Inspirace

Jak využít prostor pod šikminou, aneb bydlíme v podkroví

Od   | 

Byt v podkroví je kouzelný a velice atraktivní. Často ale musíme pátrat po specifickém a přesně padnoucím nábytku, který se do prostoru se šikminou vejde. Našli jsme ho za vás, stačí se jen inspirovat.

Velký prostor versus malý prostor pod šikminou

Při zařizování prostoru v podkroví je důležité zejména dbát na to, jak velký prostor se nám pod šikminou naskýtá. Pokud musíme využít každý milimetr, budeme při výběru nábytku opravdu hledat. Počítat musíme s tím, že se možná nevyhneme ani nábytku vyrobenému na míru. Někteří výrobci přesto s takto atypickými prostory počítají a na trhu lze koupit šatní skříně, komody, či nábytek v sešikmeném provedení tak, aby do prostoru padly. U mnoho prodejců si můžete sami navrhnout a jako skládačku postavit nejen jednu skříň přesně podle požadovaných rozměrů, ale klidně celý obývací pokoj.

Pokud ale máme k dispozici velký prostor pod sešikmenou střechou, můžeme si dovolit téměř cokoliv, a šikmé prostory ignorovat. Pořídit si můžete téměř jakýkoliv nábytek, který se nám líbí, a nemusíme se ohlížet po atypických tvarech a provedení. Jediné, na co je třeba pamatovat, je, aby v zadní části místnosti u střechy byl nábytek nižší a pod šikmou střechou nevyčníval. 

Malý, nebo velký prostor pod šikminou? To vše ovlivňuje výběr nábytku a zařízení. Zdroj: Pinterest

Jak nejlépe šikmý prostor využít?

Pohyb po bytě probíhá nejčastěji v těch místech, kde je strop nejvyšší. Proto je potřeba se zamyslet, co umístit pod šikmé stěny, abychom při každém shýbání a krčení nebyli otráveni. 

Je vhodná postel pod nízký strop?

Mnoho lidí by pod nejnižší bod stropu nejraději umísťovali postel. Postel pod šikminou vypadá kouzelně, a přestože se výška čela pohybuje okolo 80 – 100 centimetry, má své nevýhody. První je dýchaní a druhá vstávání. Pod nízkým stropem není dostatek čerstvého vzduchu a prostor navíc může na některé jedince působit stísněně. Navíc průměrně vysoký člověk potřebuje ke vstávání minimálně 180 cm tak, aby si nepřivodil žádný nepříjemný úraz. Z pohledu feng shui toto  řešení také není nejšťastnějším. Obecně se totiž nedoporučuje pod šikminou spát, a to kvůli stísněnému pocitu, který leckdo může získat. Není-li jiné zbytí, pak se doporučuje šikminu zakrýt (například vytvořit odlehčená nebesa nebo jinak si pomoci textilií).

Postel po šikmým stropem být může, při vstávání nám však strop nesmí překážet Zdroj: Pinterest

Odpočinková zóna

U snižujících se stěn je ideální vytvořit odpočinkovou zónu v podobě pohovky a křesel. Přičemž posezení je vhodné umístit trochu dále od šikmého stropu. Nejnižší bod stropu může zdobit například televize, nízká obývací stěna, malá knihovna, nebo květiny. Skvělým řešením v šikmém prostoru je i vytvoření dětského koutu. Dokud jsou děti malé, žádné nebezpečí nechtěného uhození jim nehrozí, a do nízkého prostoru se skvěle vejdou všechny hračky a případně i úložné prostory pro hračky. Navíc pokud si k dítěti sednete, nebude nízký prostor překážet ani vám.  

Do sešikmeného prostoru se skvěle hodí odpočinková zóna Zdroj: Pinterest

Úložné prostory

Veškeré úložné prostory, které budeme chtít umístit pod šikmý strop ovlivňuje právě výška. Pokud je výška od podlahy k šikmému stropu alespoň 170 cm, s nábytkem nebudete mít sebemenší problém. Pokud je ale zkosený strop k podlaze nižší než 160 cm, budeme nuceni volit sice nižší nábytek, ale o to více například hlubší. U stěny lze vytvořit zajímavě zkosenou a hlubokou šatní skříň, ale i klasické komody. U vysokých skříní je ale potřeba dávat pozor na to, aby nezastínily podkrovní okno, které prostoru poskytuje přirozené světlo a vzdušnost. 

Prohlédněte si fotografie šikmých vestavěných skříní v galerii:

https://www.vestavenky.cz/galerie-zakazek/vestavene-skrine-v-podkrovi/  

 

Šatna v sešikmeném prostoru je praktická a stylová Zdroj: Pinterest

Pracovní prostor

Ideální volbou využití šikmého prostoru je vytvoření pracovny. Obzvlášť ideálním místem je prostor pod oknem, díky kterému budeme mít při práci dostatečné denní světlo. Nízký sešikmený prostor nás při sezení nebude omezovat a ideálně vysoký stůl se sem bude vyloženě hodit. Navíc pracovní, či studijní prostor pod šikmým stropem působí útulně a příjemně. 

Jeden velký prostor v podkroví

Pokud disponujeme podkrovím, které představuje jeden velký otevřený prostor, na kterém chceme vytvořit regulérní byt, pak budeme potřebovat prostor vhodně rozčlenit. Jeden velký prostor můžeme rozdělit příčkami nebo polopříčkami. Rozdělení podkroví ale z velké části záleží na rozmístění střešních oken. Abychom v některé části podkroví neměli nulový přísun světla. Pokud je problém při rozčlenění místa právě díky oknům, prostor lze rozdělit i pomocí vyvýšených ploch, nebo stupínků, kterými lze oddělit například obývací pokoj od ložnice, nebo kuchyně. 

I stupínky mohou dopomoci k rozčlenění otevřeného podkroví Zdroj: Pinterest

Světlo hraje velkou roli

I přestože máme v podkroví dostatek denního světla díky střešním oknům, je důležité do prostoru umístit vhodné osvětlení, a to nejen do nejvyššího bodu stropu, ale právě i k šikmým a nízkým místům. Centrální světlo je vhodné umístit doprostřed místnosti na vysoké stropy. Do koutů a k nízkým, šikmým stěnám je vhodné umístit lampičky, či jiná dekorativní osvětlení, která místnost projasní. Pomocí světla lze i šikmé prostory decentně vyzdvihnout. 

Osvětlení je důležité i v sešikmených prostorech Zdroj: Pinterest

Fotogalerie:


You must be logged in to post a comment Login