Inspirace

Jak vyzdobit byt plakátem?

Od   | 

Možná jste si už také všimli, že se v rámci bytového designu opět vrací do módy nekomplikovaná výzdoba interiérů. Nástěnné dekorace a doplňky samozřejmě nejsou žádnou výjimkou. Pokud i vy právě přemýšlíte nad tím, jak moderně a stylově vyzdobit stěny svého domova nebo třeba kanceláře, rozhodně by vám neměly uniknout nástěnné plakáty.

V kamenných obchodech i na internetu jich jistě naleznete spoustu. Zkuste si ale představit, jak stylově by vypadaly zdi vašeho bytu s plakáty vyrobenými z vašich vlastních fotografií, oblíbených obrázků či třeba tematických koláží. Nadčasová originalita spojovaná se vzpomínkami, jež se vážou k motivu na plakátu. To je prostě něco, co u vás doma vytvoří výjimečnou atmosféru. Pokud vás tento nápad zaujal, pojďte se s námi podívat, jaké možnosti při tvorbě vlastního plakátu máte.

Jaký formát a druh papíru si zvolit?

Nejlepším místem, kde si nechat vytisknout své plakáty je jednoznačně profesionální online tiskárna. Ta vám totiž nejen ušetří čas, který byste strávili cestou do tiskárny, ale také vám představí kompletní a širokou nabídku svých služeb přehledně. A navíc rovnou i s cenami. Co se týká rozměrů, obvykle je nejmenším z mnoha nabízených formátů klasická A3. Na své si ale přijdete, i pokud do interiéru svého domova sháníte panoramatický plakát, či si chcete svou oblíbenou fotografii nechat přenést na velkoformátový papír tak, aby plakát tvořil dominantu pokoje. V takovém případě vám jsou obvykle k dispozici formáty ve velikosti až 1,5×1 m.

Při volbě papíru pro své plakáty mějte vždy na paměti, že čím větší gramáž daný druh papíru má, tím kvalitnější provedení plakátu bude. Nejčastější nabídka papírů proto začíná klasickým ofsetem s gramáží 90 g/m2, a končí matným křídovým papírem s gramáží 350 g/m2. Dokonce, máte-li rádi častější obměny výzdoby, si můžete nechat vytisknout plakát oboustranně. To se hodí zejména pro tematické motivy.

Dodejte svým plakátům ještě větší šmrnc

Využijte vychytávky, které vám pomohou pozvednout dojem z vašich plakátů ještě o level výš. Moderní profesionální tiskárny totiž nabízejí možnost lakování plakátů UV lakem, který zafixuje barvy tak, že vám krásně syté vydrží po dlouhá léta a nevyblednou, ani když na ně bude svítit slunce. Jistě jste zaregistrovali, že některým motivům, zejména malbám, kresbám a grafikám, sluší spíše matné provedení. Naopak fotografiím dá vyniknout lesk. Proto je další možností, kterou v rámci povrchové úpravy plakátu tiskárny obvykle nabízejí, matná a lesklá folie.

Zvažte také to, do jakého interiéru budete plakáty umisťovat. Bohémsky, staromládenecky nebo třeba industriálně zařízené pokoje klidně snesou pověšení plakátů tak jak jsou, či za pomoci jednoduché lišty s provázkem. Ovšem dáváte-li u sebe doma přednost čistým pravidelným liniím, které se objevují v interiérovém designu v rámci mnoha moderních stylů, jako například toho nejoblíbenějšího skandinávského, rozhodně popřemýšlejte nad tím, zda plakáty nezarámovat. Barvu rámu pak vhodně slaďte s ostatním vybavením místnosti.


You must be logged in to post a comment Login