Kuchyně

Vyvýšená myčka: Proč neulevit svým zádům a nezískat prostor navíc?

Od   | 

V moderních kuchyních dnes jasně dominuje snaha o maximální pohodlí a chytře navrženou ergonomii. Už dávno neplatí, že by myčka nádobí musela být nutně usazena jen v úrovni podlahy pod pracovní deskou. Současné trendy naopak ukazují, že se dá bez obav začlenit do vyšších poloh, případně rovnou vestavět do kuchyňského ostrůvku. A co víc – tato varianta nijak nenarušuje jednotný vzhled místnosti, naopak často přináší i několik zajímavých výhod.

Ergonomie na prvním místě

Jedním z hlavních argumentů pro vyvýšenou instalaci je pohodlnější manipulace s nádobím. Protože se k dvířkům myčky nemusíte neustále sklánět, šetříte tím záda, kolena i kyčle. Každodenní rutina, kdy je potřeba několikrát za den vložit či vyjmout talíře, hrnky nebo pánve, se tak stane méně namáhavou. Dlouhodobé ohýbání totiž může vést ke zbytečné bolesti spodní části zad, zvlášť pokud je myčka využívána intenzivněji. Jestliže tedy plánujete novou kuchyňskou sestavu, vyplatí se zvážit i tuto možnost. U moderních interiérů totiž platí pravidlo, že spotřebiče i úložné prostory by měly být rozmístěny ve výšce, kde člověk nejčastěji operuje – a myčka přitom rozhodně není žádnou výjimkou.

Vyvýšená myčka se snadno ztratí za dvířkami. Zdroj: Pexels

Variabilita prostoru a elegantní design

Zvednout myčku o několik desítek centimetrů nad úroveň země může na první pohled působit nezvykle, ale stačí se inspirovat aktuálními kuchyňskými trendy. Dnešní interiéry často pracují s vyššími skříňkami, v nichž je zabudována nejen trouba, ale právě i myčka. Celek tak získá kompaktní a harmonický vzhled. Řada lidí se obává, že vyšší umístění myčky zbytečně naruší linie kuchyňské sestavy. Opak bývá pravdou. Pokud se návrh řeší komplexně, lze myčku perfektně sladit s okolními dvířky, a vytvořit tak dojem jednotného celku. Dvířka myčky mohou být zcela integrovaná a splývat s panelem kuchyňské linky, takže nikdo na první pohled nepozná, co se za nimi skrývá.

Kuchyňský ostrůvek: myčka jako přirozená součást

Mnoho designérů doporučuje propojit hlavní kuchyňskou plochu s ostrůvkem, v němž je myčka integrována spolu s dalšími spotřebiči. Tím se zkracuje vzdálenost mezi jednotlivými stanovišti při vaření: dřez, varná deska a úložné prostory se nacházejí velmi blízko sebe. Výsledkem je, že uvařit kompletní oběd nebo večeři vyžaduje méně kroků. Po vaření pak stačí nádobí přenést jen o pár centimetrů vedle, rovnou do myčky. Kromě toho je ostrůvek často i společenským centrem. Mít myčku v ostrůvku zároveň znamená, že hlučnost při mytí by měla být co nejnižší. Moderní modely myček však už nabízejí tak tichý provoz, že ani jejich umístění do centrální části kuchyně nepůsobí rušivě.

 

Digestoř, která zároveň vzduch v místnosti i dezinfikuje

 

Jak na instalaci? Zohledněte možnosti prostoru

Než se do vyvýšení myčky pustíte, promyslete všechny technické a dispoziční okolnosti. Jedná se zejména o přívod vody, odpad a elektrickou přípojku. Zpravidla nebývá problém vést hadice i kabeláž po stěně nebo skrze vnitřní prostory kuchyňského nábytku, ale je třeba dbát na to, aby vše bylo provedeno odborně a bezpečně. Voda v žádném případě nesmí protékat těsně kolem elektrických částí, nebo se hromadit ve špatně řešeném prostoru.

Podstatným kritériem je také dostatečná nosnost korpusu, do kterého myčku usadíte. Spotřebič totiž váží více než běžná police s nádobím a při otevírání dvířek se váha ještě přenáší do přední části konstrukce. Pevnost nábytku je proto zásadní, abyste nezatěžovali materiál víc, než zvládne. Spolupracujte s truhláři či kuchyňskými studii, kteří vám poradí s vhodnou úrovní vyztužení.

Pokud je v ostrůvku umístěna myčka, varná deska a dostatek úložného prostoru, získáme multifunkční pracoviště na jednom místě. Zdroj: Pixabay

Propojení s úložnými prostory

V případě, že nechcete přímo vyvýšenou skříň, ale přesto si přejete praktické umístění myčky, můžete zvolit alternativu propojení s dalšími úložnými prostory. Někdo například staví myčku nad šuplíky, do kterých se vkládají čisté talíře a příbory. Při vykládání tak stačí jen otevřít spodní zásuvky a ukládat vše na správné místo. Tím se proces v kuchyni zrychlí a zefektivní. Dobře promyšlené rozmístění navazuje i na pracovní plochu. Myčka by neměla stát příliš daleko od dřezu, aby odkapávající voda při oplachování či předmytí nemusela kapat na podlahu. V ideálním případě je mezi dřezem a myčkou krátká pracovní plocha nebo pult, kde lze nádobí odložit a následně snadno vložit do spotřebiče.

Malé stolní myčky: řešení pro single domácnosti a úsporu místa

Pokud se potýkáte s opravdu malou kuchyňkou nebo bydlíte sami, mohou se vám vyplatit kompaktní stolní myčky, které lze umístit na pracovní desku, poličku či do menšího výklenku. Jejich hlavní výhodou je úspora místa i nízká spotřeba vody a energie. Navzdory skromným rozměrům zvládnou bez potíží umýt základní sadu talířů, hrnků a příborů. Mnoho lidí je s oblibou instaluje do garsonek, studentských bytů nebo na chaty, kde by větší myčka byla zbytečná. Navíc se u nich snadno provádí připojení a lze je v případě potřeby rychle přesunout. Pro uživatele, kteří chtějí mít po ruce praktického pomocníka, aniž by museli obětovat drahocenné centimetry v kuchyni, představují stolní myčky přímo ideální volbu.

Nevejde-li se do kuchyňské sestavy myčka nádobí, lze to obejít mini myčkou, kterou postavíte na pracovní desku. Zdroj: Candy

Zdroj info: Návrhy interiérů, House Digest

 

Jak ušetřit za vodu v kuchyni?

 

 


You must be logged in to post a comment Login