého a suchého prostředí. Ve skutečnosti tyto epifytické sukulenty pocházejí z tropických deštných pralesů jižní Brazílie, kde rostou na větvích stromů a absorbují vysokou vlhkost, rozptýlené sluneční světlo a vysoké teploty.

 

Tip: Vánoční kaktus můžete snadno rozmnožit. Zapíchněte větvičku do půdy, květináč umístěte na jasné světlo a udržujte půdu vlhkou. Během několika týdnů by měl vyvinout kořeny.

 

Sečteno a podtrženo: Nezacházejte s vánočním kaktusem jako s běžným kaktusem nebo sukulentem. Nemohou snést stejné slunečné a suché podmínky jako jiné kaktusy. Je důležité zalévat tyto kaktusy pravidelněji než většinu sukulentů, ale také dávat pozor, aby nebyly příliš vlhké.

Vánoční kaktus si oblíbíte pro jeho okouzlující květy. Zdroj: Pixabay

 

Trend jsou lampy s přírodními prvky, třeba mechem. Kam pro ně?

 

Výsadba vánočního kaktusu

Nejlepší květináče pro kaktusy jsou terakotové nebo hliněné. Tyto květináče jsou porézní a odvádějí vodu z rostlin, které mohou být poškozeny přemokřením. Květináč by měl mít mnoho drenážních otvorů nebo jeden velký na dně. Při přesazování zvolte nádobu, která má pouze o 2 až 4 cm větší průměr než ta současná. Větší květináč může zadržovat příliš mnoho vlhkosti nebo přilákat škůdce a choroby rostlin. Vánoční kaktus má rád stísněné kořeny a nemusí se často přesazovat – postačí každé tři až čtyři roky nebo když uvidíte, že z drenážních otvorů vyrůstá spousta kořenů. Časté přesazování může rostlinu poškodit a způsobit, že přestane kvést.

Změňte svou vánoční výzdobu s touto rostlinou. Zdroj: Pixabay

Jak rozkvést vánoční kaktus na svátky?

Když chcete přinutit vánoční kaktus, aby kvetl, musíte pochopit cyklus květu vánočního kaktusu: málo vody, klid, světlo a teplota. Začněte tím, že omezíte množství vody, které rostlina přijímá. Omezte zálivku jen tolik, aby půda zůstala mírně vlhká. Zalévejte pouze tehdy, když je nejvrchnější vrstva půdy suchá na dotek. To umožní rostlině vstoupit do dormance. Dormance je zásadní pro to, aby vánoční kaktus rozkvetl.

 

Tip: Na rozdíl od mnoha jiných oblíbených rostlin, vánoční kaktusy nejsou toxické pro psy a kočky.

 

Chcete-li vánoční kaktus dále přinutit k rozkvětu, budete muset rostlinu přemístit tam, kde bude mít alespoň 12 až 14 hodin tmy. Jasné, nepřímé světlo během dne je v pořádku, ale vánoční kaktus vyžaduje alespoň 12 hodin tmy v noci, aby se podpořil vývoj pupenů. Váš vánoční kaktus bude kromě temných podmínek také potřebovat chladné teploty. Ty by měly v průměru dosahovat přibližně 12-16 stupňů Celsia.

Vánoční kaktusy milují vysokou vlhkost. Zdroj: Pixabay

První poupata

Když se objeví poupata, je čas vrátit rostlinu na její obvyklé místo v místnosti s pokojovou teplotou a nepřímým slunečním světlem. Přesuňte vánoční kaktus na světlé místo bez průvanu. Chraňte jej však před přímým slunečním zářením, protože to může způsobit, že rostlina bude povislá. Oblasti s průvanem mohou také způsobit, že poupata opadnou dříve, než dojde k rozkvětu. Pokud rostlině poskytnete více jasného, ​​nepřímého slunečního světla, bude více kvést. Zatímco zálivku lze během kvetení zvýšit, množství se bude lišit podle aktuálních světelných podmínek rostliny, teploty a úrovně vlhkosti.

Poupata přecházející v květenství. Zdroj: Pixabay

Vánoční kaktusy vás mohou přežít

Důvodem, proč se zdá, že každý má sváteční kaktus, je skutečnost, jak dlouho žije. Pokud se o ně správně pečuje, není neobvyklé, že tyto rostliny žijí desítky let. Internet je plný zpráv o masivních vánočních kaktusech starých sto let nebo starších. Tyto obří rostliny často přecházejí z generace na generaci a stávají se živým dědictvím. S kvalitní péčí si můžete vytvořit svou vlastní vánoční tradici, která bude žít desítky let.

Barevné kombinace vás nadchnou. Zdroj: Pixabay

Zdroj: Naše krásná zahrada, Vánoční rostliny

 

Sauna, kterou můžete používat ten samý den, který ji přivezou

 

 

 


You must be logged in to post a comment Login